Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Festival muzejních nocí 2012 se blíží. Neprošvihněte ho ve vašem městě

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

10. 5. 2012

Od 18. května do 9. června proběhne na území České republiky Festival muzejních nocí. Půjde již o 8. ročník, kterého se zúčastní více než stovka českých měst.

FOTO: Národní muzeum

Národní muzeum stálo u zrodu Pražské muzejní noci. Foto: Martin Blaťák, TOPZINE.cz

Festival je úzce spjat s Mezinárodním dnem muzeí, který se již od roku 1977 slaví 18. května. Právě v tento den proběhne v letošním roce i zahájení celého festivalu, a to v Novém Jičíně. Poslední zastávkou kulturní akce bude Praha, kde bude festival 9. června zakončen.

Tradice muzejních nocí začala v Čechách v roce 2004, když Národní muzeum zorganizovalo první Pražskou muzejní noc. Především díky nadšeným ohlasům veřejnosti vznikl záhy celorepublikový Festival muzejních nocí, který každoročně organizuje Asociace muzeí a galerií ČR za podpory Ministerstva kultury.

Termíny největších muzejních nocí roku 2012:
Brno – 19. května
Ostrava – 19. května
Hradec Králové – 25. května
Jihlava – 25. května
Plzeň – 25. května
Olomouc – 1. června
Liberec – 2. června
Zlín – 8. června
Karlovy Vary – 9. června
Praha – 9. června

Rok od roku se k festivalu připojují další města a muzea, stejně tak roste i zájem návštěvníků. Muzea a galerie nabízejí během akce prohlídky zdarma či za symbolické vstupné, ale i doprovodné programy a netradiční zážitky. Na kouzlu celé události navíc přidává atmosféra nočního města.

FOTO: Brnenska muzejni noc

Brněnskou muzejní noc navštívilo loni téměr 150 tisíc lidí. Zdroj: archiv MG

Konkrétní program jednotlivá města teprve postupně zveřejňují, už teď je ale jasné, že v Ostravě si budete moct užít například prohlídku městských interiérů. Do muzejní noci v Brně se zase zapojí třeba místní hvězdárna a pražští návštěvníci se mohou mimo jiné těšit na skleník Fata Morgana. Nabídka však bude mnohem bohatší a TOPZINE.cz vás o ní bude dále informovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival muzejních nocí 2012 se blíží. Neprošvihněte ho ve vašem městě