×
TOPZINE.cz

Festival muzejních nocí 2012 se blíží. Neprošvihněte ho ve vašem městě

FOTO: Brnenska muzejni noc
Brněnskou muzejní noc navštívilo loni téměr 150 tisíc lidí. Zdroj: archiv MG

Od 18. května do 9. června proběhne na území České republiky Festival muzejních nocí. Půjde již o 8. ročník, kterého se zúčastní více než stovka českých měst.

FOTO: Národní muzeum
Národní muzeum stálo u zrodu Pražské muzejní noci. Foto: Martin Blaťák, TOPZINE.cz

Festival je úzce spjat s Mezinárodním dnem muzeí, který se již od roku 1977 slaví 18. května. Právě v tento den proběhne v letošním roce i zahájení celého festivalu, a to v Novém Jičíně. Poslední zastávkou kulturní akce bude Praha, kde bude festival 9. června zakončen.

Tradice muzejních nocí začala v Čechách v roce 2004, když Národní muzeum zorganizovalo první Pražskou muzejní noc. Především díky nadšeným ohlasům veřejnosti vznikl záhy celorepublikový Festival muzejních nocí, který každoročně organizuje Asociace muzeí a galerií ČR za podpory Ministerstva kultury.

Termíny největších muzejních nocí roku 2012:
Brno – 19. května
Ostrava – 19. května
Hradec Králové – 25. května
Jihlava – 25. května
Plzeň – 25. května
Olomouc – 1. června
Liberec – 2. června
Zlín – 8. června
Karlovy Vary – 9. června
Praha – 9. června

Rok od roku se k festivalu připojují další města a muzea, stejně tak roste i zájem návštěvníků. Muzea a galerie nabízejí během akce prohlídky zdarma či za symbolické vstupné, ale i doprovodné programy a netradiční zážitky. Na kouzlu celé události navíc přidává atmosféra nočního města.

Brněnskou muzejní noc navštívilo loni téměr 150 tisíc lidí. Zdroj: archiv MG

Konkrétní program jednotlivá města teprve postupně zveřejňují, už teď je ale jasné, že v Ostravě si budete moct užít například prohlídku městských interiérů. Do muzejní noci v Brně se zase zapojí třeba místní hvězdárna a pražští návštěvníci se mohou mimo jiné těšit na skleník Fata Morgana. Nabídka však bude mnohem bohatší a TOPZINE.cz vás o ní bude dále informovat.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..