Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Festival Mladí ladí jazz láká nové fanoušky jazzu

Martin Faix

Martin Faix

5. 4. 2011

Italský jazzový kytarista Ruggero RobinPořadatelé mají ambiciózní cíl – přiblížit mladým posluchačům jazzovou hudbu a to prostřednictvím zajímavých českých i zahraničních kapel, velmi nízkou cenou vstupného a atraktivními místy, kde se koncerty budou odehrávat. 

Italský jazzový kytarista Ruggero Robin

Na festivalu vystoupí také italský kytarista Ruggero Robin, Zdroj: oficiální myspace

Problémem současné české jazzové scény je určitá zastydlost. Většina jazzových klubů v Praze je dnes orientovaná převážně na turisty a tomu se přizpůsobuje i cena vstupného. S tím souvisí i to, že se pak ani nepokouší o příliš zajímavý program pro diváky. V klubech se často střídá několik stejných kapel a muzikantů, kteří již často ani nemají snahu se pokoušet sdělit něco nového, neboť hudba k cinkání vidliček a nožů o talíře přeci nesmí být moc výrazná a rušivá.

Proto je určitě vítán každý pokus, který se snaží z této nelehké situace jazzovou scénu v Čechách dostat. V rámci letošního ročníku festivalu pořadatelé připravili program složený jak z českých, tak i zahraničních kapel. Koncerty se budou odehrávat po pražských klubech Jazzdock, Jazztime, Jazz Republic a v divadle Na Prádle.

Finálový večer vystoupí i Laco Déczi s Jazz Celulou New York

Ze zahraničních muzikantů vystoupí například italský kytarista Ruggero Robin nebo francouzský DJ Ordoeuvre (vlastním jménem Mathieu Montecot), z blízkého Slovenska pak přijede jazzová skupina AMC Trio. Na závěr festivalu vystoupí jazzový veterán Laco Déczi se svojí skupinou Jazz Celulou New York.

Festival probíhá od 15. dubna do 5. května

Součástí festivalu je také udělení ceny Metropolitní Univerzity Praha, kdy vítěz obdrží finanční příspěvek na natočení studiového alba. Do soutěže se přihlásilo původně třicet skupin, ze kterých postoupila do finále trojice skupin 4Leaf, Fluid Culture a Quattro formaggi. Kdo se stane vítězem, se dozvíme na konci prvního festivalového dne, kdy o něm rozhodne porota ve spolupráci s návštěvníky.

Kromě zahraničních muzikantů a účastníků soutěže vystoupí z českých umělců a skupin například Robert Balzar Trio, Jan Kořínek & Groove feat. Najponk, Lesní zvěř a jiní.

Zda se podaří organizátorům festivalu splnit jejich vytyčený cíl, je otázkou. Česká jazzová scéna je dnes poměrně uzavřenou komunitou a otevřít se většinovému publiku se zřejmě nepodaří nikdy, přesto by byla škoda, kdyby mladí posluchači byli kvůli špatné strategii jazzových klubů ochuzeni o tak nádhernou hudbu, jakou jazz zajisté je. Díky tomuto festivalu se však jazz má šanci plně představit i lidem, kteří o něm doposud neměli ponětí, či nevěděli, jak hravým a zajímavým stylem umí být.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Mladí ladí jazz láká nové fanoušky jazzu