Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Festival Mezipatra 2012 se zaměří na šílence. Rýpnul si i do Klause

Nela Christovová

Nela Christovová

8. 11. 2012

Do pražských a brněnských kin se vrací filmový festival Mezipatra, který se věnuje gay a lesbické tematice. Festival s pořadovým číslem 13 si vezme na paškál zkostnatělé instituce, manipulující celou společností.

FOTO: Za zdmi

Šílenci jsou všude kolem nás. Mezipatra vám naservírují ty nejlepší exempláře. Zdroj: Mezipatra

Letošní Mezipatra nesou mnohoznačný podtitul Moc, manipulace, šílenství. Toto téma pořadatelé zvolili proto, že homosexuálové bývali označováni za nemocné a různí odborníci se snažili jejich šílenství léčit a manipulovat s nimi.

Informace o festivalu Mezipatra
Doba trvání: 8. až 14. listopad, respektive 16. až 22. listopad
Místo: Praha, kina Lucerna a Světozor, Brno, kina Art, Kryt a Stadec
Vstupné: 100 Kč, akreditace 490 Kč

„Letos si při sledování filmů budeme klást otázku: co bych v takové situaci dělal já? Kdybych měl smrtelnou chorobu a vláda mi říkala, že jako deviant si zasloužím zemřít. Kdyby mého spolužáka zavřeli do převýchovného tábora. Kdyby největší noviny otiskovaly fotky homosexuálů s výzvou je věšet,“ nastiňuje letošní program ředitel Mezipater Aleš Rumpel.

Třináctý ročník festivalu obsadí mezi 8. a 14. listopadem pražská kina Lucerna a Světozor a poté se přesune do Brna. Tam ale oproti loňskému roku nastala změna, promítání bude tentokrát probíhat v kinech Art, Kryt a Stadec, a to od 16. do 22. listopadu.

Festival dnes večer zahájí snímek Místy oblačno, vyprávějící příběh lesbického páru, který se rozhodl na stará kolena vzít. Jenže u nich doma tento sňatek není legální, takže prchají do Kanady a po cestě nabírají sexy kovboje. Mezi další očekávané filmy patří drama o AIDS Jak přežít mor nebo příběh transsexuála Laurence Anyways.

Mezipatra provokují i Klause

Tým Mezipater ale neorganizuje jen filmový festival. Nedávno na sebe upozornil akcí Řekni to Klausovi, která vyzvala lesbickou a gay menšinu, aby se vyfotili s nějakým pěkným vzkazem pro našeho prezidenta. Účastníci Klause provokovali hláškami jako „Nebojte se, nikdo neví, že jste gay“ nebo „Taky mám ráda letušky“.

Z nejlepších fotek pak tým Mezipater sestavil kalendář, který slavnostně předal v jeho kanceláři na Hradě. Nikoho asi nepřekvapí, že se prezident k osobnímu převzetí nedostavil.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Mezipatra 2012 se zaměří na šílence. Rýpnul si i do Klause