Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Festival Mezipatra 2012 lákal na šílence, ale i na Batmanovy bradavky

Nela Christovová

Nela Christovová

23. 11. 2012

Mezipatra, největší queer festival ve střední Evropě, už mají za sebou 13. ročník. Pověry o nešťastné třináctce se nenaplnily a do dvou největších měst v republice dorazila stovka filmů, ale také tematické přednášky nebo nespoutané party.

FOTO: Neodcházej

Je možné udržet nemožný vztah? Na tuhle otázku vám odpoví drama Neodcházej. Zdroj: Mezipatra

Moc, manipulace, šílenství. Tak zněl podtitul letošního ročníku Mezipater, která poukázala nejen na urputné pokusy některých odborníků napravit sexuální menšiny, ale i na manipulaci uvnitř samotné komunity. Jako každý rok se na festivalu představily ty nejlepší filmy s queer tematikou, tedy snímky zaměřené na sexuální menšiny. Letos se ale poprvé v historii Mezipater začínalo v Praze, kde festival 8. listopadu zahájil snímek Místy oblačno, který se setkal s nečekaným úspěchem a kinosál slušně zaplnil i během druhého promítání.

Místy oblačno

Příjemná roadmovie o tom, že láska nezná hranic, patří ke špičce letos uvedených filmů s lesbickou tematikou. Dvě dámy v důchodovém věku se rozhodnou vzít se, ale v americkém zapadákově nejsou homosexuální svatby povoleny, a tak se vydají do Kanady a cestou přiberou mladého striptéra. Tahle komedie srší vtipem, ačkoliv samotná zápletka nelichotivě poukazuje na společnost, která menšinám ráda hází klacky pod nohy. Ale právě nadhled, jaký si vypěstovaly dvě staré dámy, je hlavním pozitivem této komedie.

Hodnocení: 5*****

Jedním z hlavních taháků letošního festivalu se stalo drama Laurence Anyways milovaného i zatracovaného režiséra Xaviera Dolana, které vypráví příběh o desetiletém přerodu muže v transsexuální ženu. Pražské kino Lucerna doslova praskalo ve švech, ale promítací sály dokázaly naplnit i bloky krátkých filmů, kterých bylo letos uvedeno rekordní množství. Možná za nečekaný zájem mohly i názvy bloků, na nichž se pořadatelé vyřádili. Za všechny jmenujme třeba Dont brejk maj hart, mrcho! nebo Pohádky pro zlobivé holky.

[youtube_660]dfovrST1qzM[/youtube_660]

Mezipatra ale nejsou jenom o filmech. V rámci bohatého doprovodného programu jste si mohli zajít na přednášky s LGBT tematikou. Mluvilo se například o perzekuci homosexuality za protektorátu nebo o násilí v lesbických vztazích. Třešničkou na dortu se stala debata vtipně nazvaná Proč má Batman bradavky, kde se probírala manipulace a cenzura v komiksech. Večer jste si mohli pro změnu zapařit na velkolepé party Paris Burns, kterou si nenechaly ujít ani osobnosti české módy nebo designu.

Tohle je „Láska v akci“

Láska v akci by bylo moc pěkné jméno pro nějaký spolek, kdyby nešlo zrovna o název amerických převýchovných zařízení, kde dospělé, ale i teenagery léčí z homosexuality. Dokonce, i když sami nechtějí. Dokument originální formou zprostředkovává výpovědi mladíků, kteří touto léčbou prošli. Jenže se toho o (ne)křesťanských praktikách vychovatelů příliš nedozvíme, navíc se tvůrci až příliš zaměřili na demonstrace, které působí jednotvárně a zdlouhavě.

Hodnocení: 3***

Pražskou část zakončilo 14. listopadu promítání naturalistického dramatu Neodcházej, které letos zvítězilo v kategorii Nejlepší celovečerní film. Jako každý rok vítěze vybírala mezinárodní porota složená jak z filmových kritiků, tak i ze samotných filmařů. Vzápětí se festival přesunul do Brna, kde tuto středu skončil sice svůj oficiální program, ale se svými Ozvěnami ještě poputuje do Ostravy a Olomouce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Mezipatra 2012 lákal na šílence, ale i na Batmanovy bradavky