Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Festival krátkých filmů Praha je u konce, hlavní cenu získal snímek o sexu, drogách a Islandu

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

26. 1. 2010

Pozdni-sberKino Světozor v Praze hostilo od 21. do 24. ledna už pátý ročník Festivalu krátkých filmů. K vidění byly filmové bloky věnované české, japonské, španělské či ruské tvorbě, stejně jako každoroční soutěžní sekce.

Zdroj: Distributor filmu

Zdroj: Distributor filmu

Festival trval čtyři dny, od čtvrtka do neděle, a mohli jste v něm zhlédnout přes šedesát krátkometrážních filmů do 25 minut. Kromě soutěžní kategorie, ve které mezi sebou zápolily dílka ze všech koutů světa, se na festivalu objevily i různé tematické bloky. Největší návštěvnost zaznamenal Made in Japan, cyklus krátkých filmů od tvůrců z tohoto východoasijského státu, a Panorama. Ten se jako již klasicky zaměřil na snímky, které zabodovaly v Cannes, Berlíně či na loňských Oscarech.

Hlavní cenu v podobě dotace 5000 eur vyhrál islandský režisér Rúnar Rúnarsson za svůj kus Ptáčata. Hlavními hrdiny je mladý a nezkušený pár, který k sobě hledá cestu, i když trochu netradičně… Zvláštní uznání porota udělila režisérce Eileen Hofer za Kořeny, které ač je sama Švýcarka, natočila v Turecku. Poslední dvě ceny si odnesl švédský film Pozdní sběr – jedná se o druhé zvláštní uznání a Diváckou cenu. Upoutal hlavně svým kousavým humorem, když se opírá do vztahu starších manželů, kteří mají nakřivo dům a shánějí peníze na jeho opravu. Jakýmkoli způsobem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival krátkých filmů Praha je u konce, hlavní cenu získal snímek o sexu, drogách a Islandu