Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Festival Khamoro 2011 odstartoval svatbou bývalé SuperStar Jana Bendiga

Adriana Semlová

Adriana Semlová

28. 5. 2011

FOTO: Jan BendigPoslední týden v květnu Praha hostí Světový romský festival Khamoro. V neděli byl třináctý ročník festivalu zahájen rekonstrukcí romské svatby, kde se ženil zpěvák Jan Bendig a zodpověděl, jak se svatba vydařila.

FOTO: Jan Bendig

Finalista Superstar Jan Bendig vystoupil na festivalu Khamoro, Foto:Pavel Cizner, Topzine.cz

Festival láká návštěvníky na pestrý a zajímavostmi nabitý program z romské kultury. Včera odstartoval sedmidenní třináctý ročník festivalu Khamoro, v překladu Sluníčko, který chystá nejen koncerty zahraničních i tuzemských muzikantů tradiční a současné romské hudby v pražských klubech, ale i výstavu, dokumentární filmy a konferenci o přístupu vzdělávání romských dětí.

Na pondělní tiskové konferenci se kromě tvůrců festivalu objevil mladý a talentovaný zpěvák Jan Bendig, který už na festivalu účinkoval. Nejoslavovanější tradicí Romů je sňatek, který byl rekonstruován v pražské galerii Mánes. „Novomanželům se vždy přeje, aby spolu zestárli a měli dětí, kolik je na nebi hvězd a ještě o jedno víc,“ dodávají pořadatelé. Ženichem se (alespoň pro tentokrát na oko) stal Jan Bendig a nevěstou mu byla studentka konzervatoře Aneta Kováčová.

Včera jsi vystoupil jako ženich při rekonstrukci romské svatby. Jaké z ní máš pocity?

Jsem naprosto šťastný. Moc jsem si to užil, bylo to dojemný. Chtěl bych, aby zas byla neděle a celé se to odehrálo znovu. Myslím, že všichni z toho byli nadšení. Až se jednou budu ženit, to bude třeba, až mi bude dvacet pět let, tak bych chtěl, aby to vypadalo podobně. Prostě v tradičním stylu.

Chystáš se s festivalem Khamoro spolupracovat i v dalších ročnících?

Tak určitě. Ale asi se už svatba konat nebude. Spíš bych tam vystoupil společně se svou kapelou.

Před několika týdny jsi vystoupil v Česko Slovenské SuperStar. Vrátily se Ti doby, kdy jsi soutěžil?

Vystupovali jsme tam společně s Ewou Farnou. Je pravda, že když jsem vyšel znova na pódium, cítil jsem se zas jako soutěžící. Všechny ty vzpomínky se mi vrátily. Leoš se vůbec nezměnil. A z porotců tam byl pouze pan Habera, který byl v porotě i v první Česko Slovenské SuperStar.

A sleduješ vůbec letošní ročník?

Letošní SuperStar moc nesleduju, protože nemám moc času.

A teď k Tvé hudbě, protože nyní pracuješ na novém albu. Na co se mohou fanoušci těšit?

Připravuju desku, která by měla vyjít letos v září. Žánrově to bude R´n´B, protože to je styl, který je mi nejblíž. Bude na ní dvanáct písniček, šest v češtině a šest v angličtině. Také připravuju vystoupení, na kterých mě bude doprovázet taneční company, která se jmenuje Crazy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Khamoro 2011 odstartoval svatbou bývalé SuperStar Jana Bendiga