Festival Jeden svět začal. Známe 4 věci, které si nesmíte nechat ujít

Hlavní motto Jednoho světa zní práce. FOTO: Jeden svět

Festival dokumentárních filmů Jeden svět odstartoval v pondělí v Praze. V hlavním městě se zdrží do 12. března. Zahájil tím pouť po 22 městech v Česku, později ho čeká i  zastávka v Bruselu.

Hlavní motto Jednoho světa zní práce.  FOTO: Jeden svět

Motto festivalu, který se zabývá lidskými právy, je práce. Jeden svět předvede řadu dokumentů zabývajících se jejím vlivem na lidi a na společnost. Přinese ale i další soutěžní sekce a doprovodný program. Diváci se mohou těšit na celkem 106 filmů, vstupenky do kin zůstávají stejně jako minulý rok na 90 korunách. Co si v žádném případě nenechat ujít? Vybrali jsme 4 věci, které budou stát doopravdy za to.

Ráj a utrpení Putinova Soči

Mezi řadou filmů, které se budou zabývat aktuálními problémy, se objeví i téma zimních olympijských her v Soči. Dokument Putinovy hry řeší jeden z nejkontroverznějších olympijských projektů, který by bez iniciativy ruského prezidenta snad ani nevznikl. Jediný ruský region ležící v subtropickém pásu, Soči, býval symbolem klidu a odpočinku u Černého moře. Stavba sportovního areálu a přípravy na hry idylu zcela zničily, devastovaly životní prostředí, řadě lidí byl vyvlastněn majetek a o korupci ani nemluvě. Co olympiáda doopravdy přinesla Rusku? I na tuto otázku se snaží Putinovy hry odpovědět.

Město na konci duhy

James utekl z domova, protože se jeho rodiče nemohli smířit s jeho homosexuální orientací. Vydal se do San Franciska, města s údajně nejotevřenějším postojem ke gayům. Na své cestě poznal svou velkou lásku Taylora, ale také se seznámil s tvrdým životem na ulici.  Režisérce Susanně Helke se podařilo ve filmu Americký vagabund zachytit hlubokou lásku dvou mužů, tvrdý život lidí bez domova i hlavní problém – homofobii v rodině.

Bez vzpomínek na vlastní život

Co je nejlepší věc na zestárnutí? Že by ses zase mohl stát mladým, odpovídá britský vysokoškolský profesor a spisovatel Edwin Honig. Je mu 94 let a trpí Alzheimerovou chorobou. Kvůli nemoci ztratil spojitost ke své práci na univerzitě i ke svému dílu. Jeho příbuzný a dobrý přítel Alan Berliner s ním natočil dokument Můj vzdálený bratranec o životě, smrti a jaké to je zapomínat. Hluboký snímek s humorem i porozuměním přináší vstup do duše člověka, který se loučí se světem.

Vyváznout ze spárů totality

Propusťte politické vězně. S tímto heslem v rámci festivalu vystoupí v dvojice kubánských raperů Los Censurados. Kubánská komunistická vláda umělce za kritické texty trestá, zakazuje jim vystoupení, a dokonce je i bez spravedlivého procesu zavírá do vězení. Akce má na nekalé praktiky tamní vlády upozornit a rozpoutat diskuzi. Kubánské disidenty můžete přijít podpořit na koncert do Rock Café.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Kateřina Sýsová
Autorka je redaktorkou rubriky Film na magazínu TOPZINE.cz. Studuje žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK. Necelý rok pracovala jako redaktor zpravodajského serveru Lidovky.cz. Film je její největší koníček.

1 Comment on Festival Jeden svět začal. Známe 4 věci, které si nesmíte nechat ujít

  1. Gorące pozdrowienia dla zespołu i spaymtykf3w. Miło mi gościć na stronie, ktf3ra jest po prostu świetna. Zrobić dobre zdjęcie jednej osobie to już coś. Ale sześciu osobom, z ktf3rych każda jednocześnie w autentyczny sposf3b wyraża coś innego, to dopiero kunszt. Jak i same koncerty. Nieopisywalne emocje.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*