Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Festival Jeden svět začal. Známe 4 věci, které si nesmíte nechat ujít

Redakce

Redakce

4. 3. 2014

Festival dokumentárních filmů Jeden svět odstartoval v pondělí v Praze. V hlavním městě se zdrží do 12. března. Zahájil tím pouť po 22 městech v Česku, později ho čeká i  zastávka v Bruselu.

Hlavní motto Jednoho světa zní práce.  FOTO: Jeden svět

Motto festivalu, který se zabývá lidskými právy, je práce. Jeden svět předvede řadu dokumentů zabývajících se jejím vlivem na lidi a na společnost. Přinese ale i další soutěžní sekce a doprovodný program. Diváci se mohou těšit na celkem 106 filmů, vstupenky do kin zůstávají stejně jako minulý rok na 90 korunách. Co si v žádném případě nenechat ujít? Vybrali jsme 4 věci, které budou stát doopravdy za to.

Ráj a utrpení Putinova Soči

Mezi řadou filmů, které se budou zabývat aktuálními problémy, se objeví i téma zimních olympijských her v Soči. Dokument Putinovy hry řeší jeden z nejkontroverznějších olympijských projektů, který by bez iniciativy ruského prezidenta snad ani nevznikl. Jediný ruský region ležící v subtropickém pásu, Soči, býval symbolem klidu a odpočinku u Černého moře. Stavba sportovního areálu a přípravy na hry idylu zcela zničily, devastovaly životní prostředí, řadě lidí byl vyvlastněn majetek a o korupci ani nemluvě. Co olympiáda doopravdy přinesla Rusku? I na tuto otázku se snaží Putinovy hry odpovědět.

Město na konci duhy

James utekl z domova, protože se jeho rodiče nemohli smířit s jeho homosexuální orientací. Vydal se do San Franciska, města s údajně nejotevřenějším postojem ke gayům. Na své cestě poznal svou velkou lásku Taylora, ale také se seznámil s tvrdým životem na ulici.  Režisérce Susanně Helke se podařilo ve filmu Americký vagabund zachytit hlubokou lásku dvou mužů, tvrdý život lidí bez domova i hlavní problém – homofobii v rodině.

Bez vzpomínek na vlastní život

Co je nejlepší věc na zestárnutí? Že by ses zase mohl stát mladým, odpovídá britský vysokoškolský profesor a spisovatel Edwin Honig. Je mu 94 let a trpí Alzheimerovou chorobou. Kvůli nemoci ztratil spojitost ke své práci na univerzitě i ke svému dílu. Jeho příbuzný a dobrý přítel Alan Berliner s ním natočil dokument Můj vzdálený bratranec o životě, smrti a jaké to je zapomínat. Hluboký snímek s humorem i porozuměním přináší vstup do duše člověka, který se loučí se světem.

Vyváznout ze spárů totality

Propusťte politické vězně. S tímto heslem v rámci festivalu vystoupí v dvojice kubánských raperů Los Censurados. Kubánská komunistická vláda umělce za kritické texty trestá, zakazuje jim vystoupení, a dokonce je i bez spravedlivého procesu zavírá do vězení. Akce má na nekalé praktiky tamní vlády upozornit a rozpoutat diskuzi. Kubánské disidenty můžete přijít podpořit na koncert do Rock Café.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Jeden svět začal. Známe 4 věci, které si nesmíte nechat ujít