Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Festival Hradec Králové: Divadlo loutek v Ostravě přivezlo příběh o Dívce s pomeranči

Redakce

Redakce

2. 7. 2011

Dívka s pomeranči vyšla česky poprvé v roce 2004 jako kniha norského spisovatele Josteina Gaardera, který je mimo jiné i autorem knihy Sofiin svět. Inscenace ostravského divadla je vůbec prvním jevištním zpracováním tohoto díla. A stejně jako kniha je určena všem divákům, dětem i dospělým.

Dívka s pomeranči Zdroj: dlo-ostrava.cz

Patnáctiletý Georg ztratil ve svých třech letech otce kvůli vážné nemoci. Po letech se našel dopis pro Georga, psaný otcovou rukou. Otec popisuje příběh lásky, kterou pociťoval k oné dívce s pomeranči. Georg to zprvu bere jako pouhý příběh o touze mezi dvěma lidmi, později mu ale dojde, že se ho otec nepřímo ptá na otázky ohledně života a našeho bytí tady na Zemi.

Otázky lidské existence

Zatímco mladý herec v roli Georga čte dopis, na plátně v pozadí se odehrává celý příběh pomocí loutek, promítání a jiných rekvizit. Během představení se vtipné scény střídají s mrazivými, kdy jen bez hnutí sedíte na židli. Někomu může ukápnout i slza. Celé vyprávění vás brzy pohltí, stáhne do sebe a vy se jím necháváte unášet až do konce. Věříte všemu, co se odehrává na plátně a nemůžete se dočkat závěrečné pointy. Těšíte se, že budou konečně zodpovězeny všechny otázky, které jsou kladeny. Na konci představení ale zjistíte, že na většinu odpovědí si musíte přijít sami, a proto si jich o to víc vážíte.

Dívka s pomeranči

Jostein Gaarder

Narodil se 8. 8. 1952 v Oslu. Po střední škole studoval dějiny myšlení, dějiny náboženství a nordistiku na univerzitě v Oslu. Po ukončení studií začal učit na střední škole a následně v letech 1981–1991 vyučoval na vysoké škole filosofii a literaturu.

Svou první knihu vydal ve svých čtyřiatřiceti letech. Do širšího povědomí se dostal až knihou Tajemství karet z roku 1990. O rok později získal světový věhlas díky knize Sofiin svět, která byla přeložena do pětačtyřiceti jazyků. Je považována za učebnici filosofie pro mládež, která je specifická tím, že je psána poutavým příběhem.

Dívka s pomeranči

Divadlo loutek Ostrava

Autor: Jostein Gaarder

Režie a dramatizace: Václav Klemens

Hrají: Robert Kozmík j. h., Ivo Marták, Lenka Sedláčková, Lenka Macharáčková, Irena Křehlíková, Vladimíra Krakovková,  Karel Růžička, Martin Legerski

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Hradec Králové: Divadlo loutek v Ostravě přivezlo příběh o Dívce s pomeranči