Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2022

Festival Hradec Králové 2011 se loučil ve velkém stylu

Sedmnáctý ročník Mezinárodního festivalu divadel evropských regionů v Hradci Králové se loučil inscenacemi v atmosféře komunizmu. Igor Bareš a Ivana Plíhalová zazářili v olomouckém ztvárnění Kachyňova filmu Ucho. Juraj Kukura s Vilmou Cibulkovou přivezli slovenské představení Komunizmus.

Ucho tě slyší Zdroj: moravskedivadlo.cz

Zakončení hradeckého festivalu se v obou sálech Klicperova divadla neslo na vlně komunizmu. Do Studia Beseda zavítalo Moravské divadlo z Olomouce s inscenací Lenky Procházkové Ucho podle novely jejího otce Jana Procházky, který text napsal před čtyřmi desítkami let. Karel Kachyňa ho poté zrežíroval do filmové podoby s Radkem Brzobohatým a Jiřinou Bohdalovou.

Film versus divadelní ztvárnění

Scénář Lenky Procházkové je ve srovnání s filmem hodně zkrácený a chybí v něm scény z hradní recepce. V divadelní podobě ho ale pomáhají dotvořit mimořádné herecké výkony obou hlavních představitelů – Igora Bareše a Ivany Plíhalové. Manželé Ludvík a Anna se skvěle doplňují a narážejí na nepříčetnosti státní služby, která je ani v brzké ranní hodině nenechá spát. Ucho je stále ve střehu a špehuje jejich rozhovor.

Igor Bareš a Ivana Plíhalová v inscenaci Ucho

Během bezesné noci vypluje na povrch i jejich intimní vztah a sáhnou si až na dno. Igor Bareš v roli Ludvíka chyceného do pasti exceluje. V některých chvílích až mrazí, jak se ke své ženě chová. Ve srovnání s filmovým Radkem Brzobohatým je výbušnější a hrubší. Celková atmosféra jejich bytu nabývá v divadelní podobě pocitu strachu a stísněnosti. V režii Michala Bureše dostalo Ucho varovnějšího tónu než ve filmu, a tím inscenaci přeneslo přes hranice času a zaktualizovalo. Ucho s námi bylo, je a zůstane!

Ucho

Moravské divadlo v Olomouci

Režie: Michal Bureš

Hrají: Ivana Líhalová, Igor Bareš a Petr Jarčevský

Hodnocení: 5*****

Komunizmus alá Československo

Divadlo Aréna z Bratislavy přivezlo na úplný závěr festivalu do Hradce Králové představení Komunizmus podle námětu samotného principála divadla Juraje Kukury. V hlavních rolích se představil sám Kukura a Vilma Cibulková.

Komunizmus naplno sálá. Ocitáme se na území Československa v roce 1984, kdy umírá generální tajemník SSSR Jurij Vladimirovič Andropov. Alena má narozeniny a celá rodina je slaví česnekovými jednohubkami.

Komunizmus září v očích Zdroj: divadloarena.sk

Éru komunizmu vystihují dobové reálie a pokleslá nálada v bytě disidenstké rodiny. Otec si dovolí koupit i Persil a manželka přiveze za bony láhev sektu! Jaká to skvělá atmosféra. Život obyčejné rodiny ale náhle přeruší zásah STB. Policie si dojde pro otce a odveze ho na výslech. Emoce stoupají, a poté už nikdy nevychladnou.

Manželský zvrat

Juraj Kukura podle svého námětu spolu s Viliamem Klimáčkem a režisérem Martinem Čičvákem vytvořili naléhavou sondu do života obyčejné bratislavské rodiny, která se potýká s drobnými, ale i většími starostmi za socialismu. Otec řeší problémy vynášením odpadků nebo chozením na střechu paneláku a posloucháním blues. Co ale přijde později, nečeká ani jeden člen jejich rodiny. Partnerský život manželů se rozpadá a katarzní scéna, odehrávající se na střeše domova, dosahuje až hvězdného obsahu lásky, která se mezi nimi před lety zrodila. Otázkou je, zda přežije.

Pohyblivá opona nutí diváky tleskat

Jediné, co mohu této inscenaci vytknout, je nepravidelné přerušování hry zavíráním opony. Diváci nevědí, kdy mají tleskat, a odměňují herce i v půlce dějství. Scénograf Hans Hoffer, který scénu zpodobnil jako objektiv kamery, použil opony coby clony a tak zpřístupnil divákům vždy jedinečný obraz. Prvek ale přerušuje plynulost hry a celkovou neujasněnost.

Komunizmus velmi dobře sloužil fotoaparátům a uším. Bez nich by byl ztracen a nefungoval by tak jeho nátlak a moc. Je až zarážející, jakých prostředků se rozhodl využít.

Komunizmus

Divadlo Aréna Bratislava

Režie: Martin Čičvák

Hrají: Juraj Kukura, Vilma Cibulková, Martin Horňák, L’ubomír Bukový/Juraj Loj a Milan Antol

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Hradec Králové 2011 se loučil ve velkém stylu