Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2022

Festival Hradec Králové 2011: Musíme být bezpodmínečně monogamní? Na to odpoví Léda

Redakce

Redakce

3. 7. 2011

Hradecký festival Divadlo evropských regionů zahájil svůj desetidenní divadelní maraton představením pražského Činoherního klubu Léda (manželskonemanželská povídka). Zvučná jména jako Petr Nárožný či Ondřej Vetchý nalákaly do divadla spoustu diváků. Klicperovo divadlo bylo obsazené do posledního místa.

Manželskonemanželská povídka Zdroj: festivaldivadlo.cz

Léda byla napsána již v roce 1931 chorvatským spisovatelem Miroslavem Krželou, a režisér Ladislav Smoček nám ji předkládá jako studii o problémech, týkající se vztahů, které jsou pořád stejné a stále se opakují po generace dokola. Jestliže si někdo myslí, že dříve bylo něco jinak, že vztahy byly lepší a nebylo nevěry, je na omylu. Přesně jak to dokazuje Léda.

Samé přetvářky

Pět lidí, dvě manželství, jeden samolibý bývalý diplomat, který svých diplomatických schopností umí využívat pro sobecké účely, které však umně skrývá za ochotu pomáhat druhým. Ani jedno z manželství není šťastné a my se postupně během celé hry dozvídáme proč vlastně. Proč spolu nejsou spokojeni ani bohatý velkoprůmyslník se ženou, ani akademický malíř a jeho žena bývalá operní zpěvačka? Je to nevěrou nebo těmi maskami, za které se schovávají, a které nakonec stejně jednoho večera spadnou?

Petr Nárožný a Dana Černá

Manželství je zde zobrazováno pouze jako ekonomická výhoda, přičemž láska se odehrává za jeho hranicemi, nikoli uvnitř. Ovšem opět to nemusí být pravá romantická láska, nýbrž fyzická touha po něčem jiném. Nevěru se zde nesnaží nikdo zakrývat a někdo jí dokonce využívá k vlastním podvodům.

„Proč to děláme? Proč tohle všechno podnikáme? Snad jen kvůli tomu,“ říká Petr Nárožný na konci hry, který byl za roli diplomata nominován na Cenu Thálie. Během hry se sice dozvíme, kdo nebo co je vlastně ta Léda, ale až na konci nás překvapí jako pointa příběhu.

Hra nás donutí přemýšlet o sobě, o vlastních vztazích. O tom, jestli skutečně musíme být bezpodmínečně monogamní, nebo je vlastně nevěra naší skutečnou podstatou bez ohledu na lásku.

Léda (manželskonemanželská povídka)

Činoherní klub v Praze

Režie: Ladislav Smoček

Hrají: Petr Nárožný, Ondřej Vetchý, Mojmír Maděrič, Nela boudová, Dana Černá

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Hradec Králové 2011: Musíme být bezpodmínečně monogamní? Na to odpoví Léda