Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Festival Fun Fatale: Klub Mlejn ovládla akrobacie všeho druhu

Redakce

Redakce

12. 3. 2013

Pražský klub Mlejn hostil na přelomu února a března festival ženského nového cirkusu Fun Fatale. Předvedly se soubory jak tuzemské, tak zahraniční. Propojení divadla a akrobacie se v některých představeních povedlo přímo špičkově.

Leave it! Zdroj: Fun Fatale

Klub Mlejn byl milým překvapením (od redaktorky Marty Procházkové)

Že půjde o zážitek, který si budete pamatovat, dokázaly akrobatky nejen na tyči nebo na šále, ale i na lanech či hrazdě. První i druhá část sice měla pomalejší rozjezd, ale Gemma Palomar dokázala, že ti výjimeční z nás si mohou dovolit neakceptovat zemskou přitažlivost. A divák zaujatě koukal, s jakou lehkostí se dokáže na tyči pohybovat. Nechyběly ani takové parády jako zavěšení za jednu nohu hlavou dolů vysoko nad zemí.

Zenith am/fm, Sputnik Productions, účinkuje: Moa Prescott

Hodnocení: 80 %

Leave it!, UnA ViA Company, účinkují: Francesca Martello, Gemma Palomar

Hodnocení: 70 %

Jednoznačně nejvíce pozornosti se dostalo třetí části z názvem Energy in Harmony. Akrobatická dvojice Isabelle Schuster a Lucie Lepoivre ukázala divákům, jak můžete zavěšeni ve vzduchu najít harmonii v dnešním uspěchaném světě.

Schuster se se šálou na nohách snad už narodila. Protože její  kotouly, otáčky a visení na jedné ruce či noze v úctyhodné výšce působily naprosto přirozeně. Lepoivre zase ovládla hrazdu, kde ji pak v závěru Schuster doplnila, aby vytvořily akrobatickou souhru. Inscenaci podpořilo žonglování a v neposlední řadě i vtipné intro, které jejich show uvedlo.

Energy in Harmony, Pepper-Choc Duo, účinkují: Isabelle Schuster, Lucie Lepoivre

Hodnocení: 90 %

Milým překvapením byly i prostory klubu Mlejn. Nejen v samotném hledišti se divák cítil příjemně i díky komorně pojaté scéně. Ale i zaměstnanci klubu dotvářeli pozitivní atmosféru celého večera.

Bedřich Zdroj: Fun Fatale

Bedřich se ukázal divákům poprvé (od redaktorky Jany Kumherové)

Premiéru měla na festivalu inscenace Bedřich. Vystoupení začíná idylickým soužitím dvou kamarádek, které plny dobré nálady skotačí po pokoji. Každá z nich si zamilovaně pověsí na zrcadlo podobiznu svého milého, a ouha! Vypadá to, že si vzájemně lezou do zelí.

Právě jejich souboje byly klasickou ukázkou propojení ladného tance a nelítostného boje. Z divadelního hlediska by taková etuda působila dost strojeně: při rvačce o telefon se vítězka již může dávno sluchátka zmocnit, několika otočkami a piruetami se však o šanci sama připraví. V akrobatické inscenaci se ale na takové prvky pohlíží z jiného úhlu, a tak nebylo pohybům co vytknout.

Gymnastické kousky na lanech i na zemi nejsou jediným, co mohou diváci obdivovat. Vystoupení vystihuje atmosféru i z dramatického hlediska. Harmonie mezi děvčaty předchází zášti a nenávisti, u lahve vína a tabulky čokolády vprostřed noci opět nepřátelství pomine. Akrobacie na lanech i na zemi je potěšením pro oko, inscenaci však obohacuje i dějová sféra. Vystoupení ve své jednoduchosti představilo originální a vtipné nápady.

Bedřich, Cirkus TeTy, účinkují: Katka Klusáková a Pavla Rožníčková

Hodnocení: 70 %

Dvě akrobatky. Vlevo Lucie N´Durihahe, vpravo Francesca Hyde. Foto: Jana Kumherová, TOPZINE.cz

Dvě akrobatky. Vlevo Lucie N´Durihahe, vpravo Francesca Hyde. Foto: Jana Kumherová, TOPZINE.cz

Parodie s názvem The Great d’Amico & Water’s Circus

Večerní show začala vystoupením dua akrobatek z Velké Británie a Švýcarska. Lucie N’Duhirahe v roli principálky vítá diváky v sále a připravuje je na nejrůznější cirkusové kousky. Následuje však smutná novina – někteří z umělců se dostavit nemohli. Přijel vlastně jeden jediný, a to její kolegyně v podání Francescy Hyde.

Přátelský a vtipný výstup uvaděčky a její následující úvody k vystoupením diváky dokázaly pokaždé spolehlivě rozesmát. Stejně tak bodovala i druhá z účinkujících, která se přímo před zraky diváků převtělovala do nejrůznějších charakterů a osob.

Vystoupení navíc interaktivně zaměstnávalo i publikum. Ať už se měli účastnit konkurzu na koně s pevnými zády a vlající hřívou nebo třeba rozezleného lva z arény. Nejde tak moc o cirkus, jako spíš o parodii, která dokázala diváky úžasně pobavit i bez toho, aniž by se někomu nebo něčemu vysmívala.

Jak se samy účinkující pro TOPZINE.cz vyjádřily, do jisté míry je The Great d’Amico & Water’s Circus improvizací. Zatímco na akrobatická vystoupení trénují většinou delší dobu, zde si během několika zkoušek načrtnou pouze kostru a každý večer je proto exkluzivní.

„Tenhle typ představení je něčím zcela jiným, než děláme běžně. Nedá se to srovnávat,“ shodují se artistky, které společně trénují zhruba šest let. Francesca Hyde začala s akrobacií v dětství, Lucie N’Duhirahe se k tomuto druhu umění dostala až později přes svoji původní profesi, divadlo. Z jejího vystupování bylo teatrální nadání zjevné. Jak se však ukázalo v následující části, Lucii N’Duhirahe rozhodně neschází ani talent pro akrobacii.

The Great d’Amico & Water’s Circus, Collectif and then.. :, účinkují: Lucie N’Duhirahe a Francesca Hyde

Hodnocení: 90 %

Open stage Zdroj: Fun Fatale

Na Open-stage show se předvedly akrobatické dějové scénky

Po přestávce následovala druhá část večera s názvem Open-stage show. Uvádění mělo opět na starosti duo Lucie N’Duhirahe a Francesca Hyde, které publikum nadšeně vítalo. Tentokrát se však nejednalo o frašku v jejich režii. Jednotlivé skupiny se postupně představovaly se svými akrobatickými kousky.

Obecenstvo bylo opět svědkem, že nadání a akrobatický talent není v cirkuse tím jediným. Skvěle provedené gymnastické prvky nestačí jednoduše poskládat, potřebují nápaditost a pospolitost. A právě ty na festivalu Fun Fatale rozhodně nescházely.

Různé soubory zakomponovaly do gymnastických představení jak čtení složité literatury, tak problém siamských dvojčat. Když se totiž akrobatkám zapletou vlasy a nemohou se od sebe hnout, vše se dělá tak trochu složitěji. Publikum si přišlo na své, co se týkalo pozemní akrobacie, skotačení na lanech i komických výstupů. Ani tímto sobotním závěrem Fun Fatale rozhodně nezklamal.

Hodnocení: 80 %

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Fun Fatale: Klub Mlejn ovládla akrobacie všeho druhu