×
TOPZINE.cz

Festival francouzského filmu. Lákadlem je snímek o lesbické lásce

FOTO: La vie d'Adele
Život Adele. Zdroj: Film Europe

Skoro za dveřmi je svátek všech frankofilních filmových nadšenců, který měl v loňském roce více než dvacetitisícovou účast. Zhlédnout mimo jiné i deset předpremiérových snímků bude možné  v rámci každoročního Festivalu francouzského filmu.

Život Adele. Zdroj: Film Europe

Diváci se na již 16. ročníku mohou těšit v první řadě na snímek režiséra Abdellatifa Kechiche Život Adèle oceněný Zlatou palmou, a i letos je tento již tradiční festival rozdělen do několika tematických sekcí.

První z nich – Pocta: Abdellatif Kechiche – vzdá hold úspěšnému režisérovi tuniského původu promítáním pětice jeho snímků. Půjde o debut Voltairova chyba, Únik (César za nejlepší film, režii a scénář); Kuskus (cena Francouzské filmové akademie 2008); Černá Venuše (cena Prix Lumière pro největší ženskou hereckou naději 2011); poslední bude Život Adèle, kontroverzní snímek s homosexuální tematikou, který letos v Cannes získal cenu za nejlepší film.

Jako každý rok proběhne i soutěž Výběr české kritiky, ve které se o Cenu diváků utkají snímky vybrané českými filmovými novináři. O přízeň publika zabojuje devět zástupců současné francouzské kinematografie.

Mezi soutěžící patří například historické drama Michael Kohlhaas, Život Adèle, animovaný film Aya, či na Fresh Film Festivalu ocenění Apači. Jen jeden však může následovat loňského vítěze U nich doma Françoise Ozona.

video

Nebude chybět ani návštěvníky vyhledávaný Večer krátkých filmů, během kterého se na plátnech představí počiny mladých francouzských režisérů, jež se staly součástí letošních světových festivalů.

V části Filmové hity se divák ohlédne za nejlepšími distribučními tituly z období 2012–2013. Mezi ně patří například divácky úspěšná Pěna dní Michela Gondryho nebo snímek Renoir režiséra Gillese Bourdose, který je taktéž zástupcem Francie na příštích Oscarech.

Opomenuto nezůstane ani životní jubileum populárního francouzského herce Jeana-Paula Belmonda, který letos v dubnu oslavil své osmdesáté narozeniny. Festival ho divákům připomene prostřednictvím Muže z Ria.

Všechny tyto filmy bude možné vidět v týdnu od 21. do 27. listopadu v kině Francouzského institutu, v síti Europa Cinemas či v multikině CineStar Zlatý Anděl za příjemných 90 Kč.

Více informací a program najdete na oficiálních stránkách festivalu.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..