Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Festival fantazie 2010: Patřit k nám může každý, tvrdí organizátoři Manifestu fantastiky a členové stejnojmenného SF klubu

Jan Nohovec

Jan Nohovec

15. 6. 2010

!SPECIÁL!Jakub „sffh“ Marek a Jana „Elohir“ Maksoudová, organizátoři programové linie Festivalu fantazie 2010 s názvem Manifest fantastiky a členové stejnojmenného SFK se nám v rozhovoru rozpovídali o vzniku svého klubu, zaměření svých členů i nadcházejícím conu. Vzpomínáte si na Mealström?

Ilustrace na plakátu Festivalu fantazie 2010 Autor: Lubomír Kupčík

Jak píšete na svých stránkách manfan.eu, Manifest fantastiky je poměrně novým klubem ve vlnách českého fandomu. Stojí už ovšem na starších myšlenkách. Můžete nám to trochu osvětlit?

Jakub: Někdy kolem roku 2004 nebo 2005 jsem došel k přesvědčení, že bych rád něco dělal pro fandom, zapojil se do dění. I napadlo mě založit klub. Neznal jsem tehdy ještě tolik fanů a neměl v tomto ohledu téměř žádné organizační zkušenosti, ale podařilo se mi pro mou věc nakonec získat něco kolem deseti lidí na gymnáziu, které jsem tehdy studoval.  Ještě nějakou dobu se řešily různé podrobnosti jako stanovy, název klubu a tak podobně, až nakonec vznikl Maelström. Nevznikal zrovna jednoduše a musela se udělat spousta kompromisů. Tím, že můj akční radius byl tehdy zúžen jen na mé spolužáky, jsme navíc byli dost nesourodá parta s ne vždy stejnými zájmy a cíli. A tak se stalo, že jsme se s Maelströmem začali vzdalovat. On to byl jaksi obecný trend a ze zakládajících členů je tam dodnes, pokud je mi známo, jenom jeden nebo dva. Klub se vyvíjel svým směrem a moje myšlenky, se kterými jsem klub kdysi zakládal, mezitím směřovaly někam úplně jinam.

Tuším, že to bylo v roce 2008, kdy jsme se finálně rozešli. Podepsal jsem resignaci na funkci předsedy a člena Rady a vystoupil z klubu. Naše zájmy byly už úplně jinde a mě k Maelströmu už nic moc netáhlo. Během určitého přechodného období mezi okamžikem, kdy mně můj starý klub už nedával to, co jsem od něj očekával, až po založení klubu nového, jsem se seznamoval s různými lidmi, kteří měli podobné názory na to, co a jak by se mělo dělat, jako já. Z těchto kontaktů později vzešel Manifest Fantastiky, který měl svou conovou premiéru už z kraje roku 2009 na Pragoconu.

Manifest Fantastiky tehdy vzniknul jako jakási syntéza dvou „buněk“, na denní bázi poměrně samostatně fungujících skupin, které spolupracovaly na větších cílech, jako jsou například linie na conech. Jednalo se o Prahu a Brno, dodnes největší centra naších aktivit, byť poslední dobou máme nějaké menší „buňky“ v Ostravě, Olomouci, Mostě nebo Pardubicích…

K tématu by jistě měl co říct i Arling, protože to byl především on, kdo se mnou stál u zrodu Manifestu, ale je momentálně vytížen rozšiřováním své čajovny v Brně, kde se mj. odehrává velká část brněnského klubového dění. To je i důvod, proč ho v organizaci naší linie po několika letech nahradila Elohir.

Jana: Jak již zmínil Jakub, nahradila jsem Arlinga teprve nedávno kvůli jeho časové vytíženosti. Původně jsem neměla o Manifestu moc informací, ale jeho členy jsem potkávala na různých akcích – cony, LARPy aj. K Manifestu jsem se přidala minulý rok jako přednášející a už jsem tam zůstala. Studuji univerzitu v Pardubicích, tudíž zaměřuji svou pozornost především tam. Často se ale pohybuji mezi pražskou a brněnskou buňkou, a tudíž vím mnohdy informace rychleji než ostatní. Snažím se sdružovat fany, kde to jen jde, a to i na univerzitě, což nám prozatím tolerují i profesoři a náramně se tím baví (viz Ručníkový den).

Jací lidé do Manifestu fantastiky patří a o co se zajímají?

Jakub: Patřit k nám může v podstatě každý, kdo k nám patřit chce a sdílí s námi určité elementární myšlenky a názory na to, co chceme dělat a kam bychom se měli ubírat. Nejsme uzavřená společnost a důkazem toho může být třeba právě Elohir, která s námi není od začátku a už spoluorganizuje naši linii. Samozřejmě, že máme různé zaběhlé organizační struktury a postupy, do kterých nevidí každý od okamžiku „vstupu“, ale stačí se snažit, něco dělat a být aktivní a můžete rychle zjistit, že i vaše snažení a váš názor se v klubu začnou nějak odrážet.

Pokud bych měl mluvit o lidech, kteří s námi už spolupracují, jedná se o mladé lidi s nadšením pro fantastiku jako takovou. Přestože každý má svůj oblíbený žánr, určitě se u nás neřeší, jestli je lepší sci-fi nebo fantasy. Máme poměrně velký počet příznivců moderních her, ať už mluvíme o deskovkách, nebo, a to především, o RPG a jejich akčnější variantě, LARPu. Troufám si říct, že snad všichni naši členové mají zájem o literaturu, ať už jako náruživí čtenáři, nebo v mnoha případech i jako porotci literárních soutěží a autoři.

Snažíme se též spolupracovat se lidmi, kteří ve fantastice a fandomu už něco dokázali. Do naší linie se vždy snažíme pozvat alespoň jednoho hosta, byť ne vždy to bohužel časově a organizačně vyjde. Přednášeli už například Františka Vrbenská nebo Edita Dufková.

Jana: Jak už Jakub podotkl, dostala jsem se k Manifestu úplně náhodou za pomoci jednoho LARPu poblíž Brna (Soumrak v Boskovicích). Zjistila jsem, že se s Arlingem známe z několika ročníků Pragoconu a Festivalu fantazie a dokonce jsme se našli na několika fotkách společně. Pak už následovalo drobné zasvěcení do tajů Manifestu, několik dalších akcí, několik přednášek a mnoho dalších báječných akcí ve společnosti s lidmi z Manifestu.  Není jakýkoliv problém přijmout mezi sebe nové lidi, ať už z jakéhokoliv klubu či linie.

Logo SF klubu Manifest fantastiky

A kdo do Manifestu patří? Stručně řečeno jakýkoliv magor. Najde se zde několik slušných výjimek, ale ty dříve nebo později někdo zkazí. Manifest se účastní mnoha akcí ať už jako klub, či jednotlivec. LARPy, RPGéčka, deskovky, cony, srazy nebo jen krátké sezení v čajovně patří mezi běžné aktivity členů (samozřejmě vymýšlení ptákovin je velmi silnou stránkou a herecké schopnosti některých jedinců by předčily i herecké odborníky). Hlavní je ale poznávací znamení: Vlaječky. Ať už lepení, mávání, rozdávaní, vnucování, vymýšlení využitelnosti vlaječek či jiné činnosti. Zásadně bývá pokryt con vlaječkami typu: Manifestujeme!, Pro fany!, Za Horror!, Pro fantastiku!. Tyto osoby buď patří trvale, nebo dočasně mezi nás. Pokud budete chtít alespoň dočasně Manifestovat, vyhledejte nás (povětšinou v kostýmu s hromadou vlaječek v ruce nebo ve vlasech) a vyžádejte si některou z variant vlaječky.

Manifest fantastiky jako programovou linii už mohli návštěvníci vidět na podzimním Speciálu, posledních dvou Pragoconech a jarním Sconu. Kde to podle Vás bylo nejlepší? A doufáte, že letošní Festival fantazie, největší con v Česku, předčí Vaše dosavadní zážitky z organizování?

Jakub: Těžko říct, kde to bylo nejlepší, záleží, z jakého pohledu se na to člověk dívá. Někde jsme měli (alespoň z našeho pohledu) vážně vyvedený program, ale zlobilo něco v organizaci. Jinde organizace klapala nádherně, ale program jsme třeba zase neměli tak vytříbený jako jindy. Obecně bych řekl, že se s časem zlepšujeme po obou stránkách. Zvládáme čím dál, tím lépe zajistit linii organizačně a dokážeme mnohem lépe řešit i komplikace, které nastanou za běhu. Zároveň si rozšiřujeme řady kmenových přednášejících, ať už díky tomu, že se k nám přidávají přednášející dříve tak říkajíc na volné noze, nebo přicházející z jiných klubů, u kterých už z různých důvodů nejsou spokojeni. Navíc si vychováváme vlastní nové přednášející, jejichž kvalita a prezentační schopnosti se s každou akcí samozřejmě zlepšují.

Pokud jde o Festival fantazie, mám s organizací linie zkušenosti ještě z dob Maelströmu. Touto dobou finalizujeme poslední přípravy na linii Manifestu Fantastiky na FF a z tohoto pohledu se to příliš neliší od přípravy programu na jiný con. Obzvlášť vzhledem k časovému rozsahu, kdy máme program jen po čtyři odpoledne, což nepřesahuje časové kvóty běžných víkendových conů. Festival je nicméně největší akcí svého druhu u nás a proto je spoustu věcí třeba udělat dříve a mnohdy důkladněji, než pro jiné akce. Slibujeme si od něj samozřejmě především výrazně větší počet návštěvníků než na jiných podobných akcích u nás a tedy rozšíření povědomí o našich aktivitách. Takže ano, doufáme, že nás FF posune zase o kousek dál, jako klub, jako organizátory, jako přednášející.

Jana: Nejlepší? Těžko říct, přeci jen v Chotěboři znáte předem místo, víte, s jakým zázemím můžete počítat, a novým přednášejícím či fanům můžete poskytnout přesné informace. Oproti tomu Pragocon školu vždy mění, a tudíž nikdy nevíte přesně, do čeho jdete. Jelikož mám zkušenosti i s handicapovanými lidmi na akci, musím říct, že z tohoto hlediska je daleko jednoduší  Festival fantazie, protože je zde více personálu a stálé zázemí a vím, co mohu očekávat. Na Sconu jsem nebyla, takže jak psal Jakub, těžko soudit. Každá akce má něco do sebe a čím více akcí navštívíme, tím lepší je naše prezentace, přednášející a celková organizace linie.

A jestli letošní ročník předčí zážitky z organizování? Jen velmi málo věcí předčí organizování zájezdu školní skupiny do Londýna. Ale pokud to budu brát pouze z ohledu conů u nás, tak už mnohonásobně předčil. Už díky tomu, že jsem během chodu přebírala funkce i v další linii a nejen Manifestu.

Podle vašich speciálních Festivalových stránek ff2010.manfan.eu jste pro návštěvníky připravili opravdu různorodý program. Dá se vůbec rozdělit do nějakých skupin určených pro speciální typy fanů? Podle čeho jste přednášky a přednášející vybírali?

Jakub: Řekl bych, že naše pořady jdou rozdělit do několika skupin: jednak přednášíme o RPG a LARPu. Dalo by se říct o hrách obecně, byť k jiným druhům her se nám příspěvky objevují spíše vzácně. K tomuto tématu se nám tentokrát sešlo poměrně dost příspěvků, což pravděpodobně odráží i Festival jako takový, protože právě tady jsou lidé velmi aktivní a hraví. Zároveň jich je poměrně dost, což ukazuje i poměrně vysoký zájem o večerní otevřená hraní RPG, které pořádáme zde i na jiných akcích. Máme tam přednášky pro úplně začátečníky i besedy a workshopy určené pro pokročilejší zájemce.

Druhé téma, které tradičně řešíme, je fandom jako takový. Vážně i nevážně přednášíme a besedujeme s příchozími fany o nás a o nich, prostě o fanech, naší subkultuře, jak nás označují sociologové. Občas se snažíme upozornit na různé neduhy, nebo rozebíráme různé konkrétní jevy, ale docela často jenom humorně glosujeme a komentujeme každodenní život fanovského života za účasti publika. Dalo by se říci, že toto téma patří mezi méně „odborné“ věci, které děláme, ale tuto sebereflexi považujeme za poměrně důležitý prvek pro nějaké zachování, sebeuvědomění a další rozvoj fandomu jako celku.

V další řadě řešíme fantastiku jako takovou, ať už mluvíme o literatuře, kinematografii, nebo nějakých obecných trendech v našich oblíbených žánrech. I zde občas zavítáme do herního světa, např. při srovnávání her a jejich předlohy, podobně jako u filmů. K tomuto tématu se nám toho na FF moc nesešlo, z podobných důvodů, proč se naopak sešlo velké množství věcí k RPG. Každá akce má své specifické publikum a i přednášející si to samozřejmě uvědomují a své pořady tomu přizpůsobují.

V neposlední řadě pak míváme přednášky v zásadě odborného charakteru, ať už je zrovna řeč o technice, historii, esoterice, filosofii nebo přežití v přírodě. Osobně tuto kategorii pořadů nazývám po vzoru historiků „Pomocné vědy fantastické“, neboť se jedná o obory lidské činnosti a vědění, které přímo ovlivňují fantastiku a podněcují její vznik. Sci-fi bez techniky by asi nebyla nic moc, stejně jako si asi málokdo umí představit solidní fantasy mimo nějaký rozumný pseudohistorický rámec a bez pořádné dávky magie. Tyto přednášky bývají faktograficky zajímavé pro každého, komu dané téma není cizí a zároveň mohou sloužit jako inspirace pro tvůrčí osoby ve fandomu, ať už se jedná o literární autory, ilustrátory, herní návrháře, kteří třeba v dané konkrétní problematice prozatím tak říkajíc plavou.

K výběru témat a přednášejících: většina lidí, se kterými spolupracujeme, už má nějakou představu, co očekáváme a jaká témata přijímáme, takže nám spoustu pořadů navrhují sami, byť některé občas musíme odmítnout, když se dostanou příliš za rámec toho, co se snažíme dělat. Občas nad původním návrhem brainstormujeme, dokud zajímavé téma nedostaneme do přímého styčného bodu s fantastikou. Část přednášejících samozřejmě oslovujeme naopak my, buď s konkrétní představou tématu, které by nás zajímalo, a o kterém věříme, že jim je blízké, nebo je vyzýváme, jakožto naše pravidelné přednášející, k přednesení vlastních návrhů a představ. Občas oboje. Výsledný program pak vzniká dynamicky podle toho, co se nám sejde.

Logo Festivalu fantazie

Na které pořady byste návštěvníky pozvali především?

Jakub: V pátek od dvou hodin odpoledne je přednáška pro úplné začátečníky v oblasti RPG, takže pokud vás toto téma zajímá, ale doposavad se vám do něj nepodařilo nějak proniknout, pak je toto skvělá příležitost. V souvislosti s tím bych rád pozval i na ostatní RPG přednášky, ale především večerní otevřená hraní.

V sobotu a v neděli navečer máme zařazeny pořady o filosofii, esoterice a umění, rád bych upozornil především na sobotní příspěvky od Noiry a od Sandra. Věřím, že si odtud můžete odnést spoustu zajímavých poznatků.

Mám-li mluvit za sebe, pak já osobně se nejvíc těším na Beneficovy Kůl bohy Revolution a Bikemanovu a Delltarovu přednášku o Homebrewingu.

Jana: Osobně se nejvíce těším na přednášku, kterou máme s Jakubem společnou. Už minulý rok jsme měli s Arlingem společnou přednášku o LARPech, cílenou pro jinou sortu fanů než nyní, a musím z hlediska přednášejícího uznat, že celou přednáškou se nesla výborná přátelská atmosféra, což je největší zadostiučinění pro přednášejícího. Na přednášce se sešli různí fanové od úplných začátečníků po velmi zkušené. Rozebraly se akce, kostýmy, organizace, zkušenosti a na závěr zábavné historky. Doufám, že tento rok bude stejně široká sorta fanů a každý přednášející i posluchač si veškeré přednášky užije.

Na co byste do Chotěboře nalákali nové fanoušky? A co by si podle Vás neměli zapomenout vzít s sebou?

Jakub: Festival fantazie je největší akce svého druhu v celé ČR, má mnohaletou tradici a dobré organizační zázemí. Během jedenácti dnů zde potkáte snad všechno, co se na české fandomové scéně děje, ať už jsou to seriály, filmy, hry, literatura. Každý si vybere to svoje a zároveň má možnost poznat i všechny ostatní věci. Délka akce zároveň umožňuje nikam nespěchat, trochu se zabydlet a seznámit se se spoustou nových lidí s podobnými zájmy.

Co nezapomenout? Určitě nějaký rozumný rozpočet na jídlo a pití po celou dobu. Jedenáct dní vážně nepřežijete z bochníku chleba, konzervy a dvou lahví vody, které si doma zabalíte. Pokud přijede některý z vašich oblíbených autorů, nezapomeňte si vzít knížky k podpisu. Máte-li svou oblíbenou hru a nejste si jisti, že na akci bude (a není extrémně velká nebo těžká), je to určitě taky skvělý nápad k přibalení. V neposlední řadě nezapomeňte ani na nějaké ty hygienické potřeby a oblečení. Počasí na Festivalu bývá různé, takže byste měli být připraveni na vedra, déšť i chladnější noci. Rád bych také apeloval na všechny, kteří mají doma nějaký kostým, ať si ho rozhodně přibalí. Skvěle doplňují atmosféru akce.

Jana: Jak už psal Jakub. Pokud chcete potkat podobně smýšlející tvory, máte jedinečnou možnost potkat je na jednom místě, dostatečně dlouho, s kvalitním zázemím. A pokud někdo sbírá pokémony na Facebooku, bude jich mít po této akci velmi solidní sbírku (to mohu zaručit). (smích)

A co nezapomenout? Určitě dobrou náladu, spoustu praštěných nápadů a pro ty, co spí na Smetance či v Aréně, určitě spacák! Protože až vám v noci někdo otevře všechna okna dokořán, tak si na mě vzpomenete. A jak už Jakub zmínil, určitě přibalte kostým. V Chotěboři už místní nevyděsíte tím, když si v hospodě tlupa skřetů, elfů, imperiální gardy aj. objedná pivo či Kofolu. Tudíž směle na Festival fantazie, zjistíte, že nic není nemožné.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival fantazie 2010: Patřit k nám může každý, tvrdí organizátoři Manifestu fantastiky a členové stejnojmenného SF klubu