Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Festival Fantazie 2010: Co letos nabídl největší český con?

Redakce

Redakce

11. 7. 2010

!SPECIÁL!Proběhl 15. ročník Festivalu fantazie. Co jste na něm mohli vidět a jak se účastníci poprali s vedrem?

Chotěbořská Sokolovna s HoFFpůdkou. Uvnitř najdete deskové, počítačové i jiné hry Foto: Jan Nohovec, Topzine.cz

Že je Festival Fantazie největším tuzemským setkáním fanoušků fantastiky snad už nemusím opakovat. I přesto mne při příjezdu zarazilo, jak monstrózních rozměrů nabyl od mé poslední návštěvy před šesti lety. Roztáhl se do několika dalších budov, zvětšila se míra propagace a vůbec se rozrostl.

První příjemné překvapení se odehrálo hned na začátku – registrace a proces spojený s ní byly naprosto bezproblémové a rychlé. Pryč jsou dávné časy problémů při platbách, všechno šlapalo jako hodinky.
Ubytován jsem byl v Základní škole Smetanově, kde všechno stále vypadá úplně stejně (dokonce snad i včetně dekorací na chodbách) a kde víceméně nelze co zkazit. A kdyby se o to někdo chtěl pokusit, musel by se sakra snažit. Jak vypadala ostatní ubytovací zařízení, nemohu posoudit, jelikož jsem jich nevyužil.

Před chotěbořským kinem probíhaly i souboje na meče Foto: Martin Peška, Topzine.cz

Má přítomnost na Festivalu fantazie byla omezena na pouhé čtyři dny, a to od 3. do 7. července, kdy hned zkraje zasáhl Chotěboř velmi silný protivník. Vedro. Nevím, jak vysoko teploty stoupaly, ale bezmračné nebe a pálící slunce v takovém množství je smrtelná kombinace snad pro každého. V přednáškových místnostech se obvykle téměř nedalo dýchat, nezabírala ani otevřená okna, ani přítomné větráky a přednášející spolu s organizátory byli nuceni dělat mezi jednotlivými částmi programu větrací pauzy. Nevím, jak moc organizátoři s takovouto situací počítali, ale do budoucna by se určitě vyplatilo pořídit více větráků. Na druhou stranu, místní obchodníci prodali veškeré zásoby vějířů, které se v Chotěboři nacházely, takže návštěvníci Festivalu byli pro místní marketing velmi přínosní. Zaplaťpánbůh, vedro po dvou dnech ustalo a počasí se zklidnilo na velmi příjemné teplo s občasným deštěm, počasí jako dělané.

Festival fantazie 2010 očima Martina Pešky (účastnil se 6. a 7. července):

Festival fantazie se za 15 let existence stal skutečnou profesionálně organizovanou kulturní akcí. Jen za poslední dva roky, co jsem na něm nebyl, se skutečně rozrostl a přibylo návštěvníků. Zlepšila celá organizační složka festivalu ve prospěch a komfort návštěvníků. Na jakém jiném festivalu vám přímo u pokladny předají klíč od pokoje, nebo vás odveze festivalový taxík za 10 Kč (bez ohledu na kilometry) před budovu, kde jste ubytováni? Dostal jsem také hned při svém příjezdu užitečnou obsáhlou informační brožuru, ve které se psalo o historii, o letošním ročníku, o hostech festivalu, o programu nebo o stravování.

Některé úterní přednášky, na které jsem zašel, mě dost zklamaly, středeční naopak nadchly. Největším objevem se pro mě letos stal SimpsCon věnovaný oblíbeným seriálům Simpsonovi a Futurama. Pořadatelé mají už nyní určitě spoustu podnětů, jak pro příští rok zase Festival fantazie vyšperkovat: některé programové linie přesunout do většího sálu, některé naopak do menších, sekci DDR by určitě prospělo zajištění hostů, profesionálů, kteří by na festivalu předvedli nějakou exhibici a ukázali návštěvníkům, kam až se to dá dotáhnout.

Už teď se těším na příští ročník, pro který bych společně s redaktory Topzine.cz napříč celým magazínem připravil alespoň jednodenní programovou linii včetně projekce filmu našeho šéfredaktora Radka Langa. Snad si všichni najdeme čas a za rok se sejdeme v Chotěboři s kvalitním programem.

Program byl opravdu bohatý a našel si v něm něco téměř každý. Od divadla, přes promítání filmů (ať už v přednáškových místnostech nebo v kině), workshopů, klasických přednášek nebo třeba ochutnávky Bahňáckého mléka (cože je něco, co obsahuje tolik různých druhů alkoholu, že by se za to styděl i zdejší bar). Když jste se hodně snažili, dokázali jste si zaplnit celý den, aniž byste měli byť jenom půlhodinu volnou. Na druhou stranu je pravda, že akce tohoto druhu slouží i k setkávání přátel a jiných s tím spojených aktivit, které mnozí účastníci upřednostňují před programem samotným. Takže ve výsledku si každý přijde na své a většina je spokojená.

Rick Worthy, jeden z hostů Festivalu fantazie, jako Cylon č. 4 v seriálu Battlestar Galactica Zdroj: hotflick.net

Kdybych tu měl vypisovat všechny přednášky, na které jsem se byť jenom šel podívat, popsal bych nejméně dvě strany. Milovníci fantasy, larpů, mytologie a s tím souvisejících témat nejspíše trávili většinu času na LOTRconu, fanoušci Star Wars zase na své linii a milovníci všemožných her nejspíše seděli většinu času v Sokolovně. Vybral si každý. Musím pochválit organizaci všech linií, jelikož i přes občasné technické problémy a nástrahy vedra všechno šlapalo jako hodinky.

Letošní Festival také navštívili významní hosté. Tím prvním byl americký herec Rick Worthy, známý pro svou účast v Battlestar Galactice, Star Treku a Star Gate. Měl několik vlastních besed a přednášek a i když jsem se neúčastnil ani jedné, Worthy vypadal jako velmi fajn člověk a evidentně si pozornost fanoušků užíval. Druhým významným hostem byl hudební skladatel Petr Hapka, který přijel na SoundtraCon. Na samotné besedě a přednášce s ním jsem nebyl, ale když jsem ho viděl procházet se po prostorách Festivalu, vypadal poměrně pobaveně.

Obecně byl letošní Festival fantazie, poměrně příjemnou akcí, jejíž nejsilnější stránka, velikost a rozsah, je zároveň její největší slabinou. Ne každému vyhovuje velikost a taková koncetrace lidí. Ovšem pokud jste na takové akci nikdy nebyli a chtěli byste se tam alespoň jednou podívat, je Festival fantazie v současnosti asi nejlepší volbou, ať už jste fanouškem něčeho specifického nebo fantastiky obecně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Fantazie 2010: Co letos nabídl největší český con?