Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Festival Electronic Beats zaujal hudbou i extravagantním pojetím koncertů

Marie Baladová

Marie Baladová

13. 6. 2011

!Fotogalerie!V pátek 10. června otevřelo fanouškům svoje brány  Divadlo Archa, které hostilo Electronic Beats. Beznadějně vyprodaný festival s sebou přivezl jména, jako jsou When Saints Go Machine, FM Belfast, Bonaparte nebo Apparat Band, a dokázal, že v Praze patří mezi absolutní špičku electro projektů.

FM Belfast na Electronic Beats v Divadle Archa v Praze, Foto: Martin Chochola, Topzine.cz

To, že Electronic Beats jsou v Praze velmi oblíbenou záležitostí, dokázalo už jen to, že lístky byly beznadějně vyprodány už několik dnů dopředu. Hloučky nešťastných příznivců electro hudby, na které se nedostalo, postávající před divadlem naznačovaly, že uvnitř se schyluje k velké události. I výběr místa představoval předmět očekávání, oproti Veletržnímu Paláci sliboval komornější náladu.

Program večera odstartovali dánští When Saints Go Machine. Volba na začátek to byla dobrá, příjemná kapela a zpěvák s nezvyklým hlasem se osvědčili jako skvělý odrazový můstek. Davy sice nešílely a prostory spíše teprve zaplňovaly, atmosféra ale byla vytvořena a obecenstvo rozehřáto a naladěno na další kapely.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz-praha-hudba-electronic_beats_festival-when_saints_go_machine-10_06_2011/]

Velké nadšení vzbudila islandská formace FM Belfast. Jestli si někdo myslel, že islandská hudba rovná se islandskému klimatu, toť pomalým melancholickým melodiím od Sigur Rós, myslel špatně. Temperament by těmto pěti muzikantům mohli závidět i ve Španělsku. Blikající žárovky, povedená audiovizuální show a energií nabité electro rozjásaly dav. Člověk by nevěřil, co dokáže trochu zvláštní soustava bicích, klávesy, dva laptopy a tři zpěváci (z toho jeden nadšený tanečník).

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz-praha-hudba-electronic_beats_festival-fm_belfast-10_06_2011/]

Mnohým byl trnem v oku výběr kapely Bonaparte do tohoto projektu. Je pravda, že s electrem toho tolik společného nemají. Zato však svou neokoukaností a originalitou přinesli do Prahy svěží vítr. Jejich představení by se dalo popsat jako dekadentní šílenost dovedená do dokonalosti. Oděni do svých bizarních obleků a vytvářejíce všemožné pohybové kreace za doprovodu odvážných tanečnic dokázali Bonaparte stále udržet vysokou laťku hudební produkce. Důkazem toho byl i spokojeně si poskakující a notující zvukař.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz-praha-hudba-electronic_beats_festival-bonaparte-10_06_2011/]

Kolik vystřídali Bonaparte na pódiu kostýmů lze jen těžko odhadovat, nicméně dav přivedli do stavu šílenosti, obzvlášť při osvědčených skladbách Anti, Anti nebo Too Much. Možná by si díky svému extravagantnímu projevu zasloužilí spíše samostatný koncert než vystoupení v rámci celovečerní akce. Mnoho lidí mělo dojem, že večer byl tímto výběrem jaksi rozdělen a hlavní hvězda Apparat se svým bandem pak přišel unavenému publiku zbytečně pozdě.

Vrchol večera, který přišel tak trochu pozdě

Apparat Band potěšil asi největší část publika, ikdyž jeho melancholicko-intelektuální electro ke konci mnoho lidí spíše uspávalo, i když v dobrém slova smyslu. Vizuálně i hudebně to byl nepochybně zážitek pro všechny, kteří tohoto německého electro mága mají rádi.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz-praha-hudba-electronic_beats_festival-apparat_band-10_06_2011/]

Electronic Beats jsou zárukou dobré hudby a je jen a jen dobře, že v Praze si je můžeme dopřávat hned několikrát do roka. Divadlo Archa i přes své menší prostory skvěle posloužilo a nezbývá, než se těšit na další akci.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Electronic Beats zaujal hudbou i extravagantním pojetím koncertů