Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Festival Colours of Ostrava 2011 představil hlavní hvězdy – těšte se na Nicka Cavea a Youssou N`Doura

Vojtěch Koval

Vojtěch Koval

1. 3. 2011

Čtyři měsíce, třináct dní a nějaká ta hodinka zbývají do zahájení jubilejního desátého ročníku letního festivalu Colours of Ostrava. Návštěvníci se letos můžou těšit na Nicka Cavea s kapelou Grinderman, senegalského Youssou N`Doura, The Horrors, nebo The Herbaliser.

Foto: Colours of Ostrava

Jiří Moravčík a Zlata Holušová společně se zástupkyní hlavního sponzora, České Spořitelny, Foto: Eva Makovská, redakce Topzine.cz

Jeden z největších letních festivalů na území České republiky, Colours of Ostrava, slaví letos jubilejní desátý ročník. Dnes, 1. března, na tiskové konferenci v pražském divadle Archa, představil organizační tým festivalu hlavní hvězdy festivalu a také novinky k průběhu tohoto ročníku. Colours of Ostrava již tradičně proběhnou v půlce července, přesněji v termínu 14.-17. července.

Obrovským lákadlem festivalu bude legendární Nick Cave, který do Ostravy přijede s projektem Grinderman, ve kterém hrají jeho kolegové z The Bad Seeds. Cave s Grinderman napodobí Iggyho Popa s The Stogges, kdy celý festival uzavře, jako správná třešnička na dortu.

Nemenší pozornost na sebe určitě bude strhávat senegalský zpěvák, a zřejmě nejznámější africký hudebník všech dob, Youssou N`Dour. Tento hudebník je v současné době velmi sledovanou globální celebritou, i díky svým politickým postojům, například k situaci v Egyptě. Na Colours of Ostrava vystoupí s více než dvacetičlenným (!) doprovodem. Bude to jeho teprve druhý koncert u nás, a podle slov ředitelky a dramaturgyně CoO, Zlaty Holušové, se jedná o nejdražšího interpreta historii festivalu.

Velká nálož world music

Grinderman Nicka Cavea a Youssou N`Dour jsou možná interprety s nejzvučnějšími jmény, ale jak podotkla Zlata Holušová, na Colours of Ostrava 2011 nenajdete žádnou malou zahraniční kapelu. Festival si stále své zaměření převážně na world music, a tak nabízí interprety z různých koutů zeměkoule, kteří ve svém žánru jsou na špičce.

Poprvé v historii vystoupí na festivalu zástupci Brazílie a Španělska. Brazilskou bossa novu návštěvníkům festivalu přiblíží zpěvačka Luisa Maita, La Shica předvede kombinaci hiphopu a flamenca. Africký kontinent bude vedle N`Doura zastupovat rapové trio SMOD z Mali, jejichž zakladatel Sam je synem dua Amadou & Miriam. Z Indie do Ostravy zamíří mistr slide kytary Vishwa Mohan Bhatt s kapelou Desert Slide.

Colours of Ostrava se podle slov Zlaty Holušové neohlíží dozadu a snaží se neustále jít kupředu. Pro letošek tak mají Colours nový vizuál, oproti předchozím řekněme hravý, symbolizující právě chuť neustále přinášet něco nového.

Foto: Colours of Ostrava

Colours představily nový vizuál, Foto: Eva Makovská, redakce Topzine.cz

Festival oproti předchozím ročníkům si dramaturgický tým festivalu připravil mnohem více klasických rockových interpretů, na každý den tak připadne jedno velké rockové jméno. Vedle kapely Grinderman se tak návštěvníci mohou těšit na legendární post-punkové Swans, ujeté newyorské rockery Semi Precious Weapons, nebo britské The Horrors.

Colours of Ostrava se však i přes snahu jít neustále kupředu nevyhnou velkým návratům, jedním takovým je vystoupení bosenské etno-dubového uragánu Dubioza kolektiv. Další tradicí, kterou CoO nepřeruší, je účast zástupce labelu Ninja Tune. Po loňském vystoupení Jaga Jazzist se letos v Ostravě ukáže jazzově hip hopová dvojice The Herbaliser.

V loňském roce byl vůbec poprvé vyprodán předem, kdy tři týdny před jeho začátkem bylo rozprodáno všech 25000 lístků. Pro letošní rok se organizátoři snaží kapacitu festivalu navýšit, ovšem dopředu avizují, že se bude jednat maximálně o dva, tři tisíce lístků navíc. Pokud tedy máte zájem na Colours of Ostrava vyrazit, neměli byste příliš dlouho váhat, už v těchto dnech se předprodej lístků dostal do tzv. třetí vlny, což znamená, že bylo prodáno již 9000 vstupenek.

Vstupenky na Colours Of Ostrava koupíte za 1590 korun zde

Colours of Ostrava letos lákají na enormní množství špičkových zahraničních interpretů, doplněných o české kapely, namátkou zmíním Navigators, Luno, nebo třeba Jiřího Schmitzera. Jak naznačila Zlata Holušová, program tak nabitý, že návštěvníci nebudou vědět, kam dřív. Rozhodně by si však neměli nechat ujít hned úvodní vystoupení celého festi valu, ve čtvrtek 14. července, souboj dvou balkánských dechovek, Fanfare Ciocarlia a Boban i Marko Markovič Orkestar. Tento Balkan Brass Battle slibuje doslova výbuch zběsilých rytmů, tedy správný rozjezd pro festival Colours of Ostrava.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Colours of Ostrava 2011 představil hlavní hvězdy – těšte se na Nicka Cavea a Youssou N`Doura