Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Festival české a německé kultury nabídne i literaturu a divadlo

Redakce

Redakce

5. 11. 2010

KOLÁŽ: KnihyFestival Dny české a německé kultury, jehož hlavní část bude probíhat 29.10. – 14.11.  nabízí pestrý program, ve kterém jsou zastoupeny snad všechny složky umění, prezentovány českými a německými umělci.Velký prostor dostanou také literatura a divadlo, kterým bychom chtěli věnovat pár slov, vyzdvihnout některé zajímavé body programu a pozvat vás na příjemně strávené chvíle ve společnosti knih, spisovatelů a jejich hrdinů, neuvěřitelných příběhů a zábavy.

FOTO: Knihovna

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Jedinečná dvojjazyčná kniha Mír dalekému i blízkému, která je portrétem dvou neobyčejných lidí, Jiřího a Irmy Lauscherových, kteří přežili terezínské ghetto a celý svůj další život věnovali boji za lepší podmínky pro oběti nacistické diktatury, bude představena v rámci festivalu na 3 místech: 2.11. Drážďany, 8.11. Děčín 16:30, 8.11.Ústí nad Labem 19:30.

Láska bez paměti?

Emma Braslavsky, jedna z nejvýznamnějších mladých německých autorek, představí svůj debutový román Aus dem Sinn, který vyšel v létě 2010 také v českém jazyce pod názvem Bez paměti. Přímo s autorkou se můžete setkat 9.11. v Drážďanech, 10.11. v Liberci a 11.11. v Ústí nad Labem. Na její cestě doprovodí Emmu Braslavsky překladatel Tomáš Svoboda.

FOTO: Tomáš Svoboda

Tomáš Svoboda, první držitel titulu PhD. v oboru translatologie v ČR, Zdroj: prekladatelskaakademie.cz

Poetický večer vás čeká 12.11. a 13.11. v Drážďanech, kde bude Jana Altmanová předčítat z výboru poetických textů, lyrických anekdot a bajek Miloše Macourka Láska a dělové koule. Hudební doprovod bude v podání vynikajícího drážďanského jazzmana Jana Heikeho.

Přestože oficiální trvání festivalu je pouze do 14.11., v rámci tzv. epilogu se budou některé akce konat až do 28.11. Jednou z nich je také Ústecká noc literatury, která proběhne 24.11. v Ústí nad Labem. Bude se konat již potřetí a tentokráte ji bude hostit v prostorách bývalé nemocnice vznikající univerzitní kampus. Osobnosti ústeckého kulturního života budou předčítat z děl pěti spisovatelů českého původu, kteří ale žijí a tvoří v německy mluvících zemích. Zazní tak úryvky z děl Michala Stavariče, Katji Fusek, Jaromíra Konečného, Oty Filipa a Milana Racka.

FOTO: Tomáš Svoboda, první držitel titulu PhD. v oboru translatologie v ČR, Zdroj: prekladatelskaakademie.cz

Radost i pláč na vás čeká i na česko-německém festivalu, Zdroj: archiv Topzine.cz

Výběr z divadelní tvorby v rámci festivalu Dny české a německé kultury zaručuje skvělou zábavu plnou podnětných a inspirujících zážitků.

Kabaretní pořad Eňo-Nuňo Eintopf je zajímavý už jen svým pojetím. Čeští i němečtí herci, muzikanti, zpěváci a performeři budou improvizovat na téma Film. Večerem 5.11. v Ústí nad Labem bude provázet Marcela Kytučky Koutková a Dan Binko.

V rámci humanitní sekce se je tedy opravdu na co těšit. Festival je natolik všeobjímající, že si každý návštěvník vybere. Stačí si tedy zatrhnout v diáři akci, která vás zaujala a pak se jen přijet pobavit, vzdělat i poučit. Jelikož změny programu nejsou vyloučené, sledujte celý program a aktuality na webových stránkách festivalu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival české a německé kultury nabídne i literaturu a divadlo