Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Festival Anifilm 2013 rozdal ceny. Úspěch slavily snímky ze zámoří

Již čtvrtý ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů se blíží pomalu ke konci. Již jsou známa jména vítězů, kteří se zúčastnili festivalových soutěží.

Městečko velkých duchů

Snímek Městečko velkých duchů, režiséra Chrise Sullivana je jeden z nejvíce oceňovaných filmů. Zdroj: distributor filmu

Festivalové radovánky jsou již pomalu u konce, tento rok přišlo téměř 21 000 diváků a ve čtyřech sekcích se utkalo celkem 60 snímků. Festival také rozdal spoustu jiných, dalších cen.

Hlavní cenu poroty v Mezinárodní soutěži celovečerních filmů pro dospělé získal snímek Městečko velkých duchů režiséra Chrise Sullivana. Snímek v duchu psychologického dramatu vypráví smutné příběhy tří postav, které pracují pro místní deník a na první pohled se jeví jako úplně nevýrazné.

Dále pak kategorii Mezinárodní soutěž celovečerních filmů pro děti vyhrál snímek Den vran natočený režisérem Jeanem-Christopherem Dessaintem. Vypráví příběh chlapce, který žil skrytý se svým tyranským otcem v lese a později se vydává do vesnice poznat jinou stránku života.

Mezinárodní kategorii krátkých filmů vyhrál koprodukční snímek Otec, který je postaven na základě převrácené reality. Hlavní cenu v Česko-slovenské soutěži studentských filmů obdržel snímek Cizinec. V tomto případě se jedná o humornou grotesku.

Snímek Otec. Zdroj: Anifilm

Snímek Otec. Zdroj: Anifilm

Zvláštního uznání poroty se dočkaly rovnou dva snímky, první z nich Čekejte prosím (Maarten Koopman) je výjimečný tím, jak jednoduchým způsobem vyjadřuje pocity, jež se nás zmocňují při střetu s moderními komunikačními systémy. Druhým snímkem jsou Pandy (Matúš Vizár). Snímek představuje temnou stránku představ o politické a společenské korektnosti.

Další ceny, které byly rozdány již na začátku festivalu, jsou Cena za celoživotní přínos animovanému filmu, kterou získal Adolf Born, a druhou je cena udělovaná ministryní kultury a nese název Artis Bohemiae Amicis. Vítězkou se stala animátorka a režisérka Michaela Pavlátová.

Snímek Čekejte prosím. Zdroj Anifilm

Snímek Čekejte prosím. Zdroj Anifilm

Poprvé se letos také uskutečnil profesionální program Visegrad Animation Forum – fóra se zúčastnilo kolem 150 hostů ze zahraničí, a má napomáhat rozvoji animované tvorby v regionu.

Mimo jiné zde měla několik přednášek také společnost UPA, sekce Animo TV přinesla nejnovější díla z televizní animované tvorby a proběhla unikátní přehlídka snímků Zagreb filmu. V rámci doprovodného programu bylo promítnuto ještě 230 filmů a odehrálo se více než 20 workshopů, přednášek a prezentací.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Anifilm 2013 rozdal ceny. Úspěch slavily snímky ze zámoří