Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Ferrari postavilo v Abú Zabí největší krytý zábavní park na světě. Designem ale příliš nenadchne

Redakce

Redakce

21. 7. 2011

OBR: Ferrari word in Abu DhabiItalská značka Ferrari se po dobytí světa automobilů chystá i na ten architektonický. Novým, co do velikosti ohromujícím zábavním centrem v Abú Zabí se jí to ale zatím asi nepodaří. Nevadí, třeba vyjde příští pokus.

OBR: Ferrari word in Abu Dhabi

Díky obřím rozměrů a zářivě červené barvě je stavba nepřehlédnutelná, Zdroj: youtube.com

Abú Zabí je město, které tradičně ohromuje svou architekturou. Jedna grandiózní stavba stíní druhé a sotva se nějaký velkolepý projekt dokončí, už se rozjíždí nový. Nikoho tak asi nepřekvapí ani nový ambiciózní počin značky Ferrari, která v Abú Zabí vytvořila největší krytý zábavní park na světě. Kdo si chce užít zábavu a dobrodružství, bude spokojen. Koho ale zajímá spíše architektonická stránka centra, tomu se Ferrari rozhodně nezavděčí.

Co se týče přitažlivosti atrakcí, ví Ferrari přesně, jak na to. Park zabírá přesně 176 000 m2 a na těch návštěvníkům nabízí 20 tak efektních atrakcí, že nelitují ani na tuzemské poměry značně tučného vstupného, které se pohybuje mezi 32 až 44 eury (cca 800 až 1 100 korun).

Nejrychlejší horská dráha na světě

Nejpřitažlivější ze všeho je pravděpodobně věhlasná horská dráha, která se honosí titulem nejrychlejší na světě. Lze na ní dosáhnout až neuvěřitelných 200 km/hod. Neméně zábavná je ale určitě i takzvaná Speed of magic, což je naprosto realistický 4D simulátor jízdy Formule 1.

A konečně za zmínku stojí i další dráha, jež už se nesnaží vyniknout v nejvyšší vyvinuté rychlosti, ale slibuje návštěvníky provézt kolem dokonalých replik italských architektonických skvostů.

Velké červené šapitó

Tím ale pro milovníky architektury a designu nadšení ze zábavního parku Ferrari končí. Tvůrcem projektu byla londýnská firma Benoy pod vedením Grahama Cartledge a k designu jí inspirovala klasická zaoblená střecha vozu Ferrari. Barva je jak jinak než oslnivě červená, což spolu s obřími rozměry působí dojmem, že stavba musí být viditelná snad až z Měsíce.

Jinak ale spíš než střechu automobilu připomíná jen rozsáhlé cirkusové šapitó a člověk si ho s ním nesplete jen proto, že asi žádné šapitó na světě nemá 48 metrů do výšky a zároveň plochu 200 000 m2.

Ferrari world Abu Dhabi

Tvůrcem návrhu je londýnská firma Benoy

Projekt vyšel celkem na 40 miliard amerických dolarů čili asi 680 miliard korun (jen pro představu to neuvěřitelné číslo vypadá takhle: 680 000 000 000!) a spotřebovalo se na něj 35 tisíc tun oceli.

Nejlepší komerční architektura

Jak již bylo zmíněno, zábavní park Ferrari rozhodně nepatří mezi to nejlepší, co kdy bylo na naší planetě postaveno, svůj účel ale dokonale plní. Což potvrzuje ocenění Cityscape Abu Dhabi 2010 awards, které si vysloužilo za architektonické ztvárnění komerčního prostoru, jež se udílí stavbám Blízkého východu a severní Afriky.

Ocitnete-li se tedy náhodou v Abú Zabí a budete mít chuť se pobavit, určitě do zábavního parku zaskočte. Chcete-li se ale spíše nechat ohromit propracovanou a působivou architekturou, než dovádět na horské dráze, jistě se v Abú Zabí najdou pozoruhodnější stavby.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ferrari postavilo v Abú Zabí největší krytý zábavní park na světě. Designem ale příliš nenadchne