Menu
TOPZINE.cz

Fenomény českého internetu. Poezie z Facebooku se hlásí o slovo

Tereza Turzíková

Tereza Turzíková

16. 7. 2014

Nově vznikající projekty českého internetu jako kdyby spojovaly dva světy. Klasická forma tištěných knih se tu mísí se statusy s gramatickými hrubkami a tweety s omezeným počtem slov. A daří se jim to chytře a vtipně.

FOTO: Recykliteratura

Recykliteratura: Alles ist in Ordnung. Zdroj: Recyklatura

Ač to tak nevypadá, smysl pro humor a originální nápady lze najít i na sociálních sítích, jako je Facebook. Již několik tisíc lidí dalo svůj Like básníkům českého internetu a stále se baví nad jejich příspěvky. Podívejte se, jaké stránky zaujaly redakci TOPZINE.cz nejvíce.

Recykliteratura

Recykliteratura jsou „příběhy z fotografií a textů nalezených v knihách a časopisech. Krátké, často absurdní anekdoty nebo znepokojující fragmenty,“ jak hlásá už popis projektu. Tento originální počin vznikl koncem roku 2013 a od té doby si jej oblíbilo téměř sedm tisíc lidí.

Některé z fotografií vzbuzují smích, ale při většině spíše zamrazí. Hlavními postavami příběhů jsou často i politické či církevní osobnosti. Autoři se morbidním způsobem vypořádávají se současnými tématy a neubývá jim originality ani nápadů.

Google poezie

Google poezie je inspirována velmi podobným americkým projektem Google Poetics a různé obdoby najdeme i v jiných světových jazycích.

V Americe byly dokonce ty nejzdařilejší z básní už publikovány v plátcích jako New York Times. Česká Google poezie má zatím přes tisícovku fanoušků, avšak její popularita stále stoupá.

FOTO: Google poezie

Google poezie a černý humor

Každý, kdo zná Google, ví, jak rád za nás vyhledávač doplňuje hledané výrazy. Na tomto staví i Google poezie, která je výběrem toho nejabsurdnějšího, co nám Google nabízí. Na pár řádcích za nás vyhledávač napíše báseň, ať už vtipnou, absurdní či tesknou.

Špatné básně

Krátké básničky o ničem, obvykle na čtyři řádky, které dovedou pobavit a zároveň se vysmívat moderní poezii. O tomto záměru nakonec svědčí i „skupina nonkonformních umělců píšících kvalitní poezii, jež je ostrůvkem naděje v nekonečném oceánu nekvalitního umění kolem nás,“ jak hrdě hlásá popis na facebookovém profilu Špatných básní.

Volnočasové aktivity a sexuální orientace

Když kluk hraje piškvorky,
je většinou na holky.
Nemusí to tak ale být vždycky,
může bejt i na kluky.

Poznámka: Autor této básně konstatuje, že sexuální orientace nelze spolehlivě poznat ani z volnočasových aktivit jednotlivce.

Ke špatným básním občas přibývají i špatné ilustrace a nově i špatná próza. Tento obsah byl původně publikován na blogu. V současné době mají Básně na Facebooku přes čtrnáct tisíc fanoušků.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fenomény českého internetu. Poezie z Facebooku se hlásí o slovo