Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Federico Fellini se předvede v Aeru

Redakce

Redakce

13. 1. 2010

federico-felliniMezi 20. a 24. lednem proběhne v pražském kině Aero festival nazvaný Federico Fellini 90. Vybraná herecká společnost – Giulietta Masina, Marcello Mastroianni, Claudia Cardinale, Anthony Quinn, Anouk Aimée a Anita Ekberg – přichází do Aera, aby oslavila devadesáté výročí narození tohoto italského filmového klasika. Jako dárek připravilo Aero retrospektivní přehlídku dvanácti jeho nejvýznamnějších filmů.

Federico Fellini

Federico Fellini

Po osmi letech se tak na filmové plátno Aera vrací svět klaunů, cirkusů, karnevalů, italské společenské smetánky, prostředí životem překypujícího Říma i ospalých italských maloměst.

Federico Fellini patří mezi klasiky světové kinematografie, přesto se v české distribuci v posledních letech objevil jen jeho film Sladký život. Jsme rádi, že můžeme při příležitosti výročí jeho narození opět přivézt do České republiky jeho nejvýznamnější filmy, které až na dvě výjimky promítneme všechny z klasických filmových kopií,“ říká Zuzana Kameníková z kina Aero.

Úvodním filmem přehlídky bude ve středu 20. ledna  Silnice, jeden z jeho filmů oceněných Oscarem. V něm se objevila Felliniho manželka Giulieta Masina, kterou obsadil i do dalších šesti svých filmů.

Ve čtvrtek 21. ledna promítneme film 8 ½, film, který bývá považován za Felliniho vrcholné dílo. Zde se představí Marcello Mastroianni v titulní roli režiséra, který vykazuje řadu autobiografických prvků a značnou dávku sebekritiky režiséra samotného. Dále představíme filmy Amarcord a Giulieta a duchové – první Felliniho barevný film. V sobotu 23. ledna nás čeká Satyricon – výpravný film výjimečný tím, že se jako jediný neodehrává v přítomnosti, ale vrací se do minulosti – do starověkého Říma.

Festival uzavře v neděli 24. ledna snad nejznámější Felliniho snímek Sladký život z roku 1960, ve kterém si zahrál Mastroianni roli reportéra. Film při prvním uvedení v Miláně vyvolal velký skandál, především u katolické církve. Poté film ale získal Zlatou palmu v Cannes a Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film a stal se kasovním trhákem. Některé scény z filmu se nesmazatelně zapsaly do historie kinematografie – kdo si například nevybaví noční Marcellovo  extempore ve fontáně di Trevi s americkou sexbombou Sylvií (v podání živelné „superženy“ Anity Ekberg).

Festival dále doplní tyto filmy: Cabiriiny noci, A loď pluje, Zkouška orchestru, Ginger a Fred, Roma, Bílý šejk.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Federico Fellini se předvede v Aeru