Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Febiofest 2013 bude hostit Věru Čáslavskou i dceru Charlieho Chaplina

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

13. 3. 2013

Od 14. do 22. března proběhne v Praze další ročník Febiofestu. V letošním roce festival uvede téměř dvě stovky filmů a bude hostit řadu filmových tvůrců v čele s Geraldine Chaplin.

FOTO: Fero Fenič, Febiofest 2013

Prezident a duchovní otec festivalu Fero Fenič pokřtil plakát k Febiofestu 2013. Foto: Martin Peška, TOPZINE.cz

Jubilejní dvacátý ročník mezinárodního filmového festivalu Febiofest odstartuje v Praze ve čtvrtek 14. března. „Doufám, že dvacátý ročník bude zlomovým, aby Febiofest nastoupil novou prosluněnou cestu za podmínek, které si zaslouží,“ přeje si prezident festivalu Fero Fenič.

V programu figuruje Mrtvá nevěsta i Popelka

Festival uvede celkem 190 filmů z 57 zemí světa. Snímky jsou rozděleny do 23 programových sekcí podle jejich tématu, původu nebo tvůrce.  V letošním roce složí festival poctu devítce filmových umělců, mimo jiné například Geraldine Chaplin či Zdeně Studenkové. Obě budou zároveň patřit k hostům letošního ročníku.

Nová sekce 20 let Febiofestu nabídne tucet filmů, které v předchozích letech získaly na festivalu cenu Kristián. V dalších kategoriích se organizátoři zaměřili na kinematografii Finska, Spojených států, Asie či Latinské Ameriky. Tematické sekce se budou věnovat queer problematice či hudebnímu žánru.

Novinkou letošního ročníku je kategorie nazvaná Tři oříšky pro Popelku, v níž budou soutěžit středometrážní filmy v délce od třiceti do pětašedesáti minut. Vzhledem ke kratší stopáži budou moci diváci navštívit v rámci jedné vstupenky hned dvě projekce z této sekce.

O Grand Prix Febiofestu se budou už podruhé ucházet nejzajímavější evropské snímky z produkce loňského roku, které jejich tvůrci natočili jako své první či druhé v kariéře. O vítězi rozhodne hlavní porota složená ze třiatřiceti členů, do níž se mohl přihlásit kdokoliv ve věku od patnácti do sta let.

Debut Matěj Chlupáčka Bez doteku bude mít na festivalu premiéru. Zdroj: CinemArt

Debut Matěj Chlupáčka Bez doteku bude mít na festivalu premiéru. Zdroj: CinemArt

Z filmů známých široké veřejnosti promítne festival řadu hudebních snímků, například Moulin Rouge, Mrtvou nevěstu Tima Burtona nebo muzikálovou klasiku Jesus Christ Superstar. Děti potěší animovaný Raubíř Ralf, Zvonilka: Tajemství křídel i Snížek, bílý kožíšek. Mezi zástupce novinek patří Gambit podle scénáře bratří Coenů či český Bez doteku.

Centrem Febiofestu bude multiplex Cinestar Anděl, kde proběhne většina projekcí. Těch se v rámci Prahy uskuteční více než čtyři sta. Festival zde potrvá do 22. března, posléze se přesune do dalších českých měst.

Od Čáslavské k Chaplinovi

Na festivalu nebude chybět řada zajímavých filmových hostů. Předsedkyní hlavní poroty pro letošní rok bude Věra Čáslavská. „Je pro mě ctí, že se můžu letos Febiofestu zúčastnit nejen jako divák, ale jako aktivní účastník,“ těší se na svou úlohu bývalá profesionální gymnastka.

Významným hostem bude také zmiňovaná herečka Geraldine Chaplin – dcera Charlieho Chaplina a sama úspěšná herečka. Návštěvníci Febiofestu ji budou moci vidět na plátně v nových filmech Nic nás nerozdělí, Co kdybychom žili společně? a Americano. Herečka na festivalu zároveň převezme cenu Kristán za přínos světové kinematografii.

Totéž ocenění obdrží během zahajovacího ceremoniálu italský herec Giancarlo Giannini, který se objevil třeba v bondovkách Casino Royale a Quantum of Solace, dále režisér Richard Lester, herec a režisér Jerzy Stuhr a producent Jeremy Thomas.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Febiofest 2013 bude hostit Věru Čáslavskou i dceru Charlieho Chaplina