Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Febiofest 2011 ukončí snímek Útěk ze Sibiře. Uvede ho sám režisér Peter Weir!

Letošní 18. ročník oblíbeného filmového festivalu má dalšího potvrzeného hosta. Bude jím režisér Peter Weir, který se zúčastní české slavnostní předpremiéry svého nového filmu. Útěk ze Sibiře také uzavře 1. dubna pražský Febiofest 2011.

FOTO: Colin Farrell s fešnou jizvou jako ruský vymahač Valka, Zdroj: distributor filmu

Colin Farrell s fešnou jizvou jako ruský vymahač Valka, Zdroj: distributor filmu

Australský režisér Peter Weir má na svém kontě například filmy Truman Show nebo Master & Commander: Odvrácená strana světa. Do Prahy přijede uvést svůj nový počin Útěk ze Sibiře a převzít si cenu Kristián za přínos světové kinematografii. Vše se odehraje 1. dubna ve 23:00 v pražském Cinestar Anděl. Weir se také zúčastní předpremiéry snímku, která se bude konat 2. dubna v 18:00 v Kině Lucerna.

Drama o dlouhém putování mezinárodní skupinky mužů, kteří utekli ze sovětského gulagu. Na cestě za svobodou riskují své životy a překonávají těžké přírodní podmínky, hlad a žízeň. Podaří se jim přejít přes sibiřské stepi, poušť Gobi a přes Himaláje až do britské Indie? Můžete se těšit na přírodní scenérie, které hrají ve filmu výraznou úlohu. Místo Sibiře a Gobi se ale natáčelo v Bulharsku a v Maroku. Původní oblasti jsou totiž na natáčení příliš náročné. Indii si ale budete moci vychutnat v celé její nádheře.

Hlavní postavou příběhu je polský důstojník Janusz (Jim Sturgess), který byl po sovětské invazi v roce 1939 poslán do gulagu za špionáž. Právě on se stává vůdcem utečenecké skupiny, a to především díky svým zálesáckým zkušenostem. Dál se zde objevuje tajemný Američan Mr. Smith (Ed Harris) a ruský vymahač Valka (Colin Farrell). Cikánskou dívku Irenu, kterou muži cestou potkají, si zahrála Saoirse Ronan (Pokání, Pevné pouto).

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/(2011)_utek_ze_sibire/]

Příběh je inspirován skutečnými událostmi a slavným románem Dlouhá cesta (The Long Walk) od Sławomira Rawicze, polského důstojníka, který má s dálným severem osobní zkušenost. Režisér si dal záležet i na nejmenších detailech, aby dosáhl co největší realističnosti a historické přesnosti. „Byl jsem znepokojen tím, že herci si vzali tu cestu k srdci a konkrétně nechtěli pořádně jíst. Po práci jsem jim soukromí kontrolovat nemohl, ale ptal jsem se jich, zda pořádně jedí. Zda nejedí pouze oříšky a různé bobule,“ říká režisér.

Anne Applebaumová pracovala na tomto projektu jako konzultantka. Její kniha Gulag: A History byla oceněna Pulitzerovou cenou za literaturu. „Někdy bylo ve scénáři nutné, aby strážci  řekli něco, co neříkali, aby uvedli diváka do kontextu. Ale vzhledem k tomu, že toto bylo nutné, myslím, že výsledek byl mimořádně zdařilý. Je to úžasně skutečné. Mnoho příhod, které ve filmu vidíte, je z opravdových příběhů nebo pocházejí od spisovatele Varlama Šalamova, který přežil gulag, nebo od dalších spisovatelů, bývalých věznů gulagu. Myslím, že je to velmi zdařilý film a je maximálně věrohodný.“

Peter Weir se ale obává, že vzhledem k dnešní uspěchané době plné stresu se lidé budou vyhýbat filmům, které by je mohli deprimovat nebo jim odčerpávat energii. On ale tento příběh vnímá jinak. „Nechci používat slovo inspirující, protože toto slovo se stalo naprosto kýčovité, ale existuje určitá empatie mezi divákem, tématem a cílem; být naživu vyvolává dobrý pocit. Takhle to působí na mě; je to o lidech, kteří přežili.“

Útěk ze Sibiře (The Way Back)

Drama
USA, 2010, 133 min

Režie: Peter Weir
Hrají: Colin Farrell, Mark Strong, Jim Sturgess, Ed Harris, Saoirse Ronan, Dragos Bucur, Alexandru Potocean, Zahary Baharov

Premiéra v ČR: 7. dubna 2011

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Febiofest 2011 ukončí snímek Útěk ze Sibiře. Uvede ho sám režisér Peter Weir!