Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Febiofest 2011 představí nové krimi Bena Afflecka a umožní vidět zdarma film Letec

Už se těšíte na 18. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest?  Od 24. března do 1. dubna čeká v Cinestar Anděl na diváky velká retrospektiva švédské kinematografie, světové filmové novinky, řada hostů, ale také mnoho změn. Kompletní program bude zveřejněn 9. března.

Přípravy na Febiofest 2011 právě začínají, Zdroj: febiofest.cz

První velkou novinkou letošního ročníku oblíbeného festivalu je jeho zahájení filmem, který není od českých tvůrců. Má jím být snímek Mama Gogo od nejslavnějšího islandského režiséra a významného hosta festivalu, Fridrika Thóra Fridrikssona (Děti přírody, Ďáblův ostrov). Další jména hostů budou zveřejňována postupně. Budou přibývat, ale bohužel prý i ubývat, jak už to u vytížených filmařů bývá. Kromě Fridrikssona je zatím mezi potvrzenými hosty legendární americký kameraman Edward Lachman (Smrt panen, Kvílení).

Pořadatelé Febiofestu se pokoušeli zajistit zahájení novým filmem Václava Havla Odcházení, které se ale neuskuteční kvůli obavě ze znevýhodnění snímku na ostatních filmových festivalech. Také oznámili, že letos nebude vypsána anketa Cen české kritiky Kristián. Důvodem je umožnit uplatnění novému ocenění, kterým je Cena české filmové kritiky (poprvé udělena za rok 2010). Kristián za přínos světové kinematografii ovšem zůstává cenou pro významné zahraniční hosty festivalu.

Na festivalu budou mít diváci možnost zhlédnout film Odnikud někam (Somewhere) od Sofie Coppolové (Marie Antoinetta, Ztraceno v překladu), který byl v Benátkách oceněn Zlatým lvem. Dále film Město od Bena Afflecka, Chantrapas od Otakara Iosselianiho, Balada triste de trompeta, groteskní vize Španělska 70. let 20. století, od Álexe de Iglesii (Společenství, 800 kulek), akční fantasy Sucker Punch od Zacka Snydera (Úsvit mrtvých, 300: Bitva u Thermopyl) nebo režijní debut Jack Goes Boating od herce Philipa Seymoura Hoffmana (Big Lebowski, Mission: Impossible III ). Ve Velké švédské retrospektivě se objeví filmy od režisérů Ingmara Bergmana, Vilgota Sjömana, Jana Troela, Hannesa Holma nebo Tarika Saleha.

Další novinkou je zdražení vstupného o 6 korun. Za lístek tedy zaplatíte 85 Kč v Cinestaru a v regionech, v kině Ponrepo 60 Kč. Předprodej vstupenek bude zahájen 16. března od 13 hodin na pokladnách Cinestar Anděl. Chystají se také opět projekce mimo kino, které budou zdarma. Letošní kolekce filmů o letadlech, letcích a letectví se bude konat na Letišti Praha-Ruzyně. Těšit se můžete například na české filmy Tmavomodrý svět, Příběhy obyčejného šílenství, Pod nohama nebe, ale i na zahraniční snímky Letuška první třídy nebo Letec. Promítat se bude v otevřeném prostoru terminálu B a nově vzniklém letištním kině, které bude letošním Febiofestem zahajovat svůj provoz.

Na webových stránkách Febiofestu se také můžete přihlásit o členství v hlavní porotě. Pořadatelé velice oceňují ochotu fanoušků pomoci festivalu, který letos zápasil s finančními problémy. Nakonec se ale prý přihlásilo více dobrovolníků, než jsou schopni využít.

O průběhu Febiofestu se můžete dále dozvědět z festivalového zpravodajství Žhavé výstřely Febiofestu 2011, který bude každý večer vysílat TV Nova. Nova Cinema uvede minifestival filmů z uplynulých ročníků Febiofestu, festivalové přílohy Echo Febiofestu s programem vám přinesou deníky Metro a Lidové noviny, několikrát denně si budete moci poslechnout tradiční Febioimpulsy na Rádiu Impuls. Nejnovější informace můžete získat na stránkách festivalu, na Facebooku, Youtube profilu Febiofestu a nově na twitterovém účtu IFF Febiofest, který má přinášet nejrychlejší krátké zprávy o dění na festivalu. Na mimopražské diváky čekají ozvěny Febiofestu v 8 největších městech České republiky.

Liberec: 4. – 7.4.

Hradec Králové: 5. – 8.4.

Pardubice: 6. – 10.4.

Plzeň: 7. – 10.4.

České Budějovice: 8. – 11.4.

Brno: 11. – 14.4.

Olomouc: 12. – 15.4.

Ostrava: 13. – 16.4.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Febiofest 2011 představí nové krimi Bena Afflecka a umožní vidět zdarma film Letec