Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Febiofest 2010 skončil. Jaký byl? Kdo vyhrál?

Redakce

Redakce

16. 4. 2010

bruno-ganz-117. ročník mezinárodního filmového festivalu Febiofest se letos uskutečnil od 25. března do 2. dubna v Praze a následně od 6. do 16. dubna v Hradci Králové, Pardubicích, Liberci, Brně, Olomouci a Ostravě. Promítalo se ve 25 sálech a také v pardubickém pivovaru, kde byl uveden dokument Občan Havel přikuluje, který tam vznikal.

Bruno Ganz, Zdroj: pořadatel

Bruno Ganz, Zdroj: pořadatel

Na festivalu bylo k dispozici celkem 184 filmů, které navštívilo přibližně 110 000 diváků. Mezinárodní soutěže evropských filmů se zúčastnilo 13 snímků, které byly natočeny v uplynulém roce. Porota byla tvořena dobrovolníky od 15 do 85 let, kteří se lišili svým vzděláním, povoláním, názory i místem původu.

Tato porota udělila hlavní cenu německo-tureckému filmu Děti z Diyarbakiru. Existenční drama z konce 90. let vypráví příběh dvou kurdských sourozenců, kteří zprvu spokojeně žijí v tureckém Diyarbakiru, ale stanou se svědkem vraždy svých rodičů.

Na druhém místě se umístil film Skautská příručka pro chlapce a na třetím bulharský snímek Eastern Plays.

Martin Huba a Fero Fenič, Zdroj: pořadatel

Martin Huba a Fero Fenič, Zdroj: pořadatel

A vítězem se stává…

Čestná cena Kristián za přínos světové kinematografii byla udělena Hanně Schygullové, Bruno Ganzovi a Hughu Hudsonovi. Ceny české filmové kritiky pak byly uděleny Jiřímu Bartovi za animovaný film Na půdě, v kategorii dokumentární a publicistické tvorby Lidně Jablonské za dokument Vítejte v KLDR a za hranou tvorbu Marku Najbrtovi, který cenu získal za snímek Protektor.

Festivalu se zúčastnilo více než 70 zahraničních hostů a také řada českých a slovenských tvůrců.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Febiofest 2010 skončil. Jaký byl? Kdo vyhrál?