Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Febiofest 2010: Odhaleny poslední trumfy!

Petra Duhajská

Petra Duhajská

25. 3. 2010

Hugh_HudsonNejvětší hvězdou letošního ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest, jenž bude slavnostně zahájen dnes, 25. března, bude anglický režisér Hugh Hudson, tvůrce filmové verze Tarzana s Christopherem Lambertem a oscarových Ohnivých vozů. Diváci se navíc mohou těšit na spoustu dalších hostů, hudební akce zdarma a zajímavé novinky.

Hugh Hudson. Zdroj: archiv Febiofestu

Hugh Hudson Zdroj: archiv Febiofestu

Hudson v roce 1981 natočil sportovní drama podle skutečných událostí, které se odehrály na olympijských hrách roku 1924. Ohnivé vozy získaly sedm nominací na Oscara a nakonec získaly čtyři sošky včetně té nejcennější, pro nejlepší film. Na Febiofestu bude režiséra doprovázet manželka, herečka a bývalá bondgirl Maryam d’Abo.

Dalšími režisérskými legendami, které navštíví pražský festival, jsou Francouzi Gaspar Noé, tvůrce filmů pro nejotrlejší diváky, a Bruno Dumont, který byl již dvakrát oceněn v Cannes, dále Nizozemec Alex Warmerdam, Liverpoolan tělem i duší Terence Davies, něžné pohlaví zastupuje Sherry Hormanová.  Z dříve oznámených hereckých hostů potvrdili účast Bruno Ganz, Martin Huba a Hanna Schygullaová. Kvůli plnému programu bohužel nedorazí francouzská herečka Fanny Ardantová.

Festivalové sekce a ceny

Kromě již tradičních sekcí, jako Soutěž Nová Evropa, Jiný břeh nebo Febiofest Junior, patří k letošním lákadlům Íránské jaro, Kýč po česku nebo Nový polský film. Na festivalu budou samozřejmě uvedeny také nové i starší snímky, které vytvořili nebo ve kterých hrají hosté Febiofestu.

K festivalům patří také ceny: udělovat se bude Grand Prix pro nový evropský film, rozhodne o ní 33členná porota složená z občanů, dále cena české kritiky Kristián a nově anticena Hroch.

Maria Falconetti, Utrpení Panny orleánské

Maria Falconetti, Utrpení Panny orleánské

Doprovodný program

Febiofest, to ale nejsou jen filmy. Kromě hudebních akcí mohou diváci navštívit i výstavu o Romanu Polanském, pro potřeby rodičů je připraven dětský koutek a v garážích je kromě hudebního klubu také relaxační zóna pro všechny znavené návštěvníky. Zvláštní akce je přichystaná na večer 31. března a 1. dubna: v kině Lucerna proběhne za účasti skladatele Broniuse Kutačivinse promítání Dreyerova filmu Utrpení Panny orleánské za doprovodu orchestru Berg (více si o tom přečtěte zde).

Z Prahy se Febiofest přesune do Hradce Králové, Pardubic, Liberce, Brna, Olomouce, Ostravy a na Slovensko.

Febiofest v číslech

Založen byl v roce 1993, letos tedy proběhne již 17. ročník.

79 korun stojí běžný lístek.

Promítat se opět bude ve všech 12 sálech andělského kina CineStar (dříve Village).

Doprovodný program přinese 44 koncertů.

Od středy 17. do neděle 21. března se prodalo přes 20 000 vstupenek. Vyprodána je již 1/3 lístků, diváci se ale stále mohou dostat na všechny tituly.

4 filmy slavnostně otevřou festival (všechny za osobní účasti herců nebo tvůrců).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Febiofest 2010: Odhaleny poslední trumfy!