Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Fast Food Orchestra není jako rychle připravené jídlo

Hana Dittrichová

Hana Dittrichová

12. 2. 2010

fast-food-orchestraPřes americky znějící jméno je Fast Food Orchestra stoprocentně česká ska kapela, kterou ovšem znají už i v zemích jako je USA, Brazílie, Japonsko, Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko nebo Bosna a Hercegovina. Skáčko v jejich podání je výjimečnou kombinací mnoha různých stylů, a i proto jsou Fast Foodi považováni za jednu z našich nejlepších skupin ve svém žánru.

Zdroj: archiv kapely, Foto: Stanislav Petera

Fast Food Orchestra, Zdroj: archiv kapely, Foto: Stanislav Petera

Historie této pražské party muzikantů sahá až do roku 1994, kdy se kapela začala postupně skládat a formovat. Toto období trvalo celé dva roky a z fáze neustálého zkoušení se Fast Food Orchestra dostala v roce 1998, kdy začala hrát v barech a klubech. Bicí, kytary a hlavně nefalšovaný zvuk trumpety, trombonu a saxofonu, které ke skáčku patří, přesně to byli oni.

S příchodem nového milénia vyšla i jejich debutová deska Fugison party, kterou o dva roky později následovalo album Lastfood. Po dalších dvou letech kapela představila desku s názvem Mangrooves, na níž se svým hlasem podepsal i tehdejší host kapely a nyní její téměř stálý člen, toaster Dr. Kary.

S doposud posledním albem na sebe Fast Food Orchestra nespěchala a na novince si dala doopravdy záležet. Není tedy divu, že po čtyřech letech práce představili v roce 2008 pod názvem Urban Menu desku, na které je jasně slyšet vývoj kapely. Songy jsou kombinací více stylů, klukům se povedlo zapojit prvky skáčku blízkého reggae, ragga či rocksteady a kromě toho využili i trochu punku, hip-hopu, popu, breakbeatu a dalších nečekaných žánrů. Tento svěží hudební skvost se odvážili vydat i v USA a Japonsku a rozhodně se jim to vyplatilo.

Na oslavu své poslední desky vyrazila Fast Food Orchestra na turné do Brazílie, kde odehrála čtrnáct koncertů. Po návratu společně s americkou kapelou The Toasters uspořádali šňůru koncertů po Evropě. Kromě nich Fast Foodi spolupracovali s mnoha dalšími ska kapelami jako třeba Pilfers (USA), Slackers (USA), Panteon Rococo (Mexiko), The Skatalites (Jamajka), Hotknives (Velká Británie), Selecter (Velká Británie) a Ska-P (Španělsko).

Po více než deseti letech vystupování zná Fast Food orchestra kromě zahraničních scén i pódia mnoha českých klubů a festivalů. V současnosti hrají ve složení Bazzy (basa), Dr. Kary (toastering), Pepino (trumpeta), Romo (bicí a zpěv), Kučín (kytara), Arnošt (klávesy), Susha (saxofon) a Fido (trombon a zpěv). V nedávné době kapela zabodovala v americké hudební soutěži Just Plain Folks Awards. Jejich pecka Fire z posledního alba obdržela titul píseň roku 2009 v kategorii Ska Song.

Na Fast Foody můžete zajít třeba 3. března do klubu 007 Strahov a ukážou se i na Jarním Sázavafestu (o tomto festivalu více zde).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fast Food Orchestra není jako rychle připravené jídlo