Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Fantastická historie Onřeje Jireše přichází

Jan Nohovec

Jan Nohovec

5. 6. 2009

Tehdy se středověk prolínal s nástupem novověku, inkvizice vedla procesy s čarodějnicemi, vznikl pražský orloj, u Moháče se střetly armády dvou náboženství, objeven byl nový zámořský svět, zrodila se úchvatná díla renesančních umělců. Nejen tato témata se stala základním kamenem příběhů plných napětí, temné atmosféry, charismatických hrdinů, ale také humoru a poutavých nápadů.
(oficiální anotace)

Ondřej Jireš je už dávno zažitou ikonou české fantastiky, hlavně co se týče práce publicistické a editorské. Koho snad náhodou minuly povětšinou výborné antologie Čas psanců, Legendy české fantasy, Písně temných věků a Pod kočičími hlavami, slyšel snad už alespoň o tomto jménu v souvislosti s českým portálem FantasyPlanet či měsíčníkem Pevnost. Tentokrát přichází s cyklem antologií Fantastická historie, kde se nám bude snažit přiblížit dějiny z trochu odlišného úhlu českých fantastických autorů. S prvním svazekem nazvaným Memento mori se podíváme na přelom středověku a novověku, do doby, kdy Evropou zmítaly bratrovražedné války, rodila se umělecká inteligence a začala se objevovat Amerika.

Špička domácí spisovatelské scény se ukazuje ve vynikající formě a předkládá zbrusu nové, dosud nepublikované povídky. Vedle textů Petry Neomillnerové, Františka Novotného, Pavla Renčína a dalších zde najdeme také samostatný prolog k chystané sérii Kapitán Báthory od Juraje Červenáka. Povídková antologie Memento mori je prvním příspěvkem do volného cyklu Fantastická historie, který spojuje velkolepou tradici české historické prózy s moderním přístupem současných tvůrců podivuhodného žánru fantasy. (oficiální anotace)

Kromě výše zmíněných autorů přispěli do antologie i Jana Jůzlová, Leonard Medek a Alexandra Pavelková. Už jen sedm jmen stálic české fantastiky zaručuje kvalitní počtení, nemluvě o jménu zkušeného editora. Tento dojem podporuje i výborná obálka Michala Ivana. Ceny Akademie SFFH se sice předávaly teprve nedávno, ale jak je vidět, na knižním trhu už se rýsují kandidáti na nominace do nového ročníku. Antologii Memento mori vydává v polovině června nakladatelství Triton.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fantastická historie Onřeje Jireše přichází