Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Fanoušek Sklap, který přijde na koncert třikrát, je už kamarád

Radek Kolínský

Radek Kolínský

27. 3. 2011

!Rozhovor!S hudební skupinou Sklap jsem se sešel v děčínském S Centru, což je jejich zkušebna, ale zároveň také domovský klub. Rozhovor se uskutečnil v dobré náladě spolu s pěti šálky vypité kávy. Povídalo se nejen o vzniku skupiny, ale také o nahrávání prvního alba nebo třeba o plánech na tento rok.

foto Sklap

Sklap, Zdroj: archiv kapely

Sklap, jak si kluci říkají, vystupují především v děčínském S Centru. Kapela hraje ve složení Zdeněk Horák (basa, zpěv), Michal Horák (bicí, zpěv), Petr Vlček (kytara) a Michal Vlček (zpěv). Nedávno natočili první desku, kterou se snaží ještě doladit.

Vaše kapela se jmenuje Sklap, původně se čtyřkou v názvu. Číslovku chápu jako počet lidí, v němž jste začínali hrát a vystupovat. Co znamená Sklap?

Z. Horák: Založili jsme se tady v S Centru, proto to S. Zbytek názvu je jistou parodí na americkou skupinu S Club 7. Ti fungovali v hotelu a my jsme v podobném typu zařízení jako byli oni.

Skupina prošla určitými personálními změnami. Na postu kytaristy se vystřídali tři lidé. Proč jsou pro Sklap minulostí? Hrají někde jinde?

M. Vlček: Prvním byl Lukáš Svoboda. Ten však odešel kvůli škole do Skotska.
Z. Horák: Dalším člověkem, co u nás hrál na elektrickou kytaru, byl Ondřej Kučera. S ním jsme také poprvé vystoupili. Pořádali jsme punkrockovou akci Zlatý perník. Díky tomu, že lidi pařili, jsme si řekli, že to zkusíme dál. Lidem se naše tvorba zalíbila.
M. Vlček: Na naše první vystoupení mám skvělou historku a to, že než to začalo, popíjeli jsme s bývalým baskytaristou Imodium, Radoušem. V průběhu mé hry na bicí jsem si však zlomil nohu (smích).
Z. Horák: O něco později se na inzerát ozval Imrich. Ten s námi začal hrát nastálo. Uskutečnily se s ním koncerty v Praze, Písku, Poděbradech nebo třeba v Ústí nad Labem. Tehdy jsme hráli v pěti, takto jsme koncertovali asi půl roku. Později kvůli práci odešel Ondřej a kytary se ujal Petr. Imrich později musel za prací do Francie, proto i on je již pryč. Máme ale u něj slíbený koncert.

Hudební žánr, jenž hrajete, jste sami nazvali chaos rock. Má toto označení nějaké opodstatnění, konkrétně ta první část názvu?

M. Vlček: Ono se stačí přijít podívat na některý z našich koncertů a poznáte důvod hned. Hlavně tady v S Centru. Chaos je to hlavně kvůli té show, která při vystoupeních vládne. Ale myslím si, že Péťa tomu už nastavil klidnější laťku.
M. Horák: Toto označení pochází hlavně z dob našich prvních zkoušek. Ale to už je také minulostí.
Z. Horák: Nyní spíš hrajeme takový crossover.

Jak je to u vás s předešlými hudebními projekty, kde jste hráli? Jaký byl důvod příchodu sem do Sklap?

Z. Horák: Já pocházím původně z Rakovníku. Tam jsem hrál tehdy ještě na bicí v jedné kapele. To už je ovšem nějakých 20 let zpět. Potom jsem k tomu začal vést i syna Michala.
M. Horák: Já jsem dříve mlátil do bicích v kapele Debaras. Potom už jen tady ve Sklap.
Michal (zpěvák): Já jsem z Písku. Zde jsem měl jen garážové projekty. Poté jsem mluvil se Zdendou a Michalem, domluvili jsme se a začaly se rýsovat počátky Sklap.
P. Vlček: Já jsem dřív hrál ve dvou kapelách, konkrétně v Nightmare a Děčínském Panoptiku.

foto Sklap

Sklap

Mezi singly fanoušci najdou i WC. Když se posluchač zamyslí nad obsahem textu, zjistí, že se jedná o zhudebněnou verzi známé sprosté básničky. Kdo dostal nápad to takto provést?

M. Vlček: Já. Původ toho nápadu byl v tom, že u mojí babičky na záchodě stál text týhle básničky (smích). Neskutečně se mi to líbilo. Mockrát jsem se jí snažil zhudebnit. Ve Sklap se tento nápad nejdřív nechytnul, nejprve jsem dostal zákaz. Po muzikální stránce nám trvalo asi nejdelší dobu dát WC do kupy. Jsem na to hrdý, protože výsledná práce stojí za to.

Kromě Děčína jste si zahráli i v dalších městech. Kde a s kým máte nejlepší zážitky?

Z. Horák: Velmi spokojeni jsme v Liberci s kapelou Kohout Plaší Smrt nebo v Rumburku, odkud pochází Wrata Wot Stodoli.
P. Vlček: Nebo třeba v pražské Bažině.
M. Horák: Skvělé bylo také hrát v Ústí nad Labem se Stereobeat a Skicák Band anebo s kapelou Cokol!v.
M. Vlček: Co se týče výměnných koncertů, tak asi vážně Wrata a Kohouti.

Nedávno jste nahráli vaše první CD. Kde a u koho jste nahrávali?

Z. Horák: Nahrávali jsme v Teplicích, v nahrávacím studiu A-Zyl. Bereme to jako obrovskou zkušenost. Podle mě jsme tam odevzdali všichni všechno a třeba Péťa u pár skladeb dohrál druhou kytaru.
M. Vlček:
Příliš jsme neupravovali zvuk, aby lidé nebyli v šoku na živých vystoupeních.
P. Vlček: Za nějaké čtyři hodiny jsme stačili nahrát bicí, basu, zkrátka celý základ všeho.

Jak jste debutové album pojmenovali? Jste s výslednou nahrávkou spokojeni?

M. Vlček: K debutovému CD jsme ještě název nevymysleli. Album pro fanoušky zatím k dostání není. Ovšem pro nás je to takovej malinkatej pohár a nechceme to odfláknout.
Z. Horák:
Chceme ještě vydělat nějakou tu kačku. Nebo sehnat sponzora, abychom udělali obal, abychom se za to nemuseli stydět. Nechceme fanouškům naservírovat CD v papírovém obalu.

Je sice teprve březen, ale věřím, že již nějaké koncerty určitě máte naplánované. Můžete čtenářům prozradit, na co se mohou těšit?

Zahrajeme 16. dubna tady v S Centru se skupinou Lety Mimo. Bude toho určitě víc, ale nechci nic sdělovat dopředu. V červnu se těšíme na Růžová Fest, kam nás pozvali MAPAHO. Je nám velkou ctí, že budeme hrát na Valníku 2011. Je to asi to nejlepší, co nás mohlo potkat, a je to asi největší odměna za ty dva roky hraní.

Vaším domovským klubem a zároveň zkušebnou se stalo děčínské S Centrum. Jak jste zde spokojeni?

Z. Horák: S Michalem tady pracujeme. Jsem provozní celého areálu S Centra. Co se týče klubu, jsem pyšný, kdo všechno si tady zahrál. Mnoha lidem se o těch interpretech ani nesnilo. Například Vypsaná Fixa, Horkýže Slíže, Visací Zámek nebo třeba Plexis.
M. Vlček: Já tady mám práci jako číšník, ale také u bowlingu. Zdenda je můj šéf. Bez něj by asi nebyla kapela, zkušebna, nic.
P. Vlček: Co se týče zkušebny, máme asi jednu z nejlepších tady v Děčíně. Můžeme si tu zahrát na pódiu, s mikrofony. Slyšíme vážně všechno.
M. Horák: Za tohle všechno můžeme poděkovat Honzovi Svobodovi, což je náš zvukař.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fanoušek Sklap, který přijde na koncert třikrát, je už kamarád