Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Famufest 2010: Letošnímu ročníku nechyběly rozmanitost ani tvůrčí chaos

V pražských prostorách letenského kina Oko a experimentálního prostoru NoD letos opět od čtvrtka do neděle probíhal Famufest neboli každoroční přehlídka tvorby studentů pražské FAMU.

 

 

 

Letošní ročník s podnázvem Rozmanitý opět přinesl různé novinky, tradičně především od mladých tvůrců. Avšak nakonec tou nejdiskutovanější a nejobávanější byla změna místa konání akce. Cílem letošního ročníku bylo pochopitelně opět prezentovat a poznat tvorbu vzniklou na půdě FAMU, ať už pro studenty, pedagogy či širokou veřejnost.

130 mladých tvůrců nejen z FAMU

Během čtyř dnů nabitých bohatým a zajímavým programem měli diváci možnost zhlédnout na 130 filmů mladých tvůrců, vzniklých nejen na půdě pražské FAMU, ale i dalších filmů zahraničních kolegů, které se promítaly v rámci doprovodného programu.

Ve čtvrtek se na plátnech objevily slovenské práce studentů filmové a televizní fakulty VŠMU v Bratislavě, v pátek odpoledne se promítala díla holandské Breaking Ground – filmových prací mladých tvůrců ve spojení s již renomovanými profesionály v oblasti filmu, v sobotu potom filmy vzniklé na půdě Polské národní filmové, televizní a divadelní školy v Lodži a v neděli odpoledne veřejnost přilákal český cyklus dokumentů o dětech politických vězňů 50. let.

Doprovodný program ovšem nenabídl pouze filmovou projekci. Hudební program letošní afterparty Rozmanitého Famufestu měli na svědomí již kultovní Recyclit.  Nechyběly mimo jiné ani přednášky: ve čtvrtek na téma FAMU 21. století, již moderoval děkan školy Pavel Jech, čtvrteční a páteční vzdělávací program pro mladé studenty a profesionály MIDPOINT.

Návštěvníci se také mohli např. zúčastnit semináře o možnostech experimentálního filmu s mezinárodně uznávanou experimentální filmařkou Danou Plays, semináře praktické dramaturgie či diskuze se světově známým reklamním režisérem a někdejším absolventem FAMU Ivanem Zachariášem, který předsedal porotě Famufestu 2010.

Výměna Archy za Oko

Již zahájení bylo trošku jiné než obvykle, to především proto, že letošní ročník již nehostilo tradiční divadlo Archa jako ročníky minulé. Zahájení proběhlo ve čtvrtek večer v kině Oko. Byla představena hlavní porota, kde mimo Ivana Zachariáše zasedali Zbyněk Baladrán, Thomas Garett, Ivana Kačírková, Jiří Klenka a Richard Malatinský.

Zahajovacím filmem byl polský absolventský kus Tomasze Winskiho Příznaky a večer se nesl v duchu příjemné filmové atmosféry. Jelikož se však letos festival přestěhoval z osvědčené Archy do zmíněných prostorů, nabízela se divákům možnost přijít na filmy na obě místa v různých časech, aby jim tak nemuselo nic uniknout.

Diváky změna místa spíš zmátla

Ve skutečnosti však tato novinka způsobila jakousi diverzitu festivalu, jež s sebou pak přinesla několik organizačních problémů a zmatků. Byly k dispozici dva programy, které spolu nekorespondovaly, a tak byli diváci během festivalu mnohdy zmateni promítacími časy a nevěděli, kam a kdy na svůj vyhlídnutý program mají tedy dorazit.

Famufest 2010

Tento festival je především jedinečný svou osobitou atmosférou a je místem, kde se spolu mají šanci potkávat jak studenti FAMU, tak zájemci o tento festival a s tím i současnou mladou tvorbu (anebo tací, kteří to alespoň předstírají), což vytváří pestrou atmosféru plnou zábavy. Letošní ročník o tuto možnost návštěvníky nepřipravil, ale připravil je o jakousi základnu, kde by byl dostatečný prostor pro celý program a kterou mu právě v minulých ročnících poskytla Archa. Účastníci se tak nemohli unášet rozmanitým a zábavným programem, ale museli za ním přejíždět a dohadovat se, kde se případně potkají. A tak mnozí, ačkoli samotnému programu nemohli nic vyčíst a rovněž tak ani Oku nebo NoDu, nostalgicky vzpomínali na Famufest v divadle Archa.

Vítězné filmy bylo možné zhlédnout již v sobotu v kině Oko a znovu pak další večer v NoDu. Pro letošní ročník jimi byly (výběr):

Nejlepší animace: Gaffitiger (r. Libor Pixa)

Nejlepší film FAMU International: Sokrates (r. Jose Pablo Torrescano)

Nejlepší dokument: JUDr. Danišovič (r. Martin Kohout)

Nejlepší film: Příznaky (r. Tomasz Winski)

Nejlepší režie: Tomasz Winski (Příznaky)

Nejlepší kamera: Edita Kainrathová (Maxymální nosnost, r. Edita Kainrathová, Entertainment, r. Martin Jelínek)

Nejlepší zvuk: Barbora Hovorková (People Involved, r. Jan Těšitel)

Nejlepší střih: Jana Vlčková (Příznaky, r. Tomasz Winski)

Nejlepší experimentální film: Flow (r. Vladimír Turner)

Pokud se však jedná o vítězné filmy nebo jednotlivé bloky a projekty na festivalu prezentované, platí Famufest bezesporu (a nadále platit bude) za svébytný festival, který má plným právem své nezaměnitelné místo mezi festivaly, představujícími současnou filmovou tvorbu.

Aneb slovy Pavla Jecha, děkana FAMU: „Velice často, když chci vidět zajímavý film, tak nejdu do multiplexu nebo si nezapnu televizi, ale místo toho dám přednost filmům studentů FAMU. Studentské filmy totiž, ačkoliv nejsou vždy úspěšné, mají často upřímnost a půvab, které se jinde těžko hledají. Popravdě řečeno, právě proto, že jsou nezřídka dobré, je lidé srovnávají s profesionálními produkty a zapomínají, že jsou to studentské práce.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Famufest 2010: Letošnímu ročníku nechyběly rozmanitost ani tvůrčí chaos