Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Falco: Out Of The Dark [Into The Light]

Eva Mácová

Eva Mácová

31. 1. 2010

Wolfgang Amadeus Mozart, Marie Terezie, Sissi a pan Schwarzenegger. Profláklejší rakouské osobnosti snad už ani neseženete. Nebo se přece jen ještě někdo najde? Troufám si říct, že ano. A není jím nikdo jiný než Hans Hölzel, Wiener Blut, která je více než vhodná pro transfuze i do českých žil.

Falco, Zdroj: Falco Everything, DVD

Falco, Zdroj: Falco Everything, DVD

Další ze zástupu prominentů, kterým jejich smrt zajistila věčnou popularitu. Ale na začátku článku přece nebudeme hovořit o konci, ne? Na to bude dost času později.

Jak se často a s oblibou v takových případech říkává: „Falco dostal trojnásobnou energii do života.“ 19. února 1957 totiž jako jediný z trojčat přežil. Možná proto měl se svou matkou po celý život velmi pevný vztah. Ať už jeho síla žít a něco dokázat pocházela odkudkoliv, Johann Hölzel to dotáhl opravdu daleko.

Žádné začátky nejsou snadné, a tak i Falco prošel několika kapelami, kde spíše poznal život vídeňského podsvětí, než že by zaznamenal převratný úspěch. To se ale změnilo už s hitem Der Kommisar, který se vyhoupl na přední příčky hitparád nejen v jeho rodné zemi, ale také v zahraničí, a úspěchy zaznamenal dokonce i v Kanadě a USA. Tehdy se o Falcovi začalo mluvit jako o prvním bílém rapperovi.

Ale jeho pravděpodobně největším úspěchem byl kousek Rock Me Amadeus. Traduje se, že sám Hans byl z této skutečnosti spíše zoufalý, než šťastný, neboť věděl, že takových žebříčkových výšin jako převážně německy zpívající interpret již nikdy nedosáhne. Z videa i textu písně je také jasně vidět odkaz na velkofilm Miloše Formana a jeho originální pojetí geniálního skladatele.

Existují alba, která jsou podle odborníků na prodej a kritiků považována za propadáky. Dnes, v době youtube a torrentů není problém i takové produkty sehnat, dříve to však bylo otázkou důkladného zkoumání obchodů a často i cestování do zahraničí.

Do této kategorie spadá i Wiener Blut. Jedna z mnoha písniček nesoucí odkaz na Falcovo milované město a také jedna z těch, kde si můžeme vychutnat jeho pravý rakouský přízvuk a typický dialekt.

Pokud se ptáte, s kým se to Falco na kameru usmívá na konci klipu, vězte, že ona blondýnka je jeho exmanželka Isabella Vitkovic, se kterou absolvoval poměrně krátké manželství, a jeho dcera Katharina Bianca, o které se bohužel o něco později dozvěděl, že není jeho vlastní.

Že byl tento zpěvák ve své době mistrem skandálu a rád se předváděl, o tom není pochyb. Tiché vody se mu podařilo rozvířit zejména písničkou Jeanny, která pojednává o případu znásilnění mladé dívky. Nejenže byla tato událost v době vzniku dnes již kultovní písně poměrně čerstvá, ale Falco se navíc provokativně stylizoval do role pachatele činu, což vyvolalo velkou vlnu odporu, zákaz rádiového vysílání oné skladby a následně obrovský podpultový úspěch, protože zapovězené ovoce je přece to nejlepší.

Když Falco upadl v nemilost, rozhodl se veřejnost ukonejšit navazující skladbou Coming Home (Jeanny Part II, One Year Later) a nedávno vyšla oficiálně poslední část této rádoby trilogie The Spirit Never Dies (Jeanny Final) na stejnojmenném albu spolu s pár dalšími dosud nezveřejněnými písněmi.

Pokud byl Hans Hölzel kdy čím charakterický (ještě než otevřel pusu a okouzlil dámy svým dokonalým hlasem a mluvou), byl to jeho styl oblékání. Elegantní, upravený, někdy provokativní, vždy reprezentativní. Možná právě proto působil tak krutě magneticky a mohl si dovolit být tak trochu…egoista

Život pod taktovkou kariéry je často neúnosný. Ne snad proto, že by byli herci a zpěváci rozmazlené panenky, ale i oni jsou jen lidé a psychické i fyzické vyčerpání se na nich nejen podepíše, ale často se jim vryje i hluboko do těla. S nedostatkem inspirace přichází potřeba kompenzovat neúspěch alkoholem, s nedostatkem energie si zase vypomohou drogami.

Proto se Falco odstěhoval do Dominikánské Republiky, kam s sebou vzal i svou matku. Zde pracoval na posledním albu, jehož vydání se ale už nedožil. Vyšlo krátce po jeho tragické smrti při autonehodě 6. února 1998. Dodnes se vedou spory o tom, zda šlo skutečně o nehodu, nebo to byla jeho svobodná volba. V této souvislosti se bere v potaz zejména text následující písně. Out Of The Dark, Into The Light

Falco za svou kariéru prošel mnoha žánry. Nejprve byl řazen k Neue Deutsche Welle, Austropopu, poprocku, či rapu, později ale došel k názoru, že techno není jen dočasná módní vlna, nýbrž budoucnost. Proto v posledních letech svého života začal příležitostně vystupovat pod pseudonymem T>>MA a vznikly tak zajímavé hity, které odpůrce tohoto stylu docela mile překvapí.

Posmrtně vyšlo také album Verdammt wir leben noch, se stejnojmennou písní, jenž se od zbytku Falcovy tvorby výrazně liší, ale i zde najdeme několik opravdu zajímavých kousků. Krom toho byl stejným názvem poctěn i film o Falcově životě s poněkud nefalcovitým hercem v hlavní roli…ale když přivřete obě oči a zaměříte se spíše na hlas, určitě si tuto podívanou užijete i přes to, že všichni víme, jak tenhle příběh končí…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Falco: Out Of The Dark [Into The Light]