Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Studijní obory na VŠ: Fakulta sociálních věd UK nabízí mnoho oborů pro zájemce o zkoumání společnosti

Redakce

Redakce

13. 12. 2010

Pokud vás na gymnáziu či střední škole bavily základy společenských věd a chtěli byste se této oblasti věnovat i do budoucna, určitě byste měli zhlédnout nabídku studijních oborů, které nabízí Fakulta sociálních věd (FSV) na Karlově univerzitě. Patří k nim například sociologie, mediální studia nebo politologie.

FOTO: Logo FSV

Fakulta působí již 20 let, zdroj: fsv.cuni.cz

Člověk je společenský tvor a bez interakce s ostatními lidmi by vlastně ani nebyl člověkem. Naše rodina, přátelé, ale i televize nebo reklamy ovlivňují náš život mnohem více, než bychom si byli ochotni připustit. Studenti FSV studují, do jaké míry a jak okolní svět ovlivňuje naše chování a jakými způsoby můžeme lidi mírně postrčit tam, kam bychom chtěli.

Mnoho volitelných předmětů

Na FSV je přes třicet bakalářských a magisterských oborů v prezenční i dálkové formě studia. Jejich úplný výčet najdete na stránkách fakulty. I když má každý obor své povinné předměty, máte na výběr mnoho volitelných předmětů, takže se budete moci soustředit jen na to, co vás opravdu zajímá. Sestavíte si tak rozvrh zaměřený na jazyky, marketing, žurnalistiku nebo směs všeho. „Můžu si udělat rozvrh sama a ke škole tak stíhám i práci,“ říká studentka Karolína.

Na většině oborů vás však neminou společné základy z ekonomie, psychologie, politologie nebo filozofii. Splnit budete muset také  dějiny vámi vybraného oboru.

Jako na každé fakultě na UK je i na FSV možnost vycestovat za studiem do zahraničí díky programu Erasmus. Studium nepřerušujete, ale skládáte potřebné zkoušky v zahraničí. Dostat se ovšem na tento zahraniční pobyt není tak jednoduché, neboť uchazečů je mnoho a o země, jako je Velká Británie, Španělsko nebo Francie je velký zájem. Studenti jsou vybíráni hlavně s ohledem na prospěch.

FOTO: Jedna z budov školy

Jedna z budov školy, Zdroj: fsv.cuni.cz

Pro přijetí na fakultu musíte absolvovat Národní srovnávací zkoušky od společnosti Scio, konkrétně test obecných studijních předpokladů. Na některé obory vám dobrý výsledek zaručí postup do druhého kola, na některé rovnou přijetí. Celkově se počet přijatých studentů pohybuje kolem 13 %, projde tedy každý osmý. Nejnižší úspěšnost přijetí je na obor Marketing a PR (pouhých 5 %), tam si ale testy vytvářejí sami stejně jako na Žurnalistice.

Protože má FSV poměrně široký záběr, podobné obory můžete nalézt na mnoha jiných školách. Na UK třeba na Fakultě humanitních studií nebo Filosofické fakultě. Filosofické fakulty s obdobnými obory nalezneme i v Plzni (Západočeská univerzita) nebo v Olomouci (Univerzita Palackého). Fakulta sociálních studií na Masarykově univerzitě v Brně patří mezi nejlépe hodnocené fakulty v ČR s touto tematikou.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv vysokou školu, i jiného zaměření než sociálních věd, nezapomeňte, že krajní termín pro poslání přihlášky je 28. února 2011.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Studijní obory na VŠ: Fakulta sociálních věd UK nabízí mnoho oborů pro zájemce o zkoumání společnosti