Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Ezoterika a magie za socialismu a nyní. Nový dokument odhaluje tajemství léčitelství

Redakce

Redakce

29. 11. 2018

Za socializmu byla ezoterika, magie a podobné umění někde zakázané, jinde jednoduše nebyly brány na vědomí. To všechno ve východní a střední Evropě od 90. let minulého století zažívá svůj zlatý věk. Služby moderních čarodějnic, jejichž kořeny najdeme v romské kultuře, využívají nejen obyčejní lidé, ale i politici. Čarodějnice, věštci, léčitelé, astrologové, vědmy, vymítači zlých duchů, ale i výzkumníci telepatie vědeckými metodami se představí ve druhé části dokumentárního seriálu Tenkrát na východě ve čtvrtek 29. listopadu od 22:00 na televizní stanici Spektrum.

Slovo „ezoterismus“ se používá k označení mystických znalostí a praxe. Ezoterické znalosti jsou takové, které je možné získat pouze v úzké skupině „osvícených“, „zasvěcených“ nebo mimořádně vzdělaných lidí. Podle průzkumů věří až 31 % lidí tomu, že mezi námi žijí osoby, které vidí do budoucnosti. Toto procento je velmi podobné ve většině postkomunistických zemí a odráží poptávku po službách magie. Velké množství věštkyň, odborníků na přívaly peněz z nebes a čarodějnic, které vás zbaví uhranutí, pracují například i v Čechách na Slovensku i v Rumunsku.

Léčivé kameny a jejich význam. Jak nám mohou prospět

Magie 21. století v Rumunsku

Od roku 2011 mohou čarodějnice provozovat svou činnost v Rumunsku oficiálně, ale samozřejmě své příjmy musí potom zdanit. Maria Campina, vůdkyně rumunských věštkyň, je nazývána také královnou bílé magie. Ve svém honosném domě v Bukurešti sedává na zlatém trůnu, který dostala od spokojených klientů z Ameriky. Své umění Maria předává dále svým šesti dcerám a vnučkám. Umění se věnuje již více než 45 let, to znamená, že věštila a čarovala i za komunismu. Její sláva se dostala až k Eleně Ceausescu, a přesto, že předpovídání budoucnosti a podobné čáry byly oficiálně zakázány, první dáma Rumunska téměř 20 let využívala její služby na ochranu sebe, svého manžela i komunismu. Paní Maria je proslulá zejména tím, že předpověděla krvavý konec rumunského diktátorského páru, jak sama tvrdí, už dva měsíce před jejich popravou. Manželé jí však nevěřili, byli přesvědčeni, že je lid miluje.

Dokument Ezoterika na Spektrum

Slovák pomáhá lidem díky andělům

Generace, která dospěla v 21. století, se již mohla svobodně vydat na cestu spirituality. Ve Velkém Mederu, na půli cesty mezi Komárnem a Dunajskou Stredou, žije Ladislav Sivák, známý jako Damiel.  Damiel se proslavil jako nejmladší věštec a léčitel na Slovensku. Vzpomíná si, že když mu bylo 11 let,  k pomoci druhým ho přivedli andělé prostřednictvím živého snu. Tvrdí, že když lidi něco trápí, tak se na ně cosi nalepí, nosí v sobě cizorodé entity, tzv. nízké duše. On je však dokáže od negativní energie osvobodit a uvolnit v klientovi energii úspěchu. Ladislav se vyučil instalatérem, ale místo oprav kapajících kohoutků, si jako poslání vybral pomáhat druhým. Byl ošetřovatelem a několik let pracoval jako mimořádně vyhledávaný a úspěšný věštec a léčitel pro EZO TV. Dnes své klienty přijímá v garáži rodinného domu, přechodně přebudované na léčitelskou a věšteckou svatyni. Dokáže je zbavit uřknutí, vyčistit auru a zajistit úspěch. Komplexní procedury stojí od 70 do 150 eur, léčení malých dětí však Damiel provádí zdarma. Spokojení klienti za ním cestují i ​​ze vzdálenosti několika stovek kilometrů.

Dokument Ezoterika na Spektrum

Existují však i lidé, kteří se snaží dokázat existenci „nadpřirozených“ jevů prostřednictvím vědeckých metod. Patří k nim parapsycholog a spisovatel Tamás Paulinyi, který se ve své budapešťské laboratoři již od 80. let minulého století zabývá vědomím člověka a snaží se racionálním zkoumáním dokázat spirituální schopnosti jako jasnovidectví, telepatii a existenci neviditelného duchovního světa.

Zájem lidí o nadpřirozené jevy je starý jako lidstvo samo a přibližně jednou za sto let se narodí jeden nebo dva lidé s mimořádnou energií, které poslouchá celý svět. V závislosti na způsobu myšlení a situaci daného období je buď blahořečí nebo pronásledují. V postkomunistické Evropě však lidé otevření spiritualitě, dnes mohou své zájmy projevovat volně a bez obav ze společenského odsouzení.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Ezoterika a magie za socialismu a nyní. Nový dokument odhaluje tajemství léčitelství