Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Extrémní Iron Man přiletěl i k nám

Redakce

Redakce

5. 5. 2010

Iron Man, jeden z nejznámějších marvelovských superhrdinů se konečně dostává i k nám. Na co že se můžeme ve sborníku Iron Man: Extremis těšit?

Tony Stark je multimiliardář, technický génius a mimojiné i superhrdina. Poprvé spatřil světlo světa roku 1963. V marvelovském universu je Iron Man vlastně dosti atypický hrdina, jelikož jako jeden z mála nemá žádnou superschopnost, ale to, co z něj dělá superhrdinu je jeho vlastnoručně vyrobený bojový oblek, zbroj, která za použití nejvyšších hi-tech technologií dokáže zprostředkovat svému majiteli mimo jiné i létání, zvýšenou fyzickou sílu či arzenál všemožných zbraní. Navíc v době, kdy se poprvé začal objevovat, nebyla postava zbrojařského magnáta zrovna něco, co by se dalo nazvat populární model, přímo naopak.
Iron Man však zaznamenal úspěch a poměrně rychle se procpal mezi nejpopulárnější superhrdiny marvelovského vesmíru. Sice nikdy nedosáhl na úplný vrchol, ale kdo se kdy alespoň trochu zajímal o marvelovský komiks, Iron Mana nemohl nezaznamenat.

Roku 2005 se Marvel rozhodl oživit a znovu nastartovat ironmanskou řadu a vybral si pro tento úkol scénáristu, kterého by možná ne všichni čekali. Ale volba se vydařila na výbornou. Warren Ellis, tvůrce temných a brutálních dílek plných černého humoru (Transmetropolitan, Fell…) to vzal s Tonym Starkem pěkně od podlahy a znovu oprášil jeho zbroj. K ruce dostal Adiho Granova, srbského výtvarníka, jehož dosti nezaměnitelný vizuální rukopis jenom potvrdil, že to se změnou myslí vážně. Mimochodem, Granov je, mimo jiné, autorem vizuálu a designu Iron Manových zbrojí ve filmu.
Vznikl tak Iron Man: Extremis, který teď vychází i u nás. Je to vůbec poprvé, kdy u nás vychází Iron Man ve svém sólovém komiksu a ne pouze jako hostující postava u jiných řad (namátkou kupříkladu Spiderman). Extremis je tedy první krok k jeho představení i našim čtenářům. Na konci dubna ho vydalo nakladatelství Crew.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Extrémní Iron Man přiletěl i k nám