Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Extravagantní trendy pro jaro/léto 2010

Petra Červená

Petra Červená

25. 2. 2010

vivienne westwoodUrčitá míra extravagance se vloudila do téměř každé kolekce haute couture nadcházející sezóny.  Liší se pouze úhel pohledu. Hranice kýče, nevkusu a extravagance jsou někdy příliš tenké a někteří návrháři se obzvlášť rádi po tomto tenkém ledě prohánějí na bruslích v domnění, že oni se propadnout rozhodně nemohou.

Vivienne Westwood, Zdroj: style.com

Vivienne Westwood. Zdroj: style.com

A tak dostáváme z přehlídkových mol různorodé vzkazy, ze kterých dříve či později nabudeme dojmu, že nám ta naše módní elita už definitivně zešílela. Na to, že modelky procházející se v botkách od Vivienne Westwood čas od času upadnou, protože jejich tvar a výška leckdy připomíná všechno možné jen ne boty, ve kterých by bylo aspoň vzdáleně možné přemisťovat se po městě bez použití auta, si už téměř každý zvykl. Ale letos ji rozhodně předčil Alexander McQueen. Boty vypadají jako vytesané piedestaly s ornamenty, potisky a barokními tvary připravené na ty nejnákladnější a nejpůsobivější sochy.

Alexander McQueen, Zdroj: style.com

Alexander McQueen. Zdroj: style.com

Poslední kolekce Alexadera McQueena

Alexander McQueen, Zdroj: style.com

Alexander McQueen. Zdroj: style.com

11. února zemřel britský návrhář Alexander McQueen a další malý díl módního světa se s ním propadl v zapomnění. Jeho rukopis byl nezaměnitelný, na první pohled bylo jasné, čí modely máte před očima. Každou kolekcí dokázal svoji tvorbu posunout zase o krůček dál, jeho kreativita neznala hranice. Odešel jen několik dní před zahájením londýnského týdne módy a měsíc před tím, než měl v Paříži předvést svou novou kolekci Plato’s Atlantis. Modely a pojetí přehlídky měly, podle McQueena, vyjadřovat apokalyptickou předpověď roztání ledovců a zvýšení mořské hladiny. Tedy jakési čekání lidstva na hodně mokrou budoucnost. Modely působily jako velké plátno, na které návrhář namaloval obrazy země a vody. Od toho se odrážela barevná škála, která se nesla na vlnách odstínů modré, tyrkysové, zelené a hnědé. A jako narušitel nebo nezvaný host působily lehce mimozemské modely ve stříbrném provedení.  Celá kolekce byla jako vždy vyjmuta z konceptu normálnosti, ale takový Alexander McQueen byl. Jeho výtvarné ztvárnění lidé buď zbožňovali, nebo odsuzovali. Ale o tom umění přece je. Musí vyvolávat emoce, a když to tak není, k čemu to nazývat uměním.

Basso a Brooke, Zdroj: style.com

Basso a Brooke. Zdroj: style.com

Záplava barev

Dries van Noten, Zdroj: style.com

Dries van Noten. Zdroj: style.com

Síla pastelových barev a lehce přeplácaných vzorů v kombinaci s nápadným střihem šatů definitivně probere ze zimního spánku každého z nás. Z předváděných šatů někdy zamrazí, jindy lapáte po dechu, občas kroutíte nevěřícně hlavou, čímž se stáváte součástí celé této nablýskané show.  Zapamatujete si jen to, co se vám vryje pod kůži, ať už je to pozitivní, nebo negativní. A že jsou leckteré kolekce jaro/léto 2010 extravagancí nabyté. I když se móda stále obměňuje, inovuje a vylaďuje, jediné, co zůstává už nějaký ten čas stejné, jsou neuvěřitelně vyhublé modelky. Sem tam se sice kdosi ozve, že by bylo dobré vidět na molu někoho, kdo nemá BMI pod 19, ale po pár výkřicích v médiích hlasy rychle zaniknou a ustoupí věhlasným návrhářům haute couture, kteří do novin rádi říkají, že oni rozhodně nepodporují kult vyzáblých modelek, ovšem objevit mezi ramínky na šaty kohokoli jiného je jako chtít po excentrickém Císaři módy Karlu Lagerfeldovi, aby přiznal svůj skutečný věk.

Eley Kishimoto, Zdroj: style.com

Eley Kishimoto, Zdroj: style.com

Extravagance na druhou

Fendi, Zdroj: style.com

Fendi. Zdroj: style.com

Co nemůžeme v nové sezóně přehlédnout? Bláznivé barvy, šílené kombinace jako obrovské ramenní vycpávky v kontrastu k upnutému pasu za pomoci leopardího vzoru nebo v barvách toho nejzářivějšího papouška. Heslem se stává: kombinovat nekombinovatelné – styly, barvy, vzory, materiály, čím šílenější, tím lepší. Že z toho může vzejít jedině módní paskvil? Patrně. Ale dost možná se vám ze slovního popisu objeví před očima zcela jiný obraz než z fotografie modelu od Balenciaga, Basso a Brooke, Antonia Berardiho nebo Eley Kishimota. Ne všichni návrháři mají dost té vleklé zimy a místo toho, aby nás zahrnuli teplými barvami, tvrdošíjně si trvají na černobílé kombinaci, kterou doplňují o střih připomínající pavučinu. Ne jemností, ale tím, že usilovně hledáte cestu, jak z toho modelu ven.

D&G, Zdroj: style.com

D&G. Zdroj: style.com

Lehký dotek extravagance

Antonio Berardi, Zdroj: style.com

Antonio Berardi. Zdroj: style.com

Jaro/léto 2010 se potisky jen hemží. Znamená to zlatou éru pro potisky zvířat, obličejů, piktogramů, nápisů a stříbrný věk originálních kreseb na tričkách či šatech. Co se týče doplňků, neměla by žena zapomenout na klobouk, čím pestřejší, větší, zvláštnější, praštěnější, tím lepší. Ještě stále mnozí návrháři neupustili od některých prvků 80. let, ale od většiny přichází jiné staronové kousky. Sice oklepávají prach z šatů z různých dekád minulého století, ale punc jim vtiskne až to současné.  D&G podlehli námořnické vlně, Alexandre Herchcovitche zavála inspirace do dalekého rokoka, ke kterému zdařile přimíchal 21. století, Alexander McQueen se jako vždy ocitl v nedosažitelné budoucnosti, Ann Demeulemeester měl očividně děsivé noční můry, ze kterých cítil potřebu se vykreslit, takže jsme se nechtěně stali součástí jeho děsů, Antonio Berardi našel zalíbení v oblých tvarech šatů, nenachází-li se v ramenních vycpávkách, objevíte je v širokých konstrukcích nebo velkých mašlích na bocích.

Ann Demeulemeester, Zdroj: style.com

Ann Demeulemeester. Zdroj: style.com

Hranice extravagance je pro každého trochu jinde, najděte si tu svou. Na jaro/léto 2010 bychom měli aspoň špetku té extravagance do svých šatníků pustit, zaslouží si to. Nežádá jen pozornost, tentokrát chce být i nošena.

Alexandre Herchcovitch, Zdroj: style.com

Alexandre Herchcovitch. Zdroj: style.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Extravagantní trendy pro jaro/léto 2010