Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Exprezident a státník očima studentů: Pane Havle, smekáme a děkujeme

Redakce

Redakce

22. 12. 2011

FOTO: Václav Havel Odešel největší Čech nejen své doby. Zanechal po sobě svobodnou republiku, ale i příležitost pro studenty. Ti se k němu pro TOPZINE.cz vyjádřili. „Bojíme se, že s ním odešel poslední poctivý Čech.“

FOTO: Václav Havel

„Nejlepší cestou k vlastnímu neštěstí je zakrývat si oči před neštěstím jiných.

Václav Havel byl bezpochyby osobnost. Jeho smysl pro humor, umění naslouchat a bezbřehá lidskost přitáhla nejen k němu, ale i k naší zemi pozornost světa. K republice, která díky němu překonala komunismus a navzdory utlačování se prodrala až ke svobodě.

„Smrt pana Havla mě doslova šokovala. Byl nemocný, to jsme všichni věděli. Ale nikdo si obrovskou ztrátu v podobě jeho úmrtí nedokázal ani představit. Je ho neskutečná škoda,“ komentovala disidentův odchod po dlouhé nemoci studentka Marcela.

„Nebýt pana Havla, kdo ví, jak bychom dnes žili. Nesmírmě si ho vážím pro jeho lidskost. Nikdo už nebude jako on. Opustil nás hrdina, za kterého je i rok státního smutku málo,“ vyjádřila se k smrti dramatika pro TOPZINE.cz Anna. „Zároveň si ho cením pro jeho literární tvorbu.“

Nejen čeští studenti se lítostně vyjadřují ke ztrátě Velkého Čecha. I zahraniční weby plní smutné komentáře a kondolence.

„Potřebovali bychom více lidí, jako je Havel. Máte nesmírné štěstí, že s ním sdílíte rodnou vlast,“ vzkázal Čechům před nešťastnou událostí čtenář serveru CNN. Jeho odchod zasáhl nejen Česko, šokoval celý svět.

Ignorují někteří obrovskou ztrátu?

Protože facebook je fenomén dnešní doby, nelze si nevšimnout sáhodlouhých diskusí na jediné téma. Havel. Média upozorňují, že exprezident měl větší oblibu v zahraničí než v Česku. Facebook je toho bohužel v mnoha případech důkazem. Některé výroky jsou hodny politování.

FOTO: Umrtí Václava Havla, Foto: Sandra Štefaniková, Topzine.cz

Odkaz Václava Havla žije dál, Foto: Sandra Štefaniková, Topzine.cz

Ano, dnes již žijeme ve svobodné republice. To ale není důvod zapomínat na předešlá období naší vlasti. Díky panu Havlovi dnes můžeme číst knihy, které by nám v minulém režimu přinesly pobyt ve vězení. Můžeme studovat, volně si vybírat studijní obor, a to bez prokazování bezúhonnosti naší rodiny. Nemusíme se bát mluvit na veřejnosti o horkých tématech.

Jednou bude líp

Většina studujících je ale Václavu Havlovi vděčná za studijní příležitosti, které nám osvobozením České republiky poskytl. „Dal lidem novou naději. Dokázal se veřejně postavit režimu a za svým názorem si pevně stál. Na jeho spravedlnost budeme vzpomínat navěky,“ shodly se dvě studentky gymnázia.

Proto bychom měli prokázat Dramatikovi, Humanistovi, Prezidentovi a především Občanovi úctu. Měli bychom vzdát hold jeho jménu a tomu, co pro nás udělal. Tomu, že si i přese všechna příkoří dokázal udržet svůj jedinečný smysl pro humor, ironii a osobitost.

Pane prezidente, slibujeme, že se vynasnažíme neponičit Vaše dílo. I přes to, že k tomu máme nakročeno. Věříme, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Věříme, že jednou bude líp. Věříme ve Vás. Smekáme a děkujeme!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Exprezident a státník očima studentů: Pane Havle, smekáme a děkujeme