Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Expremiéru Paroubkovi a jeho manželce psaní knih vynáší. I Viewegh by mohl závidět

Takový spisovatel to má se svým příjmem často dost nejisté. Nicméně manželé Paroubkovi si prý, právě z výtěžku ze svých literárních úspěchů, pořídili letní sídlo na řeckém ostrově Ithaka v hodnotě pěti miliónů korun.

FOTO: Jiří Paroubek a Petra Paroubková

Napsat tři knihy a vydělat si tak celkem pět milionů se zřejmě může podařit pouze manželům Paroubkovým Zdroj:archiv režiséra Jana Látala

Manželé Paroubkovi českou veřejnost nyní přesvědčili o tom, že takový literát si zřejmě může vypsat až milionové částky, což by mu mohli závidět i nejznámější čeští spisovatelé, včetně nejprodávanějšího Michala Viewegha. Odměna pro spisovatele činí obvykle 7 až 10 % z každé prodané knihy (Michal Viewegh se pohybuje zhruba na 15 %).

Plnou parou k milionům

Velmi výhodné podmínky si tedy vyjednala Petra Paroubková, když za svůj knižní debut V botičkách od Diora vydělala celých 50 % z každé prodané knihy. Čili si přišla celkem na jeden milion korun. A co teprve její manžel, expremiér Jiří Paroubek, který za své dvě knihy Ve službě republice a Plnou parou v politice dostal finanční částku ve výši čtyř milionů, a to bez ohledu na počet prodaných výtisků. Podle dosavadních údajů o prodaných výtiscích by Paroubkův podíl na prodané knize činil zhruba 30 %.

Jeho vydavatel se podle mnohých nakladatelů a knihkupců vystavil obrovskému riziku, neboť když v roce 2006 vyšla kniha Jiřího Paroubka Můj život v politice v nákladu tří tisíc kusů, prodala se zhruba polovina.

Jeho letošní novinka Plnou parou v politice už však překročila hranici 40 tisíc prodaných výtisků, což je zvláštní vzhledem k tomu, že ve většině kamenných obchodech se jeho knihy prodávaly průměrně, spíše hůře. Navíc v žebříčku nejprodávanějších titulů svazu knihkupců se nikdy neobjevil v první desítce. Většina výtisků se prodala přes internet, přesto okolnosti prodeje takového množství knih spoustu nakladatelů a knihkupců velmi udivují.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Expremiéru Paroubkovi a jeho manželce psaní knih vynáší. I Viewegh by mohl závidět