Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Experiment na DVD: Pokus, který se úplně nevydařil

Jan Novotný

Jan Novotný

23. 1. 2011

FOTO: The ExperimentNe vždy jde vše podle plánu. Důkazem je tento remake stejnojmenného deset let starého filmu. Mapuje události nechvalně známého stanfordského vězeňského experimentu, studujícího psychologii lidí, který se tak trošku vymkne z rukou.

FOTO: The Experiment

Už ten pokus ukončete!, Zdroj: distributor filmu

V roce 1971 byl pod rukou amerického psychologa Philipa Zimbarda proveden pokus nazvaný Stanforský vězeňský experiment. V psychologii jeden z nejznámějších a nejkontroverznějších experimentů vůbec. Spočíval v uzavření 10 vězňů a 11 dozorců (nutno dodat, že studentů-dobrovolníků) do uměle vytvořeného vězení a v následném pozorování jejich chování. Zcela záměrně byli vybráni psychicky vyrovnaní a zdraví jedinci. Experiment však musel být předčasně ukončen kvůli neočekávané krutosti dozorců a psychickému stavu všech účastníků experimentu. Přesně takhle mluví historie, ale co film?

Film

Už úvodní sekvence filmu ze světa zvířat dává najevo, o co mu ve své podstatě půjde. O myšlenku nanejvýš aktuální. Protože to, že jsou lidé zvířata, není nic nového pod sluncem. Celkem 26 mužů, kteří odpověděli na inzerát se slibovanou velkou odměnou, je posláno na dva týdny do simulovaného vězení, které je neustále pod dohledem kamer. Jsou rozřazeni (tady to vypadá na záměr strůjce – tedy čím větší pošuk, tím větší šance na roli bachaře) do rolí trestanců a dozorců. Jediným úkolem dozorců je udržet klid a pořádek. Jenže časem začíná propukat nevraživá nálada a problémy jsou na cestě.

FOTO: The Experiment

Jsou to hovna, a né omáčka!

Herecké obsazení Adrienem Brodym a Forestem Whitakerem byla výborná volba. Brody v roli neustále se vzpouzejícího vězně (což vás začne štvát během prvních chvil v cele) a proti němu tu stojí naprosto geniálně hrající Whitaker. Toho musím vychválit dvojnásobně. Nabyté moci, která mu byla na čas předána, si naprosto užívá a jde to poznat. Já mu uvěřil.

U scénáře se pozastavím. Co vám může hodně lézt krkem, je rychlost emocionálního přerodu hlavních postav. V takovém psychologickém thrilleru by to za pár střihů být rozhodně nemělo. A to nemluvím o ostatních nedokončených karikaturách, kterým se více pod kůži ani nedostanete. Jako například bývalému opravdovému vězni nebo diabetikovi spisovateli, jenž ve filmu od bachařů dostane takový výprask, že už z věznice neodejde.

Jako celek je Experiment po celou dobu trvání strašně předvídatelný, a tak divákovi nedělá problém odhadnout, co bude dál. Jak z pohledu průhledných postav, tak příběhu samého. A to i bez znalosti skutečné události.

Nuže – podívaná super, které hodně přidává to, že je reálná. A drobné odchylky? Myslím, že tady jsou i ku prospěchu.

DVD

Samotné menu filmu je ostudné. Kromě nastavení zvuku (český dabing nedosahuje emočnímu originálu ani po paty) a titulků zde nenajdete vůbec nic. Podle mě veliká škoda. Když už neoriginální předělávka, aspoň mohla být napěchovaná bonusy. O události jako takové. Jenže… Škoda mluvit.

Experiment (The Experiment)

Drama/Thriller

USA, 2010, 96 minut

Režie: Paul Scheuring

Hrají:. Adrien Brody, Forest Whitaker, Cam Gigandet, Maggie Grace, Clifton Collins Jr., Fisher Stevens, Travis Fimmel

Zvuk: český, anglický (Dolby Digital 5.1)

Titulky: české, anglické

Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: 3***

Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Experiment na DVD: Pokus, který se úplně nevydařil