Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Expedice Mars 2011 startuje. Vyhrajte astronautický výcvik v Belgii!

Alena Nová

Alena Nová

13. 4. 2011

FOTO: VesmírJe vám mezi deseti a sedmnácti roky, zajímáte se o kosmonautiku, baví vás fyzika a angličtina? Sníte o kariéře astronoma nebo palubního inženýra? Ke splnění snu budete o krok blíž, když se přihlásíte do osmého ročníku Expedice Mars, který startuje 18. dubna v Praze.

FOTO: Vesmír

Na finalisty Expedice Mars 2011 čeká simulovaný let do vesmíru, Zdroj: sxc.hu

„Ti, kteří poletí kolem roku 2035 na první expedici k planetě Mars, chodí právě teď do základní nebo střední školy,“ tvrdí Milan Halousek z České kosmické kanceláře. „Ale už nyní mají možnost projít výcvikem kosmonautů a podniknout simulovaný let ke hvězdám,“ dodává Slávek Hrzal z Dětské tiskové agentury. Oba dva organizují konkurz do dětské vesmírné posádky Expedice Mars 2011.

Při konkurzu budou mladí nadšenci odpovídat na tři série otázek z kosmonautiky, astronomie a zdravovědy. V dalším kole pak samostatně zpracují projekt podle zvolené odbornosti (například jako počítačoví experti, lékaři nebo navigátoři). Deset finalistů vybraných při obhajobě projektů se může v říjnu těšit na setkání v Evropském vesmírném centru v Belgii, kde projdou podobným výcvikem jako skuteční kosmonauti. Vyvrcholením programu bude simulovaný let do vesmíru v maketě raketoplánu.

Veřejný slavnostní start proběhne v pondělí 18. dubna 2011 v 11 hodin za účasti Vladimíra Remka v Ruském středisku vědy a kultury v Praze. Další informace o Expedici Mars 2011 včetně přihlášky najdete zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Expedice Mars 2011 startuje. Vyhrajte astronautický výcvik v Belgii!