Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Exministr školství Liška: Reforma netkví v zavedení školného

Martin Peška

Martin Peška

16. 3. 2010

Ondřej Liška Strana zelených ex-ministr školství-1Ondřej Liška, který se stal v úterý 16. března hostem online na Topzine.cz, pohovořil se čtenáři o lehčích i těžších státních maturitách, reformě vysokého školství, korupci, Karlu Schwarzenbergovi a dalších tématech.

Předseda Strany zelených Ondřej Liška, Zdroj: ondrejliska.cz

Předseda Strany zelených Ondřej Liška, Zdroj: ondrejliska.cz

„Jsem přesvědčen, že letos úspěšně proběhne maturitní generálka a za rok začne maturita naostro. Aspoň v to doufám,“ napsal na úvod online rozhovoru bývalý ministr školství a současný předseda Strany zelených Ondřej Liška. Současně ale svůj postoj ke státním maturitám shrnul větou: „Myšlenku státní maturity podporuji, ale ohledně současného stavu jejích příprav mám jisté pochyby. Jako asi každý.“

Záznam celého online rozhovoru si můžete přečíst zde.

V souvislosti s přípravami maturit se Liška zmínil o návratu Pavla Zeleného do čela CERMAT. Zeleného v minulosti z tohoto postu totiž současný předseda Strany zelených odvolal po vyplynutí nesrovnalostí zjištěných auditem. Ondřej Liška by si rád v budoucnosti představoval státní maturitu jako jistou formu přijímacího řízení na vysoké školy.

Exministr školství odpovídal na otázky čtenářů poměrně dlouze, a proto se nedostalo odpovědi všem čtenářům Topzine.cz, kteří položili dotaz. Přesto došlo i na téma reformy vysokého školství v ČR.

Zdroj: ondrejliska.cz

Zdroj: ondrejliska.cz

„Říkám to nerad, ale po mém odchodu z ministerstva se příprava reformy vysokých škol prakticky zastavila,“ napsal v rozhovoru Liška. Zmínil také, že si reformu představuje zejména ve zvýšení kvality vysokoškolského studia. Sám sobě bývalý ministr položil otázku, „zda se reforma vysokých škol bez školného opravdu neobejde“. Jako úspěšný systém školství bez poplatků uvedl Ondřej Liška Finsko.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Exministr školství Liška: Reforma netkví v zavedení školného