Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Ex-zpěvák Dead Can Dance, Brendan Perry, přijede v létě na Colours of Ostrava

Redakce

Redakce

16. 5. 2010

brendan-perry-1!Vstupenky!Brendana Perryho zná většina z vás jako mužskou polovinu legendární australské kapely Dead Can Dance. Od rozkolu kapely v roce 1998 se věnuje především své sólové kariéře a v letošním roce vydal svoji druhou studiovou desku Ark, kterou už podruhé přijede představit českým fanouškům.

Zdroj: www.myspace.com/brendanperry

Brendan Perry, Zdroj: myspace.com

Dead Can Dance

Většina z vás si vybaví Brendana Perryho jako člena legendární kapely Dead Can Dance, výtečného multiinstrumentalistu s nezaměnitelným uhrančivým hlasem, případně jako chlapíka, který si uchovává sympatie k českému národu. Málokdo si vzpomene na jeho punk rockové začátky s kapelou The Scavengers, později přejmenovanou na Marching Girls. Přesto na něm jeho krátké – v kapele vydržel jen 4 roky – působení zanechalo výrazný hudební vliv, který se již několikrát odrazil v jeho pozdější hudební tvorbě.

>>> Koupit vstupenky na festival zde <<<

V roce 1981 vzniklo seskupení Dead Can Dance, kam mnoho z vás Perryho ihned zařadí. Dead Can Dance nelze umístit do určitého hudebního žánru. Přibližně jen můžeme určit jakousi smíchanici elektronické muziky s prvky world music, new age nebo keltské melodiky. Kapela sice začínala jako kvartet, ale stejnojmennou debutovou desku už vydala jako duo ve finálním složení Lisa Gerrard a Brendan Perry. Tohle sehrané duo stihlo za svoji bohatou kariéru vydat osm studiových desek, několik kompilací, živých nahrávek, kterých se dohromady prodalo několik milionů. V roce 1997 se cesty Lisy i Brendana rozdělily a každý se vydal svou vlastní.

Jedenáct let čekání na novou desku

Svoji aktivní sólovou kariéru začíná Perry v roce 1999, kdy vydává debutovou desku Eye of the Hunter. Charakteristickou duši prvního čistě vlastního díla tvoří hlavně jeho nezaměnitelný hlas, který se opírá o živé kytary, baskytaru nebo bubny. Její následovnice se na svět podívala po necelých dvanácti letech a jako první ji mohli vlastnit čeští fanoušci, kteří přišli na jarní koncert Perryho do pražského Divadla Archa. Album dostalo název Ark a jak už je u Perryho zvykem, celé album vznikalo naprosto spontánně. „Jako u mých předchozích děl jsem neměl dopředu dáno, o čem skladby budou. Nechal jsem se unášet svým instinktem a nápady, jak postupně přicházely,“ rozpovídal se úspěšný Brit o své nové nahrávce.

V osmi novinkových skladbách se zpívá o tématech identity, válek, odcizení, politické korupce a hrozbách, které lidstvo představuje. Nejedná se však o pesimistické vidění světa, jak to na první pohled vypadá. Nechybí v nich ani optimismus a víra v lepší svět. Vyzrálost písní se projevuje i na Perryho hudbě, která je složená ze samplů a syntenzátorů. „Byl to ode mě záměr, jelikož jsem chtěl nabít hudbu neutrálním elektronickým zvukem, který by odrážel náš svět, jenž je stále více závislý na strojích. Využil jsem především smyčce, dechy a sbory, které doplnily syntetickou hudební krajinu,“ vysvětluje Perry.

Brendan Perry a Česká republika

Už jednou byl zmíněn vztah Brendana Perryho k České republice, který se zdá být velmi vřelý. Nejenže zde oficiálně spatřila světlo světla jeho druhá deska Ark, která se rovnou prodávala v limitované edici s autorovým podpisem, ale také Perry do naší země přijede podruhé ve velmi krátkém časovém intervalu. Perry potvrdil svoji účast na letním festivalu Colours of Ostrava, který se bude konat 15. až 18. července a vstupenky na něj si můžete koupit online zde. Perry svým fanouškům samozřejmě nabídne skladby z aktuální desky, ale také starší počiny pocházející z Eye of the Hunter nebo z účinkování ve skupině Dead Can Dance.

Co chystá Perry do budoucnosti? Aktuálně má podepsanou nahrávací smlouvu na další dvě alba, ale na nový materiál se můžeme těšit nejdřívě příští rok. Jedno je jisté. Jeho posledními slovy, určenými návštěvníkům nedávného pražského koncertu, „You are fantastic“ spojitost s českými fanoušky jistě nekončí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ex-zpěvák Dead Can Dance, Brendan Perry, přijede v létě na Colours of Ostrava