Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Ewa Farna je on-line: vydala album Virtuální a vyráží na virtuální tour

Redakce

Redakce

6. 11. 2009

Ewa FarnáIkona dětského rock-popu  vyrostla z šatiček pro panenky, lakuje si nehty na černo a na novém albu možná citelně přitvrdí. Alespoň tomu nasvědčuje pilotní singl Toužím. Každé káčátko jednou vyroste a promění se ve sněhobílou labuť. Třeba se i z Ewy Farné časem stane rocková diva, která natrhne prdel mnohem ostřílenějším zpěvačkám.

Ewa Farná
Ewa Farná, Zdroj: archiv

Ústředním motivem je pořád láska. I v singlu Toužím, jakoby se Ewa ptala…Měls mě vůbec rád? Přesto je znát, že za dva roky ušla velký kus cesty. Líbivě rozjuchané melodie vystřídal temně podkreslený zvuk nabustrovaných kytar a mírně apokalyptické aranže klipu.

Ačkoli její hudbě leckdo vyčítá jednoduchou dětinskost a zaměření na mladší než náctileté publikum, nelze Ewě Farné upřít velký talent a mimořádnou houževnatost s jakou se dere na výsluní českého a poslední dobou také polského showbussinesu.

Její polská alba jsou sice kopií těch českých, pouze přezpívaná v jiném jazyce, ale Poláci mají pro Ewu, zdá se, větší slabost než Češi. Během letošního roku tam získala hned několik prestižních cen.

Zvítězila na festivalu Sopot Hit 2009 s písní Cicho (česky Ticho), ta se stala polským hitem léta. Stejnojmenné album Cicho vyhrálo na Opole 2009 v kategorii nejlepší album roku. A kromě toho je podle Sopoty Top Trendy nejlepším interpretem na internetu za rok 2009. Boduje i na Slovensku, kde získala titul zpěvačka roku televizní stanice Musiq1 Awards. Nedávno byla taky za Polsko nominovaná na ceny MTV Europe Music Awards.

Ewa Farná
Zdroj: archív Ewa Farná

I ten největší škarohlíd musí uznat, že to je celkem slušný výčet úspěchů na šestnáctiletou studentku gymnázia. A přitom Ewa ještě ani zdaleka neřekla poslední slovo. S novou deskou vyráží na lov starších a o něco náročnějších posluchačů.

Virtuální je doposud její nejrockovější album a těšit se můžeme prý i na syrovou elektroniku, která má podtrhovat virtuálnost světa, v němž žijeme. Mediální komunikace v mezilidských vztazích se v jemných náznacích prolíná všemi dvanácti skladbami na CD.

Toto album je výjimečné také tím, že se na něm Ewa podílela nebývalou měrou autorsky. Napsala texty k šesti písním včetně  singlu Toužím a jednu skladbu složila úplně sama. Je otázkou, jakým hudebním směrem se do budoucna vydá. Nicméně má patrně celkem slušně zaděláno, na to stát se hvězdičkou celoevropského formátu.

S novou kapelou, ve které hraje na basu Honza Lstibůrek z Toxique, odstartovala Ewa počátkem listopadu tour Buď virtuální. Během roku hodlá navštívit mimo České republiky taky Polsko a Slovensko. Její fanoušci se mohou těšit na dvouhodinovou koncertní show plnou ulítlých převleků a Ewa prý bude na podiu dokonce plavat.

Vidět ji můžete 7. listopadu v Pardubicích, 11. listopadu v Liberci, 20. listopadu ve Zlíně, 26. listopadu v Opavě a 6. prosince v Praze.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ewa Farna je on-line: vydala album Virtuální a vyráží na virtuální tour