Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Evropu čeká nejteplejší léto za 40 let. Připravme se na další sucho

Letošní léto by mělo být nejtropičtější za posledních 40 let. Připravte se na vedra, sucha a extrémní výkyvy počasí.

horko-leto-vetrak-pocasi

Zdroj: Shutterstock.com

Meteorologové vydali varování před nastávajícím létem, které by mělo být nejteplejším za posledních 40 let, zejména západní Evropa se bude potýkat nejen s rekordně vysokými teplotami, ale také s nejrůznějšími extrémy počasí, které mohou napáchat vysoké škody.

Teplé počasí i období sucha by mělo předčit rekord z roku 1976, kdy ve Velké Británii vyschlo několik řek a množství vodních nádrží. Vodní nádrž Cartherall pak zůstala suchá až do roku 2007.

Podle předpovědi očekávají britští meteorologové vlnu veder, přepisovat by se měly 40 let staré teplotní rekordy, kdy se teplota držela nad 32 stupňů i 14 dní v kuse. Už nyní na západě Evropy panuje počasí nad dlouhodobým teplotním průměrem.

Podle meteorologa Jamese Maddena z Exacta Weather je to předzvěst extrémně teplého června a července a to zejména kvůli vysokému tlaku, který se nyní tvoří nad oblastí Bermud.

Extrémy budou panovat i v Americe

Rekordní sucha a vysoké teploty očekává i americký kontinent. Zatímco sever zasáhnou dlouhotrvající sucha a vedra, jihovýchod by měly sužovat celé léto silné bouřky.

„Červenec může být překvapivý, jelikož se může vyskytnout oslabení bouří, ale spíš si myslím, že červen, červenec a srpen přinesou sérii období mimořádných veder,“ sdělil odborník na dlouhodobé předpovědi Paul Pastelok ze společnosti Accuweather.

Enormnímu suchu čelí podle amerického portálu CBS farmáři již čtvrtý rok po sobě. Americká vláda musela v loňském roce učinit omezující opatření kvůli nedostatku vody.

Minimu srážek čelí podle výzkumu NASA i oblast jihovýchodní Evropy, východního středomoří a sever Afriky, kde je podle výzkumu situace nejhorší za poslední tisíciletí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Evropu čeká nejteplejší léto za 40 let. Připravme se na další sucho