Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Evropský program Mládež v akci: Vycestujte zdarma do zahraničí

Redakce

Redakce

5. 12. 2012

Mládež v akci je iniciativou Evropské unie, která podporuje mimoškolní vzdělávání mladých lidí napříč celým světem. V rámci něho se můžete podívat na rok do zahraničí – a to zdarma.

FOTO: Evropský program Mládež v akci

Mládež v akci nabízí mnoho zajímavých možností pro mladé lidi. Zdroj: sxc.hu

Program dlouhodobě finančně podporuje volnočasové aktivity mladých lidí. V loňském roce bylo jen v rámci Evropské dobrovolné služby (EDS) podpořeno vysláním do zahraničí či hoštěním v České republice přes 200 lidí. Projekty mohou mít libovolnou délku: od několika dní až po jeden rok.

Mezi nejatraktivnější projekty patří Evropská dobrovolná služba

Pokud se rozhodnete pro EDS, máte příležitost vycestovat do zahraničí, kde budete pracovat v neziskové organizaci v oblasti například sociální, ekologické, umělecké a dalších.

„Projekty EDS mají tu výhodu, že se jich může zúčastnit opravdu každý mladý člověk ve věku od 18 do 30 let a není vůbec podstatné, zda studuje na vysoké škole, nebo zda dosáhl pouze základního vzdělání,“ uvedl koordinátor EDS Dan Janauer.

Celosvětově podle Janauera neexistuje podobně štědrá aktivita, v rámci které by mladí lidé mohli vycestovat do zahraničí, aniž by je to něco stálo. „Mladí lidé se z projektů EDS často vracejí s cennou životní zkušeností a s lepší výchozí pozicí na trhu práce,“ dodal.

Jak se stát evropským dobrovolníkem?

Na začátku je třeba si vybrat českou organizaci, jež vám pomůže s přípravou na EDS. Seznam akreditovaných organizací najdete na oficiálních stránkách Mládeže v akci. Poté si stejným způsobem vyhledejte zahraniční organizaci, u které chcete službu vykonávat. Typ práce, kterou si zvolíte, záleží jen na vás.

Následně zašlete hostitelské organizaci životopis a motivační dopis. Dohodnete-li se na spolupráci, obě organizace nakonec zašlou žádost o grant národní agentuře.

Účastníci získají Pas mládeže

K žádosti o grant nemusíte mít nutně podporu organizace. Agenturu můžete požádat i jako neformální skupina. Účastníci většiny projektů obdrží certifikát Youthpass (Pas mládeže), kterým budou moci doložit své získané kompetence.

V letošním roce nabízí Mládež v akci až 3,4 milionů eur na realizaci národních a mezinárodních projektů. V průměru agentura ročně podpoří 200 projektů. Pro rok 2013 dokonce počítá s navýšením až na 4 miliony eur.

Využili jste v minulých letech tento program? Jakou s ním máte zkušenost?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Evropský program Mládež v akci: Vycestujte zdarma do zahraničí