Menu
TOPZINE.cz
Sport

Evropské fotbalové stadiony, které stojí za povšimnutí

Redakce

Redakce

7. 10. 2010

Místa, kde se odehrávají někdy nudné, jindy velkolepé a nervy drásající fotbalové bitvy, ale také například koncerty, to jsou fotbalové stadiony. My vám teď přinášíme desítku výjimečných evropských stánků, stadionů a arén.

Každý z nich je něčím obdivuhodný. Některý svou velikostí, jiný zase technickou vychytávkou. Jeden je zasazen do skály, druhý září klubovými barvami. Nebo vás třeba zajímá, ve které fotbalové aréně najdete nejvíce toalet na světě? V našem článku máte možnost to zjistit.

Amsterdam ArenA

FOTO: Amsterdam ArenA

Amsterdam ArenA Zdroj: amsterdamarena.nl

Amsterdam ArenA byla slavnostně otevřena v srpnu 1996 nizozemskou královnou Beatrix. Stadion slouží jak místnímu Ajaxu, tak nizozemské reprezentaci, hostil také vybrané zápasy EURA 2000. Celková kapacita arény je 51 628 sedících diváků. Stala se prvním evropským fotbalovým stadionem s otvíratelnou střechou. Otvíratelná část střechy je tvořena dvěma panely o rozměrech 40 x 118 metrů a hmotnosti zhruba 200 tun. Otevření a zavření střechy trvá 18 minut a stará se o něj celkem 16 motorů. V okolí Areny je pro fanoušky připraveno 12 500 parkovacích míst. Největším specifikem tohoto stánku je však dálnice, která prochází přímo pod hrací plochou, Arenu proto musí v podzemí podpírat 1 650 sloupů.

Stadio Giuseppe Meazza

Stadio Giuseppe Meazza

Stadio Giuseppe Meazza Zdroj: stadiumguide.com

Stadio Giuseppe Meazza je pojmenován po italském fotbalistovi Giuseppe Meazzovi, dvojnásobném mistru světa z let 1934 a 1938, známější je však pod pojmenováním San Siro, které je totožné s milánskou městskou čtvrtí, ve které se stadion nachází. Stadion, který pojme až 80 074 diváků, hostil například finále Ligy mistrů 2001 či MS 1990. Původně (od roku 1926) na tomto stánku hrával pouze AC Milán, až v roce 1947 se k němu přidal městský rival Inter, se kterým jej AC sdílí doposud. Stadion nedisponuje žádnými supermoderními technickými prvky, ale je jedinečný především svou architekturou. Současnou podobu dala stadionu přestavba z roku 1989, která proběhla pod vedením architekta Giancarla Ragazziho. Stadionu po jeho obvodu v současnosti vévodí 11 betonových pilířů, z nichž čtyři (rohové) podpírají střechu nad diváky.

Camp Nou

Camp Nou

Camp Nou Foto: Ondřej Krajča, Topzine.cz

Camp Nou nebo také Nou Camp zná téměř každý. Stadion stojí v Barceloně, která se nachází v autonomní oblasti Katalánska, jež společně s dalšími šestnácti oblastmi tvoří Španělské království. Camp Nou je domácím prostředím fotbalistů FC Barcelona, své zápasy tu hraje také katalánská reprezentace a příležitostně i španělská. Od dostavby stadionu v roce 1957 jeho kapacita postupně kolísala od 93 tisíc až po 121 tisíc diváků. V současné době dosahuje 98 722 sedících diváků. Stadion je tak největším v Evropě a ve světovém žebříčku mu patří dvanáctá příčka. Camp Nou hostil také velké množství významných zápasů, mezi ty nejvýznamnější patří utkání mistrovství světa 1982, olympijský fotbalový turnaj 1992 nebo finále Ligy mistrů 1999.

Estádio Municipal de Braga

FOTO: Estádio Municipal de Braga

Estádio Municipal de Braga Zdroj: stadiumguide.com

Stadion byl postaven v roce 2003 v portugalské Braze u příležitosti pořádání mistrovství Evropy 2004. Jedinečnost tohoto stánku spočívá v jeho zasazení do skalnatého masivu Monte Castro na místě bývalého lomu. Stadion tvoří dvě protilehlé tribuny o souhrnné kapacitě 30 154 míst. Za brankami se na jedné straně nachází skalní stěna, na druhé je otevřený výhled na město Braga. V roce 2006 získal ocenění Chicago Athenaeum International Architecture Award za design. Stadion hostí domácí utkání týmu SC Braga a konaly se zde také dva zápasy základních skupin ME 2004.

Allianz Arena

FOTO: Allianz Arena 3 barvy

Allianz Arena Zdroj: wikipedia.org

Allianz Arena, fotbalový stadion stojící na severu Mnichova. Stavba stadionu byla schválena 65,8 % občanů v bavorském referendu, které mělo historicky vůbec nejvyšší účast (37,5 %). Aréna je dílem dvou švýcarských architektů Jacquesa Herzoga a Pierra de Meuro. Stavba trvala tři roky a finančně se na ní podílely oba kluby, které zde působí, tedy Bayern Mnichov a Mnichov 1860. Plášť stadionu je tvořen polštáři z průhledné fólie EFTE, což umožňuje celý komplex rozsvítit – v případě, že hraje Bayern, tak červeně, když Mnichov 1860, pak modře. K dispozici je také neutrální bílá. Za rozsvícení stadionu na jednu hodinu majitelé zaplatí 50 Euro. Pod střechou jsou instalovány zatahovací rolety pro odstínění příliš silného slunečního svitu. Arena nabízí svým návštěvníkům největší evropské garáže u stadionu. Jsou čtyřpatrové s 9 800 parkovacími místy, dalších 1 200 míst je vestavěných do prvních dvou podlaží arény, dále je k dispozici 350 míst pro autobusy a 130 míst je vyhrazeno osobám se zdravotním postižením. Kapacita stadionu je 66 000 sedících diváků. Arena své brány otevřela v roce 2005, o rok později hostila zápasy světového šampionátu a v roce 2012 se zde uskuteční finále Ligy mistrů. Stadion je využíván také pro zápasy německé reprezentace.

Luzhniki

FOTO: Luzhniki

Luzhniki Zdroj: stadiumguide.com

Stadion Luzhniki je jediným zástupcem východní Evropy v tomto výčtu. Nachází se v moskevském olympijském komplexu Luzhniki. Jeho název se překládá jako louže a je odvozen od okolních bažin a mokřadů. Stadion má kapacitu 78 360 diváků a je domovem dvou moskevských klubů – Torpeda a Spartaku. V minulosti hostil finále Poháru UEFA (1999) a Ligy mistrů (2008). V budoucnu by se zde mohla odehrávat také utkání mistrovství světa, o jehož pořádání v roce 2018 respektive 2022 Ruská federace usiluje. Luzhniki jsou jediným z velkých fotbalových stadionů v Evropě, kde se hrají zápasy na umělé trávě. Umělý pažit zde byl instalován v roce 2002, hlavním důvodem byla odolnost vůči místním tuhým zimám, které přírodní trávníky výrazně poškozují. Pro finále LM v roce 2008 byl však umělý koberec překryt přírodním.

Red Bull Arena Leipzig

FOTO: Red Bull Arena

Red Bull Arena Foto: Martin Geisler, wikipedia.org

Dříve Zentralstadion, dnes Red Bull Arena je fotbalu zasvěcený stánek v saském Lipsku (Leipzig). Tento stadion s kapacitou 44 345 diváků je největší v bývalém východním Německu. Aréna je postavena uvnitř svého předchůdce, který pojal až 100 000 diváků. Současný stadion, postavený v roce 2004, je o poznání menší, a tak přechod z tribun bývalého stadionu do prostor toho současného zajišťuje velké množství mostků. Jako jediný východoněmecký stadion hostil fotbalové mistrovství světa v roce 2006. I přes velikost stadionu na něm působí tým RasenBallsport Leipzig hrající až čtvrtou ligu (Regionalliga Nord).

Wembley Stadium

FOTO: Wembley Stadium

Wembley Stadium Zdroj: stadiumguide.com

Wembley Stadium navazuje na svého legendárního předchůdce, dost možná nejslavnější stadion na světě. Současnému Wembley se proto říká také Nové Wembley. Název stadionu je odvozen od londýnské čtvrti, v níž se nachází. Nové Wembley bylo postaveno v letech 2004 – 2006 na místě původního stánku, otevřeno bylo až v roce 2007. Stadion hostí anglickou reprezentaci, dále pak každoročně finále Anglického ligového poháru a  FA Cupu. Na jaře 2011 bude také hostit finále Ligy mistrů. Wembley kandiduje na pořádání světového mistrovství ve fotbale v roce 2018 a 2022, bude využito také pro finálový mač olympijských her v Londýně 2012. Kapacita 90 000 diváků z něj činí druhý největší stadion v Evropě. Ve Wembley je k dispozici 2 618 toalet, což je nejvíce na světě. Stadion má obvod 1 kilometr a jeho nejvýraznější dominanta, ocelový oblouk o průměru 7 metrů, překlenuje 315 metrů a dosahuje až do výše 133 metrů. Aréna disponuje částečně posuvnou střechou, což slouží především k minimalizaci stínů na hřišti. Stadionu ve Wembley se nevyhýbají také problémy, důkazem budiž  na některých místech popraskání betonu či soudní tahanice mezi Anglickou fotbalovou asociací a hlavním dodavatelem stavby australskou společností Multiplex.

Veltins-Arena

FOTO: Veltins-Arena

Veltins-Arena Zdroj:arenapark.gelsenkirchen.de

Tuto Arenu, která pojme až 61 673 diváků (54 142 sedících), najdete v německém, téměř tří set tisícovém, městě Gelsenkirchen. Stadion slouží především bundesligovému celku Schalke 04, případně německé reprezentaci. Veltins-Arena byla otevřena v roce 2001 a hostila i některé zápasy MS 2006. Arena je vybavena dvěma střešními otevíratelnými panely. Pod střechou je ve výšce 25 metrů zavěšena kostka se čtyřmi obrazovkami o velikosti 35 metrů čtverečních. Největší pýchou Veltins-Areny je trávník, který lze ze stadionu vysunout jako „šufle“. Vysouvatelná část stadionu váží více než 11 000 tun a vysouvá se 4 hodiny. Trávník tak netrpí nedostatkem světla jako na jiných stadionech. Další výhodou je možnost vysunout trávník v případě pořádání koncertu v Areně a pažit tak koncertem neutrpí na kvalitě.

Stade Louis II

FOTO: Stade Louis druhý

Stade Louis II Zdroj: stadiumguide.com

Stade Louis II byl vybrán coby zástupce francouzské Ligue 1. Stadion neoplývá velikou kapacitou, ani není výkřikem moderních technologii. Stadion Louise II je však především architektonicky velmi odlišný od ostatních současných fotbalových kolbišť. Stadion je díky své odlišnosti snadno zapamatovatelný, a tak jej fotbaloví příznivci nepochybně znají. Nejvýraznějším poznávacím znakem stadionu je devítka oblouků tyčících se v průčelí stadionu. Monacký stánek také velmi dobře architektonicky zapadá do okolní zástavby, což je poměrně obvyklý jev například také v Anglii. Stadion, pojmenovaný po jednom z monackých princů, byl v současné podobě otevřen v roce 1985 a disponuje kapacitou 18 500 míst k sezení, což je pro knížectví se zhruba 31 000 obyvateli kapacita více než dostačující. Stadion má také čtyřpodlažní garáže pro 1 700 vozů. Stánek slouží týmu AS Monaco, který hraje francouzskou ligu a reprezentaci Monaka.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Evropské fotbalové stadiony, které stojí za povšimnutí