Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Evropská dobrovolná služba: Čeká vás nová země, jazyk, práce i přátelé

FOTO: Ekologický projekt stavby obydlí z bahnaErasmem nekončí možnosti mladých lidí, jak vycestovat do cizí země na delší dobu na náklady EU. Evropská dobrovolná služba (EDS) je další alternativou, jak uspokojit objevitelské choutky nejenom studentů.

"Mapa Evropy"

Na výběr máte z mnoha zemí i různorodých projektů, Zdroj: sxc.hu

Podobně jako u krátkodobých dobrovolnických projektů i během Evropské dobrovolné služby pracujete zdarma za stravu, ubytování a k tomu nějaké kapesné. Také vám je hrazena cesta na projekt a zpátky a pojištění během pobytu. Navíc vám často hostitelské organizace mohou nabídnout školení v daném oboru i kurzy místního jazyka. Zaměstnají vás různé neziskové nebo státní či veřejné organizace.

Není nutné být studentem

Můžete si vybrat z různorodých projektů, od práce zaměřené na ekologii, sociální integraci, umění a kulturu, přes práci s mládeží, volnočasové aktivity a sport po mnohé další.

Zakotvit na dobu od 2 do 12 měsíců můžete v některé z členských zemí EU, nebo třeba i v Norsku, Turecku, Rusku, na Islandu či v zemích jihovýchodní Evropy. Jedinou podmínkou je věk mezi 18 a 30 lety. Na rozdíl od většiny podobných programů ani nemusíte být studentem. EDS se tak může stát alternativou i pro ty, kteří nemohou najít práci anebo si touží na chvíli odpočinout od studia.

Než si sbalíte kufry

Pokud máte aspoň trochu jasno, čím byste se chtěli v cizí zemi zabývat, projděte si nabídky v databázi všech projektů. Až si vyberete něco podle svého gusta,  porvete se s potřebnou administrativou (motivační dopis, životopis + další možné formuláře), vše nejdříve zašlete české vysílající organizaci a potom přímo oslovíte hostitelské organizace v zahraničí.

U nás jako partnerské organizace, které vysílají dobrovolníky do zahraničí, fungují například DUHA nebo INEX sdružení dobrovolných aktivit. Další vysílající organizace najdete také v databázi projektů.

FOTO: Ekologický projekt stavby obydlí z bahna

Dobrovolník Tomislav z Bulharska během své EDS vede ve Walesu stavbu ekodomků z bláta, FOTO: Kamila Hamalčíková, Topzine.cz

Po souhlasu od hostitelské organizace kontaktujete vysílající organizaci v České republice, která za vás podá žádost o grant a bude zodpovědná za přípravu dobrovolníka na projekt a vyhodnocení po návratu.

Žádost o grant Národní agentuře lze podat pouze v pěti termínech do roka (1. února1.  dubna1. června1. září1. listopadu). Opustit rodnou hroudu a vyjet do neznáma můžete nejdříve tři měsíce po uzávěrce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Evropská dobrovolná služba: Čeká vás nová země, jazyk, práce i přátelé