Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Evropa tančí, jak Rumunsko píská

Redakce

Redakce

22. 4. 2010

innaV autě, v obchodech, v pokoji. Všude tam, kde ladíme české rádiové stanice, slyšíme v pravidelných intervalech popové songy od Morandi a Inny s místem výroby Rumunsko. Proč východooevropský export dominuje éteru právě nyní?

zdroj: Bakunights.net

Morandi, Zdroj: bakunights.net

Hudební scéna bývá čas od času otiskem jedné země, jež určuje, co se bude poslouchat. Svým osobitým stylem a zvukovou stopou nastolí trend, podle kterého začnou tvořit všichni ti, co touží bodovat v evropské top chart.

Připomeňme si období, kdy naše matky pohazovaly mokrou trvalou na parketech za tónů italského popu, drsňácké idoly dívčích let oblečené do teplákových bund, Oasis ve sluchátkách walkmanů, která se ztrácela pod přerostlými vlasy, případně černorůžovou záplavu triček příznivců emo stylu ovlivněných německými Tokio Hotel.

Přichází nová taneční vlna, mixovaná a za horka podávaná Rumunskem. Pokud je buch buch citoslovcem srdce, pak jsou Morandi a Inna citoslovcem českých rádií. Nový trend odstartovali právě rumunští Morandi se singlem Angels. Tato píseň naplánovaná podle jednoduché šablony splňuje všechna kritéria správného hitu.

Kombinuje chytlavou melodii, na níž se dobře tančí a která zní skvěle na diskotékovém parketě, zároveň má prvoplánový text, jenž zaručuje, že se posluchač nebude rozptylovat komplikovaným poselstvím. Rytmus People stop fighting, angels are crying pravděpodobně nepřispěje k omezení světových konfliktů, jako správný hit však zaujme ucho evropského posluchače.

Hudební průmysl se musí ohlížet na cílovou skupinu. Pokud se komerční zpěvák hodlá prosadit na mezinárodním trhu, potřebuje upravit texty písní, protože lokální záležitosti budou pochopeny jen na domácí půdě. A úpravy jsou třeba nejen u humorných či kritických písní beroucích si na paškál známé osobnosti, ale i u písní, kde se objevuje národní humor a slang.

Od Sandry k Inně, od Gotta k Pepemu

Rumunská hudební linka má osobitou rytmickou linii, která je charakteristická rychlejšími vyššími tóny a především popový žánr se většinou neobejde bez zpěvačky s melodickým vokálem. V kolonce otec si v rodném listě rumunského popu můžete přečíst jméno Michael Cretu.

Nadaný hudební producent se oženil se slavnou zpěvačkou Sandrou známou z osmdesátých let, kterou chytře angažoval v dalším úspěšném projektu Enigma. Ta svým hlasem předurčila, jaká frekvenkce se otiskne do sluchu nastávající rumunské hudební generace, a proto dnes Bukurešť volá do místního MTV s požadavky, aby písníčku na přání zazpívala Sandřina libovolná stoupenkyně.

Pro nás v současné době nejznámější je právě Inna. Po úvodním Hot se nás snaží přesvědčit druhým singlem Love a vypadá to, že pokud se jí dostane dostatečné marketingové podpory, mohla by se stát tím, co ve své době dokázala právě Sandra.

Inna postupuje v zahraničních hitparádách na vrchní příčky. V jejím podání není typický rumunský rukopis, který jste mohli zaznamenat například v soundtracku k Boratovi a vězte, že Kazašská hymna to není. Místní pop stejně jako český má vlastní hvězdy.

DJ Project udává tempo

K českým lamačům dívčích srdcí se dá přirovnat Pepe, milovaný pro své procítěné songy podobně jako v českých luzích a hájích Karel Gott. K taneční špičce patří DJ Project, který je udavatelem toho, co se bude poslouchat a co ostatní hvězdičky dané kategorie musí kopírovat, pokud chtějí uspět.

DJ Project se však drží vlastenecké linky, proto upřednostňují vlastní prezentaci v rumunštině namísto angličtiny, která zní samozřejmě divně v jakékoliv zemi, jejíž mateřštinou není.

Podle současného trendu, kdy komerční rádia konečně dávají prostor hip hoperům, se dostáváme do kategorie, kdy se texty neomezují na obligátní Put your hands up, jimž můžeme být vděční leda tak za fakt, že to byly první anglické fráze, které jsme se naučili. Jen si to přiznejme! První, co jsme se anglicky naučili, bylo Put your hands up, I love you baby a One, two, three.

Polední menu. Je libo hip hop nebo drsnější songy?

Zpět k tématu. Investovat peníze do hiphoperského projektu je hra s ohněm, protože sklouznutí od textů, které myslí začínající umělec vážně, k vědomé či nevědomé imitaci US gangsta, je velmi pravděpodobné.

V době, kdy se však kvalitní hip hoper drží svého přesvědčení, vykrmuje své příznivce luxusním menu šťavnatých textů, kterými je baví a nutí reagovat. Každé takové publikum je citlivé na určité hlášky, současné události a pobaví je jistý druh humoru. V českých rádiích v časté frekvenci promlouvá hlubokým hlasem Rytmus, v Rumunsku to je například B.U.G. mafia.

Do našeho komerčního éteru se dostanou jen cenzurované songy, které zaručují, že masa nebude poslouchat drsnější songy (komerční rádio versus první hip hop/rapové rádio; Pribeh versus Zlatokopky). V Rumunsku se na dělení posluchačů nehraje, a proto když nakupujete například rohlíky v potravinách v Devě (deset milionů obyvatel), z rádia si poslechnete text od kultovních Parazitii, v překladu Změním tvé DNA svým penisem, z čehož by české matky jímal infarkt.

zdroj: Szent gyorgy napok

DJ Project, Zdroj: Szent gyorgy napok

Evropská scéna však bere v potaz především nejširší spotřebitelskou skupinu, a proto logicky servíruje produkty, které jsou ve všeobecném měřítku velmi neosobní, každopádně se jim daří, protože posluchači poskytují především pohodlnou kulisu pro šum běžného dne. Investoři Viva, WH1 a MTV budou stále trvat na produktech, které se pravděpodobně líbí všem, a nebudou riskovat kvalitnější a proto konfliktnější hudební projekty.

A proto, kdo z lokálních tanečních projektů jede ve stejné lince jako světové špičky? V Rumunsku současně Edward Maya! Zní podobně jako Paul van Dyk nebo David Guetta.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Evropa tančí, jak Rumunsko píská