Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Europass slaví pět let v České republice

Redakce

Redakce

14. 9. 2010

OBR: Europass v České republiceEuropass, evropský balíček dokumentů a dokladů o studijním a pracovním životě, vstoupil do pátého roku působení na českém vzdělávacím a pracovním trhu. Jaké úspěchy u nás slaví? A víme všichni, k čemu vlastně Europass slouží?

OBR: Europass v České republice

Zdroj: europass.webnode.cz

Název dokumentů Europass nás může trochu zmást a je lehké jej považovat za některý z cestovních dokladů po Evropské unii. Přestože se ale nejedná o klasický cestovní pas, jak ho známe, Europass má s cestováním v rámci EU hodně společného. Je totiž sjednocujícím souborem několika základních dokumentů a osvědčení, které usnadňují hledání a zisk studia a práce v zahraničí. Země EU se navzájem liší studijními i pracovními kritérii, nastavením vzdělávacích systémů i strukturou pracovní sféry. Europass se snaží tento handicap a zmatení diplomů zmírnit. Proto v jeho balíčku najdeme pět základních osobních materiálů, které jsou srozumitelné pro všechny školy i zaměstnavatele v EU. Mezi tyto základní dokumenty patří Europass-životopis, Europass-jazykový pas dosvědčující naše jazykové znalosti, Europass-mobilita zaznamenávající evropskou studijní nebo odbornou stáž, Europass-dodatek k osvědčení (výuční list, maturitní vysvědčení) a Europass-dodatek k diplomu z VŠ či VOŠ.

V Europassu máme pohromadě všechny důležité profesní informace, které jsou platné po celé EU, v jejích kandidátských zemích plus Švýcarsku, Norsku a Lichtenštejnsku. S Europassem tak odpadají problémy s dohledáváním ekvivalentů studijních oborů nebo špatnou orientací na cizím pracovním trhu.

Jak se k Europassu dostat?

Všechny Europass dokumenty si lze pořídit zcela bezplatně. Způsoby, jak je získat, jsou různé. Jak vysvětluje Lubomír Valenta z českého Národního centra Europassu, většinu dokumentů si uchazeči stahují z internetu nebo je vyplňují online. V mnoha případech jsou to i školy, které zisk daného osvědčení zajistí. „Za loňský rok více než 30 tisíc absolventů středního vzdělání obdrželo společně s maturitním vysvědčením nebo výučním listem také Europass-dodatek k osvědčení, který si u nás školy objednávají prostřednictvím databáze,“ pokračuje a podotýká, že Europass-dodatek k diplomu obdržel každý vysokoškolský absolvent už v roce 2005.

Pozadu v zájmu nezůstávají ani další dokumenty. „Loni jsme vydali téměř 1800 dokumentů Europass-mobilita, které se týkají účastníků zahraničních studijních nebo odborných stáží. Vysoká jsou rovněž čísla týkající se základního dokumentu Europass-životopis, který si za loňský rok stáhlo 40 tisíc osob a online vyplnilo 24 tisíc zájemců.“ Projekt Europassu tedy v současnosti zaznamenává své úspěchy.

Zájem českých studentů o Europass roste

Europass je dílem Společenství pro transparentnost kvalifikací a kompetencí vzniklého při Evropské komisi. Společně s fungováním mezinárodního výměnného studijního projektu Erasmus se stal vznik Europassu dalším krokem k naplnění ideálu Evropy bez hranic. Po Evropě dnes najdeme 31 poboček, ve kterých lze Europass získat. V České republice funguje Národní centrum Europassu zřízené Národním ústavem odborného vzdělávání od března roku 2005. Najdeme ho na Praze 10 a po telefonické domluvě je možné si zařídit osobní schůzku. Většina komunikace však probíhá přes internetové stránky centra, na kterých jsou k dispozici potřebné formuláře i online dokumenty k vyplnění.

Počet držitelů Europassu u nás každým rokem roste. „Národní centrum Europass Česká republika vychází v celoevropském srovnání jako jedno z nejaktivnějších,“ říká Lubomír Valenta. „Ve vydávání Europassu-mobilita se v poměru k počtu obyvatel dokonce řadíme do první evropské pětky.“ Jak už to vypadá, o pátých narozeninách je tedy rozhodně co slavit.

Pokud tedy aktuálně nebo do budoucnosti uvažujete o studiu nebo pracovní zkušenosti získané v zahraničí, určitě nezapomínejte na možnost Europass si pořídit. I když je každá životní cesta trnitá, je jasné, že s Europassem si ji alespoň pro začátek značně ulehčíte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Europass slaví pět let v České republice