Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Etno trendy: Pestrý koktejl pro každého

Petra Červená

Petra Červená

11. 3. 2010

Už pár dní je ve vzduchu cítit jaro. Ramínka v obchodech ztratila těžkost zimních kabátů a figuríny za výlohou zahalily jarní saka, sukně a kalhoty. Zatímco minulou sezónu stačilo napsat osmdesátky všude kam se podíváte a bylo jasné, co nás čeká, jarní a letní kolekce nespojuje jen jediné desetiletí s omezenou propustností dalších stylů.

Kolekce jaro/léto 2010 Diane von Furstenberg, Zdroj: style.com

Kolekce jaro/léto 2010 Diane von Furstenberg. Zdroj: style.com

Letošní léto si návrháři představují jako nikdy nekončící Love Parade. Diane von Furstenberg si zamilovala nejen hedvábí vymalované duhovými a vodními odstíny, ale i další vzdušné materiály jako satén, žoržet, viskóza, na které potiskuje kytičky, ornamenty nebo geometrické tvary. Barevný ohňostroj na šatech doplňují sklady na sukních. Nenáročné střihy jemně kopírují křivky ženského těla a květina v rozpuštěných dlouhých vlnitých vlasech je tečkou za malou návštěvou na Havaji. Neláká vás? A co takhle šaty z bílomodrých korálků, pod kterými prosvítá černobílá mini? Stále žádná touha? Tak že by dlouhé úzké šaty připomínající motýlí křídla?

Kolekce jaro/léto 2010 Diane von Furstenberg, Zdroj: style.com

Kolekce jaro/léto 2010 Diane von Furstenberg. Zdroj: style.com

Výšivky a potisky

Kolekce jaro/léto 2010 Issey Miyake, Zdroj: style.com

Kolekce jaro/léto 2010 Issey Miyake. Zdroj: style.com

Mnozí návrháři se ve svých jarních a letních kolekcích více či méně nechali ovlivnit etnickými vlivy. Masivní dřevěné náramky, pásky s ornamenty, dlouhé těžké korále nejrůznějších tvarů a materiálů nebo krátké drobné korálky, kterým na mohutnosti dodává několikanásobné vrstvení. Objevují se i na malinkých čtvercových nebo kulatých kabelkách. Používají se hlavně dřevěné a skleněné korálky pokrývající celou plochu látkových kabelek. Nosit se budou ale i objemnější tašky, na kterých vykvetly výšivky květin, a pozadu nezůstávají ani všudypřítomné geometrické tvary. Na sukních, tričkách či bolerkách jsou našité tzv. penízky používané na kostýmy břišních tanečnic. Důležitou roli při vykrádání etnických stylů hrají potisky. Na šatech a šátcích se tak v dusném horku mihla Afrika se svou nápadnou barevností.

Kolekce jaro/léto 2010 Diane von Furstenberg, Zdroj: style.com

Kolekce jaro/léto 2010 Diane von Furstenberg. Zdroj: style.com

Kroje a kimona

Kolekce jaro/léto 2010 Anna Sui, Zdroj: style.com

Kolekce jaro/léto 2010 Anna Sui. Zdroj: style.com

Některými kolekcemi protančily šaty lehce připomínající kroje. Výšivky na sakách a sukních v kombinaci s upnutou, ale pestrobarevnou kytičkovanou halenkou a kravatou, tak to vidí Anna Sui. Výrazné zpestření přináší vize Danielle Scutt. Například šaty s nabíranými širokými rameny sice jen vzdáleně a při hodně velké představivosti mohou připomínat kroj, ale takovou perlu nešlo neukázat. Jemněji a křehčeji působí ztvárnění japonského vlivu aneb kimono na deset různých způsobů s třásněmi, průstřihy či výšivkami. Nápadným detailem opatřil Issey Miyake punčochy, u jedněch vytvořil jen barevný přechod od světle oranžové po sytě pomerančovou a u jiných namaloval na šedivém podkladu květiny se stonky.

Kolekce jaro/léto 2010 Danielle Scutt, Zdroj: style.com

Kolekce jaro/léto 2010 Danielle Scutt. Zdroj: style.com

Žár léta

Kolekce jaro/léto 2010 Duro Olowu, Zdroj: style.com

Kolekce jaro/léto 2010 Duro Olowu. Zdroj: style.com

Na začátek blátivého jara si návrháři přichystali dlouhé paleto s výšivkami, které rádi záhy odložíme, jelikož nás čeká tak trochu psychedelická jízda s oslňujícími barvami podle Dura Olowu, i když z některých kombinací musí estétům vstávat vlasy na hlavě. V zásobě má ale i modely připomínající oděvy z dob carského Ruska. Na závěr jsem si nechala kolekci italské značky Etro, kterou produpalo španělské flamenco a zavonělo pálivé japonské wasabi. Vyberte si i vy svůj nový letní styl, za půl roku přijde nové hledání, aneb jak říká herečka Senta Bergerová: „Móda umožňuje ženám být stále týmiž, a přece nikdy stejnými.“

Kolekce jaro/léto 2010 Etro, Zdroj: style.com

Kolekce jaro/léto 2010 Etro. Zdroj: style.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Etno trendy: Pestrý koktejl pro každého