×
TOPZINE.cz

Etno oblečení. Inspirujme se Východem!

indieMožná vám bude etno styl připomínat módu hippies. Nebudete daleko od pravdy, ale tyto oblečky jsou mnohem více inspirovány tajemnými krásami Orientu. A mimo to obohacují náš šatník o další folklorní prvky.

Indická móda jako zdroj inspirace etno stylu. Zdroj: english.peopledaily.com
Indická móda jako zdroj inspirace etno stylu. Zdroj: english.peopledaily.com

V sedmdesátých letech minulého století letěl světem straronový trend zájmu o východní náboženství a filozofie. Svůj vliv měl i na módu, které dal tzv. etno styl. Jedním z hlavních zdrojů inspirace etno stylu je tradiční indická móda. Různobarevná zdobená sárí, typický oděv indických žen, se stala inspirací etno sukní a šatů, které jsou k dostání nejen v etno obchodech, ale také například v obchodech specializujících se na vybavení pro orientální tance. K výrobě etno oděvů se využívají nejčastěji přírodní materiály jako jsou bavlna, len, hedvábí a vlna. V pánském šatníku není etno styl ve své čisté podobě příliš k vidění.

Typickým etno oděvem je dlouhá maxi sukně nebo maxi šaty. Bývají vyrobeny z lehkých splývavých materiálů ve volných rozevlátých střizích. Mají pestrobarevné vzory, často se kombinuje i několik různorodých vzorů. Klasikou je motiv drobných kytiček a batika.  Šaty jsou často nařasené a místo pásků stačí jednoduché šňůrky. Oblíbené jsou také zavinovací sukně. Vše je volné, pro etno styl je příznačná absence vypasovaných a úzkých, tělo obepínajících, střihů.

Kalhoty jsou méně častým etno modelem. Pokud se s nimi setkáte rozhodně to nejsou džíny, ale spíše volné, široké a splývavé plátěné kalhoty. Mimořádné oblibě se v poslední době těší tzv. harémové kalhoty. Ty se vyznačují sníženým sedem, bohatým řasením v horní části a zúžením směrem od kolen dolů.

Zdroj: tiscali.co.uk
Zdroj: tiscali.co.uk

Sukně a šaty doplňují trička, topy a košile. Bývají zdobeny korálky, krajkou, žabičkovaním, různým nabíráním nebo batikou. Přes široké topy je možné nosit krátkou vestičku, která lehce zvýrazní siluetu. V poslední době jsou velmi oblíbené i dlouhé tuniky.

Nezbytné drobnosti, které s sebou nosíte můžete uložit do barevných tašek nebo batůžků. Tyto doplňky mohou být háčkované nebo zdobené indickými vzory. Etno styl patřičně dokreslí dřevěné šperky, korále a náramky, a to jak přírodní, tak barevné. Typickým doplňkem je jemný zdobený šátek nebo šála kolem krku.

Pod hlavičku etno stylu se často zahrnují i modely inspirované například ruskými folklorními oděvy, kožešinové čapky, perziánové kabáty, bohaté výšivky apod. Vzrůstající oblibě se v poslední době těší i tzv. Bollywood styl. Je inspirován bohatými kostýmy filmů vznikajících v Indii. Tento trend proniká do Ameriky i do Evropy právě díky současné popularitě bollywoodských filmů.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..