Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Etno oblečení. Inspirujme se Východem!

Linda Zikmundová

Linda Zikmundová

5. 1. 2010

Možná vám bude etno styl připomínat módu hippies. Nebudete daleko od pravdy, ale tyto oblečky jsou mnohem více inspirovány tajemnými krásami Orientu. A mimo to obohacují náš šatník o další folklorní prvky.

Indická móda jako zdroj inspirace etno stylu. Zdroj: english.peopledaily.com

Indická móda jako zdroj inspirace etno stylu. Zdroj: english.peopledaily.com

V sedmdesátých letech minulého století letěl světem straronový trend zájmu o východní náboženství a filozofie. Svůj vliv měl i na módu, které dal tzv. etno styl. Jedním z hlavních zdrojů inspirace etno stylu je tradiční indická móda. Různobarevná zdobená sárí, typický oděv indických žen, se stala inspirací etno sukní a šatů, které jsou k dostání nejen v etno obchodech, ale také například v obchodech specializujících se na vybavení pro orientální tance. K výrobě etno oděvů se využívají nejčastěji přírodní materiály jako jsou bavlna, len, hedvábí a vlna. V pánském šatníku není etno styl ve své čisté podobě příliš k vidění.

Typickým etno oděvem je dlouhá maxi sukně nebo maxi šaty. Bývají vyrobeny z lehkých splývavých materiálů ve volných rozevlátých střizích. Mají pestrobarevné vzory, často se kombinuje i několik různorodých vzorů. Klasikou je motiv drobných kytiček a batika.  Šaty jsou často nařasené a místo pásků stačí jednoduché šňůrky. Oblíbené jsou také zavinovací sukně. Vše je volné, pro etno styl je příznačná absence vypasovaných a úzkých, tělo obepínajících, střihů.

Kalhoty jsou méně častým etno modelem. Pokud se s nimi setkáte rozhodně to nejsou džíny, ale spíše volné, široké a splývavé plátěné kalhoty. Mimořádné oblibě se v poslední době těší tzv. harémové kalhoty. Ty se vyznačují sníženým sedem, bohatým řasením v horní části a zúžením směrem od kolen dolů.

Zdroj: tiscali.co.uk

Zdroj: tiscali.co.uk

Sukně a šaty doplňují trička, topy a košile. Bývají zdobeny korálky, krajkou, žabičkovaním, různým nabíráním nebo batikou. Přes široké topy je možné nosit krátkou vestičku, která lehce zvýrazní siluetu. V poslední době jsou velmi oblíbené i dlouhé tuniky.

Nezbytné drobnosti, které s sebou nosíte můžete uložit do barevných tašek nebo batůžků. Tyto doplňky mohou být háčkované nebo zdobené indickými vzory. Etno styl patřičně dokreslí dřevěné šperky, korále a náramky, a to jak přírodní, tak barevné. Typickým doplňkem je jemný zdobený šátek nebo šála kolem krku.

Pod hlavičku etno stylu se často zahrnují i modely inspirované například ruskými folklorními oděvy, kožešinové čapky, perziánové kabáty, bohaté výšivky apod. Vzrůstající oblibě se v poslední době těší i tzv. Bollywood styl. Je inspirován bohatými kostýmy filmů vznikajících v Indii. Tento trend proniká do Ameriky i do Evropy právě díky současné popularitě bollywoodských filmů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Etno oblečení. Inspirujme se Východem!